Offtopic

Ovo je mesto razonode i zabave. Ovde postavljajte teme nebitno kakve su sadržine.

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 06 Sep 2017, 11:20


Ovo sam već negde postavljao: Rosetta Stone for Unix - razlike između različitih Unixolikih sistema. Iako bih skrenuo pažnju da tabela možda nije najažurnija. Napr: ne sadrži informacije o systemd. Takođe, Linuks kolona obuhvata samo RPM i DEB bazirane distribucije. Ne pominju se, recimo, Slackware ili Gentoo.

Izmena: Nisam proverio ažurnost unosa za FreeBSD/NetBSD/OpenBSD i Mac OS X. Moguće je da su i ovi unosi stariji. Ali verovatno je lista korisna i ako je nešto izmenjeno u novijim verzijama.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 06 Sep 2017, 17:37


Oracle je nedavno otpustio veliki broj ljudi iz Solaris i SPARC timova. Iako postoje naslednici OpenSolarisa kao što je IllumOS, malo se digla buka i polako su počeli da se pojavljuju članci o prelazu na alternative.

Jedan od njih je i sledeći članak: Solaris to Linux Migration 2017. Interesantno štivo i za one koje zanima koje tehnologije na Linuksu su alternativa za funkcionalnosti na Solarisu i kako Linuks može da parira Solarisu u 2017. godini (mnogo se toga promenilo od 90-ih :)).



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 Sep 2017, 20:25


Nešto vrlo interesatno. Škola "42" je besplatna škola softverskog razvoja čije osnivanje i funkcionisanje finansira Francuski bilioner Xavier Neil. Rezultat pohađanja škole nije diploma već stečeno znanje dobijeno izradom projekata. Škola ima odličnu saradnju sa IT industrijom i već tokom pohađanja je moguće dobiti praksu u nekim od najuspešnijih preduzeća Silikonske Doline. Školu 42 nazivaju školom budućnosti.

Imaju odeljenja u Parizu i Fremontu (S.A.D.). Jedini uslov za prijavljivanje je da potencijalni "student" bude između 18 i 30 godina. Što se tiče procesa izbora kandidata, o tome imate više ovde: https://www.42.us.org/admissions/admissions-process/. Takođe je moguće dogovoriti besplatni smeštaj i kantinu (broj je ograničen na 300 studenata godišnje.

Pa kome to izgleda interesantno ili zna nekoga kome bi moglo biti interesantno, bacite pogled: https://www.42.us.org/ (S.A.D.) ili http://www.42.fr/ (Fr).



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 05 Oct 2017, 10:11


Nešto se ne sećam da je ovoliko redovan update u current-u bio ranije. Kao da nije Slackware :D nisam navikao :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2167
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 07 Oct 2017, 18:43


Stereo, gde bese tvoja tema o skaliranju CPU-a u Slekveru. Nema sanse da je nadjem.
Ili si to pisao na SSZ kanalu, ne mogu vise da se setim.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 08 Oct 2017, 20:41


Brok, nesto se ne secam da sam imao takvu temu na forumu, pre ce biti da je na ircu pisano. Verovatno sam pominjao cpufreq-set komandu...
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2167
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 10 Oct 2017, 17:34


stereo wrote:
08 Oct 2017, 20:41
Brok, nesto se ne secam da sam imao takvu temu na forumu, pre ce biti da je na ircu pisano. Verovatno sam pominjao cpufreq-set komandu...
Upravo to. Pretražih ceo forum, tako da će biti da je to bilo na IRC-u.
Ako imaš još uvek taj set komandi, baci mi ih na pp.
Unapred hvala. :beer:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 11 Oct 2017, 11:27


Brok, možeš probati i laptop-mode-tools: https://slackbuilds.org/repository/14.2 ... ode-tools/

Što se tiče cpufreq, postoji uputstvo na docs.slackware.com, ali nije još prevedno na srpski (mi nismo radili na prevodu dugo, a niko nije uskočio u međuvremenu). Nalazi se na sledećoj adresi: https://docs.slackware.com/howtos:hardw ... []=cpufreq



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 13 Oct 2017, 19:40


Brok, upravo to sto je Bocke napisao, samo vidis koje rezime (governor) podrzava tvoj procesor i to iskoristis. Sve ima u linku sto je Bocke ostavio.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2167
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 13 Oct 2017, 23:43


Hvala!


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests