Offtopic

Ovo je mesto razonode i zabave. Ovde postavljajte teme nebitno kakve su sadržine.

Moderator: Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 11 Aug 2022, 14:32


Salix OS RC2 na meniju od danas. Ispravke za neke probleme. https://sourceforge.net/projects/salix/files/15.0/



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 11 Mar 2023, 12:36


Čačkao sam malo EEE PC juče. Instalirao sam osnovni Slackware Current ("a" grupa paketa) sa ne-smp kernelom pomoću Alienbob-ove Slackware Current ISO slike. Nažalost izgleda da ovaj kernel trenutno ne šljaka. Sad imam neke obaveze, ali videću da probam SMP verziju kasnije.

Totalno sam zaboravio da Slackware zahteva više od 4GB za punu instalaciju. Setio sam se tek kad je pukla. Ranije sam instalirao Slackware na SD karticu, a internu memoriju koristio samo za malu boot particiju od 100 MB. Na ostalom prostoru sam jednostavno napravio ogromnu SWAP particiju (koliko da je spor integrisani SSD, sigurno je brži od klasičnog ATA diska za laptopove). I to je radilo sasvim fino. :)

Problem je... Instalacioni program nije video SD karticu pa bi ovakve manipulacije bile moguće samo ako se prvo instalira bar neki bazični sistem i vidi da li je problem sa hardverom (SD čitač radi ili ne?) ili softverom (instalacioni kernel iz nekog razloga ne inicijalizuje čitač).

Elem, ako ništa 15.0 bi trebao da radi bez problema jer je, za razliku od AlienBobovih ISO slika, testiran pre puštanja u "promet".



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 13 Mar 2023, 14:55


Kad bude sve privedeno kraju, baci jedan inxi -Fxxx, da vidimo o kakvoj mašini se radi.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 18 Mar 2023, 20:12


Postaviću kad stignem. Ova mašina ima 2 GB rama pa pokreće Slackware Live Xfce bez problema. Ali nažalost ne radi instalacija na disk. Fali 200-300 MB.

Probao sam da instaliram probrane pakete iz 15.0. Nažalost propustio sam neku zavisnost pa je to delimično radilo. Posle nisam isprobavao. Ali mislim da bi mogao da probrem minmum paketa koji bi stali ispod 4 GB jer sam u međuvremenu čitkao Beyond Linux From Scratch.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 27 Apr 2023, 18:08


Ovo je mašina iz iste famlije: EEEPC 900HD. Malo je poboljšana, ali je u suštini ista, osim dodatka većeg ekrana i hard diska.
Screenshot_2002-01-22_22-50-35.png
Staru mašinu nisam sredio. Treba baš sklopiti nešto što stane na 4GB HDD-a (zapravo nije HDD, već je neka vrsta integrisane memorije slično mobilnim telefonima i tabletima),koliko dolazi u osnovnom modelu ove mašine.

Ovo je Salix 15.0. Instalacija je brza i laka, ali je softver dosta mator. Na primer, Xfce je ovde još uvek 4.16. A verzija WINE-a u repoima je 7.0 (aktuelna je 8.01).



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 30 Apr 2023, 18:14


Nabavio sam skoro stari multifunkcijski štampač, Lexmark x2650. Praistorija.
Drajveri za linux iz 2012 godine. Prolaze jedino na Salix 14.2, i to instalacija dođe do dela kad se traži da se priključi štampač na računar i tu staje.
Ipak instaliran je softver za upravljanje štampačem. Skener lepo radi.
Napunio sam jedan kertridž, al ne može da se pokrene štampanje. Na win 11 su prošli drajveri za win 8. Kad tu pokrenem štampanje, piše da su kertridži nepodržani. Moraju novi kertridži.
Videću da uzmem kertridže koji nisu baš jeftini. Verovatno će na windowsu štampati, a želja mi je da osposobim štampač pod Salixom. Ako proradi i tu, kapa dole za Salix 14.2.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 May 2023, 06:40


S vremena na vreme bacim pogled šta se kod nas nudi od laptopova. Vidim da su se pojavili laptopovi sa 7-mom generacijom Ryzena.

Zapali su mi za oko "jeftini" (relativno) Lenovo laptopovi Ideapad 1 15AMN7. Najjeftinija varijanta koju sam našao je verzija sa Athlon Goldom 7-me generacije (2 jezgra, 4 niti) 8GB RAM i 256 GB NVMe SSD koja trenutno košta oko 26.000 u BC Group. Na Lenovo sajtu sam pogledao neke druge modele i verzija sa Ryzenom 3 7-me gneracije (4 jezgra, 8 niti) 16 GB ram i 512 GB NVMe SSD u VipHouse-u je 46.000 din (zna se naći i drugde za oko 47.000 din).

Vrlo solidne karakteristike za ok cenu. Čak i najjeftinija varijanta ima punu HD rezoluciju (1920x1080).

Neki nedostaci...

Displej nije bog zna kakav. 200 nitsa. Postoji i verzija sa IPS ekranom od 250 nitsa, ali taj model nije dostupan u Srbiji. Ali ko imate nekoga u HR, SLO ili BUG, ovi modeli su dostupni na tim tržištima. Doduše, dok se ovi laptopovi u Srbiji nude bez OS, moguće je da će ove verzije doći sa operativnim sistemom i koštati više.

Displej je 15,6 inča, što može biti prilično glomazno za one koji su navikli na manje laptopove (12", 13,3", pa čak i 14").

Memorija je zalemljena i ne može se nadograđivati. Zato je preporuka uzeti varijantu sa 16 GB ram. Kod nas se nude tri takve konfiguracije: dve sa Ryzenom 3 i jedna sa Ryzenom 5.

Slabašna grafika. Iako je grafika bazirana na RDNA2 tehnologiji i Navi čipsetu, ima jako malo jezgara pa su i performanse slabije. Bar ako je verovati NotebookCheck.

Prema Youtube recenzijama, grafika se lepo ponaša sa 720P i low/medium perfomansama sa uključenim FSR, dok je dosta igara igrljivo na 1080P pod low postavkama. Elem, to su podaci za Windows. Prema System76, FSR je sada dostupan i na Linuksu kroz ProtonGE. Članak je pisan za POP OS, ali je i za druge distribucije postupak sličan. Evo ga još jedno uputstvo koje je lik sa alijasom GameZombie postavio na Steam Community. Proton GE je dostupan odavde, a ProtonUp-Qt odavde.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 07 May 2023, 07:54


Video sam laptop , od 26000 rsd. Na sajtu eponuda. Reklamira se kao najpovoljniji proizvod za kupovinu. U Gigatronu košta 50000 rsd. U prvi mah sam pomislio da ovi koji se nude upola cene imaju neku manu.
Jedno pitanjce. S obzirom da je ram memorija zalemljena, u slučaju kvara iste, da li može da se zameni, ili laptop u tom slučaju ide na reciklažu?
Skoro nisam video pristojniju ponudu, s obzirom da laptop ima procesor sa dva jezgra i četiri niti, plus 8 gigabajta ram memorije.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 May 2023, 08:25


Ne. Nego Gigatron ima malo jače cene. A i dosta prodavaca imaju popust na online kupovinu. Pa su online cene obično nešto jeftinije od onih u radnji. Još je ovaj u BC Groupu trenutno na akciji.

Kod nas su iz nekog razloga uobičajeni veliki rasponi cena. Ako proveriš Eponudu, kod nekih predmeta postoje velike razlike od dobavljača do dobavljača.

Generalno RAM memorija u ovim laptopovima ne odlazi. Bar ja nisam čuo za takav slučaj. Ako se to slučajno desi i laptop je još u garanciji, neka vrsta zamene će verovatno biti obavljena - bilo samo RAM ili cela ploča (zavisi od politike proizvođača). Van garancije se verovatno delovi i zamena naplaćuju. Ali šansa da ode RAM memorija je mala. Pre će otići cela ploča nego RAM (udar groma ili gereralno nekontrolisani rast napona, recimo).



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 11 Aug 2023, 09:08


Video sam nedavno negde konfiguraciju baziranu na Ryzen 5 3400G sa 8G DDR4 3200 Mh ram za oko 20.000. Koristi neko buđavo IG Max kućište sa svojim napajanjem i ima nekakav SSD koji bi mogao biti potencijalno sumnjivog kvaliteta. Ali čini mi se da je cena od 20.000-25.000 din. prilično ok za R5 3400G.

Ja i dan danas koristim 3400G kao glavni komp. Doduše moja mašina ima 32 GB rama. Stari HDD još uvek radi posao, iako sam nebrojeno puta razmišljao o NVMe nadogradnji. Imao sam prilike da isprobam na laptopu i to piči dosta brže u nekim situacijama (pre svega podizanje sistema i prenošenje fajlova). Problem je... U nekim drugim situacijama se ne oseti. Recimo, surfovanje webom ili puštanje multimedije. Tako da je to i dalje relativno nisko na listi želja. :)

Elem, nisam zato krenuo da odgovorim na ovu temu. Hteo sam samo da upozorim ljude na A68N-E2100 i srodne matične ploče od Biostara koje imaju bagovitu UEFI implementaciju. Podrazmevana podešavanja dolaze sa uključenim CSM (režim kompatibilnosti sa klasičnim BIOS-om) i skrivenim opcijama za UEFI. Takođe, SATA je nameštena da radi u klasičnom IDE režimu. Dok postavljanje SATA kontrolera na AHCI možda i radi, isključivanje CSM priziva gobline.

Da biste to isprobali kod sebe: uđite u Boot opcije i uključite "Fast Boot". Pojaviće se do sada skrivene UEFI opcije. Ako isključite CSM, računar će imati različitih problema sa interfejsom za podešavanje BIOS-a, a UEFI boot neće raditi kako treba. Update BIOS-a ne rešava stvar. Rešenje je izgleda resetovati podešavanja BIOS-a i isključiti "Fast Boot".

Glupost...

Izmena:

Kad sam već počeo sa kompjuterskim problemima...

ExFAT particije će nekad biti jako spore pri upisivanju keša. Dakle, kod velikiih USB stikova, ako mu treba 100 godina da upiše sve podatke na stik, može biti da je do ovoga. Nisam našao rešenje. ExFAT driver je onaj koji radi preko FUSE-a na korisničkom nivou.

Slično usporovanje je kod formatiranje NTFS particija. Sećam se da je nedavno formatiranje relativno srednje particije (500-600 gigabajta) trajalo preko sat vremena. Mislim da je i ovde u pitanju NTFS drajver koji radi preko FUSE-a. Ni za ovo nisam našao rešenje.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests