Od računarske egzotike do modernih komada hardvera

Ovo je mesto razonode i zabave. Ovde postavljajte teme nebitno kakve su sadržine.

Moderator: Urednik


Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 178
Joined: 29 Jan 2012, 18:39
Location: Novi Sad (Beočin)

Post Napisano: 18 Apr 2012, 15:07


Uf, kao sto vidis, ovo je plastika, tako da sam ja to starim vrhom lemilice topio sve...
Open your source open your mind



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 18 Apr 2012, 15:37


Aha, pa da, kada se malo bolje pogleda, ako se ne varam, ti kućište grejalice i nisi nešto obrađivao tj. seckao.

Nešto sam gledao sada šta sve imam od harverskih komponenti. Dosta toga je rasparno, ako tako mogu da kažem. RAM ne odgovara matičnoj, CPU nemam ni jedan, napajanje je na 300 W i kobajagi čak i radi... :grin:
I pored toga, po nekad bacim pogled na Limundo. Ima dosta tog hardvera za sitne pare da se uzme, još uz malo sreće može baš da se pazari štošta dosta jeftino.
Najveći izdatak će biti naravno hard disk.

Čak ne znam da li da mu stavljam grafičku i zvučnu, jedino ako već ne bude integrisano u matičnoj.

Bereta021, kod tebe matična je?



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 178
Joined: 29 Jan 2012, 18:39
Location: Novi Sad (Beočin)

Post Napisano: 19 Apr 2012, 15:16


Intel D201GLY
napisah vec, ocu da ulovim takvu neku sa Sata... :)
Open your source open your mind



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 11
Joined: 24 Apr 2012, 00:09

Post Napisano: 24 Apr 2012, 00:48


prvo jedan veliki pozdrav za celu ekipu slacka,
drugo da vas pohvalim i kazem da sam prvenstveno postao clan jer mi se izuzetno dopala atmosfera i duh ekipe.
kulturno,korektno,sa zeljom da se pomogne a ne da se reklamira sopstveno (ne)znanje.
i trece:
pohvala za samogradnju. ja sam dosta mator i u moje vreme smo se svi zanimali nekom samogradnjom.bilo je interesantno
jer nismo imali literaturu ni za sta , pa smo dosta toga izhackovali na spectrumima sa 48K ili commodoreima
elem,super su ove mashine sto si nam pokazao, ja sam bash kolekcionar.(IBM uglavnom ali ima i drugih stvari npr TOSHIBA t1000 prvi pravi laptop zvanicno, Apple IIe u fullu sa 2 diska monitorom stampacem. svuda utisnuta jabuka.IBM XT portable 5150 , portaable = 13Kg.
ako ste zainteresovani, okacicu fotke ovih dana.
u vezi sa temom
Sada planiram da sklopim mashinu sa slackom,imam micro atx plocu intel ddr1 sa full intelom na 2,8ghz i 4 slota za ram pa ce da vrti najmanje 2Gb u pocetku.moracu da ubacim neku low profile grafiku sa dvi i vga jer hocu da na sve to zakacim dva touch screena.imam za to i extra malo napajanje . monitori se naravno kache na mashinu sa usb om.pa ce biti zanimljivo
dizajnirati kuciste za sve to.uradi sam.a nisam probao touchscreenove na slacku pa ce biti posla na forumu ako ne bude podrske
elem mislim da ti se ovaj celeron (pored dosta slabijih performansi ) mnogo vishe greje nego full intel.mada dobra pasta obara.

nadam se da nisam udavio,ako imate i dalje zanimljive projekte prikljucio bih se.
pozz



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 178
Joined: 29 Jan 2012, 18:39
Location: Novi Sad (Beočin)

Post Napisano: 24 Apr 2012, 02:10


Dobrodosao, naravno okaci te masine, i ocekujem i projekat koji planiras sa tim micro atxom.
Ovaj celeron ne prelazi 30c posto je 65nm Yonah jezgro :)

EDIT: Jel taj pentium Prescott?
Open your source open your mind



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 24 Apr 2012, 08:14


Martimysteria, dobro došao na zajednicu. :beer:

Bolje bi bilo da je Northwood nego Prescott, ali i Prescott i ako se prilično greje može da posluži.
Na starijoj mašini koja je još u radu (ćale na njemu vozi Maverica) je Prescott jezgro, mislim Celeron D320 na 2.4 Ghz (mislim nisam siguran a mrzi me da ga startujem i pogledam) isto IBM ploča, i svojevrmeno je radio bez prestanka nekih godinu dana kao PC, bez većih problema. Jedino CPU oće da ode i na 60-ak stepeni, u mirovanju je 42-50, mada i to zavisi od vremena,

Na ATX ploču koju nameravaš da koristiš, koliko maksimalno možeš hard diskova da okačiš? Ovo mislim na maksimum ploče a ne napajanja i koliko ploča može maksimalno da vidi gb?

Slike će dobro doći, taman bi mogli da formiramo drugu temu o home pc/serverima. Okači ih ovde pa ćemo kasnije lako podeliti temu. ;)
Usput, imaš li sada šta od tih nacrta da postaviš, ako je za javnost. :)



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 11
Joined: 24 Apr 2012, 00:09

Post Napisano: 24 Apr 2012, 09:41


Dobro jutro,
hvala svima.
Moram na posao, pa cemo to veceras da ispregledamo.
trenutno iz glave, znam da je ploca s478, Intelova.4 slota za ram.2xsata . mislim da moze da vozi do 4GB ali provericu i stavicu tacan model.
Sto se diskova tice, 2xata , 2xsata dakle 4 komata.
@Broker, naravno da je za javnost.nema sta da se krije, pogotovo medju ljudima koji se razumeju,ostalima je svejedno znali ili ne.
Nacrte nisam radio , josh je faza osmisljavanja.ali i to cemo da uradimo.hardware imam
@Berrreta021, nisam gledao koje je jezgro.Ali nema veze , jer i tako (mala samoreklama) imam vishe komata pa cemo da izaberemo.
prescott,northwood, celeron...
sigurno je efikasnija varijanta sa DDR2 arhitekturom, al nekako mi je draza DDR1. A meni se pokazala izuzetno dugotrajna i pouzdana.narochito ako unutra imas memoriju sa hladnjacima kao moj kingston HyperX. ;)
Preskocio sam celu DDR2 generaciju, osim sto sam terao jedan c2d ali i on je bio na DDR3 ploci.
Citao sam neke kritike intelovih procesora, pa smatraju da je posle P4 HT prva prava stvar c2d , o dualcorovi itd nisu imali performanse za te pare.nisam testirao, pa je to ostalo cisto akademski.
a ivse volim kvalitetnu exoticu , koja je ranije kostala xxx i bila extreme performance , pa sada mozes da je nadjes za DZ nego da kupim neku plastiku u trendu.Npr tastature, su nekada bile ozbiljan hardware, a danas (chast izuzecima morash da trazish tastaturu )ja furam IBM PS2 onu klik chuvenu , pitaj caleta.Al je to stvarcica a o tezini da ne govorimo.Legenda.pa kad sednesh , uzivash.
A imam toga, nije da nemam....:)
elem, pade mi na pamet skoro, da bih mogao da uguram jedan 2,5" sata disk unutra.Iz laptopa, ako nisu isti konektori (napajanje),ima adapter za to
, to znam.
Sto se kucista tiche @Berreta021 , ako nisi video do sada (exotica) IBM je imao interesantnih ideja pre.To su uglavnom bile,iako je i tada imao laptopove, tzv portable mashine.mislim da su ih radili do 486ce.pa su celi monitori i mashine bili u koferima, zajedno sa stampachima. To je za tebe zanimljivo.imam 2 komada pa cu da okachim slike a za jednu 386cu koju se spremam da kupim (al tip trazi bash punooo neka neka..sachekacu) okacicu link i slike sa neta.taj mi je model najinteresantiji trenutno (mozda sto ga nemam :angry: )
Onako kao sto ti izdvajash vreme za te svoje projekte , tako su nekad inzinjeri i dizajnirali i kucishta i mashine.
danas , kinezi savijaju lim i to je to...10jevreja napajnje i kucishte.Uzmi neki chieftec npr (dodushe prave ga isto kinezi ...al sa dizajnom ko zna chijim) koshta vishe na kilo polovan nego ostali novi.
e Ljudi , da radim neshto.
hvala svima na dobrodoshlici,nadam se da cu da budem koristan.I josh jednom, ne menjajte se.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 178
Joined: 29 Jan 2012, 18:39
Location: Novi Sad (Beočin)

Post Napisano: 24 Apr 2012, 13:17


@Broker
Prescott je svakako bolje jezgro od Northwooda i najbolje za s478. Imao sam Celeron D 2.66 sa northwood taj je bio vreo bogme...
@martimysteria
Da bi to radilo lepo treba imati dobru plocu, ja sam imao AsRock P4VM800 i sve je radilo traljavo makar kolko rama imao i koju graficku. Ipek bi pre DDR2 jer je jeftiniji a i brza :)
Open your source open your mind



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 24 Apr 2012, 13:25


@Broker
Prescott je svakako bolje jezgro od Northwooda i najbolje za s478. Imao sam Celeron D 2.66 sa northwood taj je bio vreo bogme...
Ovo nisam znao, mislio sam da je baš obratno.



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 11
Joined: 24 Apr 2012, 00:09

Post Napisano: 24 Apr 2012, 20:15


Beretta021 wrote:@Broker
Prescott je svakako bolje jezgro od Northwooda i najbolje za s478. Imao sam Celeron D 2.66 sa northwood taj je bio vreo bogme...
@martimysteria
Da bi to radilo lepo treba imati dobru plocu, ja sam imao AsRock P4VM800 i sve je radilo traljavo makar kolko rama imao i koju graficku. Ipek bi pre DDR2 jer je jeftiniji a i brza :)
za procesor se slazem.
za plochu je ok, ali generalno je kolichina rama najbitnija.
definitvno je DDR2 bolje resenje, zbog brzine rama,arhitekture...pa i cena.sve to znamo, da ne ponavljam.
ja sluchajno imam gomilu s478 ploche , procesori, ram..pa odatle cela stvar ide preko toga. ne kupuje mi se sad ponovo hardware, nego od toga shto imam.a inache , volim da te stare stvarchice teram da rade ono shto nije predvidjeno :rolleyes:
inache plocha za ovaj projekat je Intelova,
http://reviews.cnet.com/motherboards/in ... 73780.html
fotke ne mogu sad da uploadujem,nadam se skorije, jer su mi digli iPhone, (znam al reko da probam..) a foto aparat nikako da nabavim.sve ajde sledeci put a stvarno mi treba.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests