Šta instalirati?

Ovo je mesto razonode i zabave. Ovde postavljajte teme nebitno kakve su sadržine.

Moderator: Urednik

Post Reply

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 17 Apr 2012, 10:41


Imam na jednom netbook-u triple boot i među njima i MW7 Starter.
Njega bi da se rešim. Niti ga koristim, niti mi treba, samo mi zauzima tih 50 gb bezveze.

Ostale dve distribucije su Linuxove i to Ubuntu 11.10 sa Gnome 3.4, Unity (ne znam koja je verzija ne koristim Unity) i Xfce 4.8, kao i Mint 12 sa Gnome 3.4.
Ubuntu ću sigurno da ostavim, eto ako zbog ničega drugog da pratim novine, uradiću i upgrade na 12.04 za 10-ak dana kada bude stable.

Pored 50 gb gde je sistemska MW7 imam još jednu NTFS particiju takođe od 50 gb.
Prvo mi treba savet, šta da instaliram kao treću Linux distribuciju a da je ona pogodna za 10' netbook.
Znači da mogu da uhvatim bežični internet i da mogu da koristim 3G USB modem tamo gde nemam uslove za bežični net, i na kraju da je koliko štedljiva po pitanju potrošnje baterije.

Drugo, što se tiče ove NTFS particije od 50 gb na kojoj ima podataka, ako bih menjao tip particije iz NTFS u ext3 ili 4 da li bi morao da podatke da sklonim ako mislim podatke da sačuvam ili to pak ne mora da se radi.
Jasno mi je da uvek ima opasnosti kada se bilo šta radi sa particijom na kojoj postoje podaci.

I treće, pošto MW7 pravi particiju od 100 mb nju bih smeo da formatiram isto kao i sistemsku od 50 gb?
Nisam siguran ni šta upisuje na toj particiji od 100 mb.

Što se tiče GRUB-a se ne brinem puno zato što bih na kraju, ma šta instalirao, ponovo sa live Ubuntu ili Mintom popravio GRUB.

Ne znam da li je Slackware zgodan za netbook i ako nije šta bi predložili, samo je bitno da mogu da namestim bežični net i 3G USB modem.
Ranije sam razmiušlajo o Arču, dobio sam na par mesta uveravanja da po pitanju autonomije baterije jako zahvalan.
Specifikacija pomenutog netbook-a, Dell Mini Inspiron 1018, sa 6 cell Li-Ion 48WHr i moj ima hard draj od 250 gb.

Šta predlažete za sve izneto.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 17 Apr 2012, 11:14


Broker wrote: Drugo, što se tiče ove NTFS particije od 50 gb na kojoj ima podataka, ako bih menjao tip particije iz NTFS u ext3 ili 4 da li bi morao da podatke da sklonim ako mislim podatke da sačuvam ili to pak ne mora da se radi.
Jasno mi je da uvek ima opasnosti kada se bilo šta radi sa particijom na kojoj postoje podaci.
Mislim da to ne može tako. Da bi je promenio moraš da odradiš format, a to zahteva prebacivanje podataka koje želiš da sačuvaš...
I treće, pošto MW7 pravi particiju od 100 mb nju bih smeo da formatiram isto kao i sistemsku od 50 gb?
Nisam siguran ni šta upisuje na toj particiji od 100 mb.
Da, nabolje je da te prve 3 (windows-ove) izbrišeš (delete) da bi se one sjedinile, pa da onda deliš po želji. Samo ima jedan problem. Taj prostor koji ćeš da dobiješ brisanjem windows-a (100GB) moraš da podeliš na 2 ili 3 dela (ili da bude jedan). Nikako ne smeš na više zbog odnosa primarnih i logićkih particija (možda nećeš ni moći na više).

Za distro ne znam... Ne koristim laptop i nemam pojma za to sa baterijom :)

A moj ti je savet da, ako imaš neki slobodan eksterni prostor, prebaciš (bekapuješ) sve sisteme i odradiš reparticionisanje harda ispočetka. Posle samo vratiš backup-e. Moraš da paziš na broj particije. Ako si radio backup sda5 particije nju moraš da vratiš ponovo na sda5 mesto... Ako menjaš poziciju, onda ide malo prethodno podešavanje, pa vraćanje backup-a.

link

Uzeću neki dan da odradim i za nas ovo uputstvo ;)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 17 Apr 2012, 12:38


A moj ti je savet da, ako imaš neki slobodan eksterni prostor, prebaciš (bekapuješ) sve sisteme i odradiš reparticionisanje harda ispočetka. Posle samo vratiš backup-e. Moraš da paziš na broj particije. Ako si radio backup sda5 particije nju moraš da vratiš ponovo na sda5 mesto... Ako menjaš poziciju, onda ide malo prethodno podešavanje, pa vraćanje backup-a.
Ma OK, samo nikada niam radio pa me znam, nije problem, prebaci ću verovatno preko mreže na drugi računar gde ima prostora za toliko, nije to punih 50 gb.
Dobra stvar je da kada sam particionisao, da su te prve dve tj. tri NTFS particije jedan do druge tako kada se mogu sastaviti i činiti jednu particiju.
Šta imam logičkih a šta primarnih particija ovako napamet ne znam, sada sam na desktopu.
Jer ako bude moglo, odvojio bih zaseban home (znaš i am koliko on znači), otom potom. ;)

U vezi distroa, evo nekih mojih izbora (prostora ima 50-ak gb)...
  • Zenwalk
  • VectorLinux
  • Arch
  • Frugalware
  • Pardus (mada neko reče da se projakeat gasi)
-ovde distribucije ispod imam, ali to ne znači da ne bi došle u obzir
  • Slackware
  • Debian
Van ove liste, ima li još neki predlog?
Ili šta bi bilo sa ove liste naj za netbook, naveo sam tri bitne stvari, bežični, 3G USB i što veća autonomija baterije (naravno uz odgovarajuće okruženje tipa Xfce, Lxde...)

Može u izbor da uđe i neka BSD distrubicija.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 32
Joined: 30 Mar 2012, 13:32

Post Napisano: 17 Apr 2012, 12:46


Kolega stereo sa Minta je isprobao dosta toga na svom netbook-u. Po njegovom savetu predlažem Puppy Linux, oni čak imaju svoju netbook varijantu, samo je malo teže podesiti wireless (ali nije nemoguće). Olakšan je, sadrži npr Aby word umesto Libre Office .. i tako još neke sitnice.

Toliko od našeg malog dram team-a, nadamo se da smo pomogli. :)
Free Soul Cool Spirit



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 100
Joined: 04 Jun 2010, 06:28

Post Napisano: 17 Apr 2012, 12:54


"Jer ako bude moglo, odvojio bih zaseban home (znaš i am koliko on znači),"
Mozes ostaviti da /home bude unutar / po default-u a da putanja do ~/ tj. do user direktorijuma bude na bilo kojem mestu, particiji, folderu


man useradd:
-d, --home HOME_DIR
The new user will be created using HOME_DIR as the value for the user's login directory. The
default is to append the LOGIN name to BASE_DIR and use that as the login directory name. The
directory HOME_DIR does not have to exist but will not be created if it is missing.
nema potrebe da pravis particiju samo za home kada mozes da selis kako hoces.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 17 Apr 2012, 13:00


Da, Pardus se gasi... Što se tiče Puppy-a, sigurno znaš da ima Slackware varijanta, odnosno Puppy koji je potpuno kompatibilan sa Slackware-om ;)
Ima ovde, na forumu, jedna tema o njemu...



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 17 Apr 2012, 13:12


Tacno tako P, toga se nisam ni setio, evo stanje sa prodtorom

Code: Select all

Filesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda5              15G  5.4G  8.0G  41% /
udev                  490M  4.0K  490M   1% /dev
tmpfs                 199M  1.0M  198M   1% /run
none                  5.0M     0  5.0M   0% /run/lock
none                  496M  236K  496M   1% /run/shm
/dev/sda8              66G   13G   50G  21% /home
/dev/sda3              50G   22G   29G  43% /media/sda3
/dev/sda2             100M   25M   76M  25% /media/sda2
/dev/sda7              80G   55G   26G  69% /media/sda7
/dev/sda9              20G  4.9G   14G  26% /media/sda9
/dev/sda1              40M  9.0M   31M  23% /media/sda1
sda2, sda3 i sda7 su NTFS particije mislim, provericu.

Jeste upravo je tako

Code: Select all

# / was on /dev/sda5 during installation
UUID=733b4da1-dc09-4249-b987-75a75a53f865  /            ext4  errors=remount-ro    0  1  
# /home was on /dev/sda8 during installation
UUID=b0d14491-27a2-46e2-9c34-33ef39adaafe  /home        ext4  defaults             0  2  
# swap was on /dev/sda6 during installation
UUID=d39de3f5-12b9-441d-a184-3f353960162a  none         swap  sw                   0  0  
/dev/sda3                                  /media/sda3  ntfs  defaults             0  0  
/dev/sda2                                  /media/sda2  ntfs  defaults             0  0  
/dev/sda7                                  /media/sda7  ntfs  defaults             0  0  
/dev/sda9                                  /media/sda9  ext4  defaults             0  0  
/dev/sda1                                  /media/sda1  vfat  defaults             0  0
Icy, imam Puppy na USB sticku, tako da to jeste to ali ipak i nije. :grin:
Moze on i da se instalira na hard ali trazim malo nesto, onako... Puppy je vise univerzalac za dzep. ;)
Svakako hvala ti na savetu. :beer:

Ima Slackmuz, kako da ne, Linux Puppy Slacko, probao sam ga ;)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 100
Joined: 04 Jun 2010, 06:28

Post Napisano: 17 Apr 2012, 13:33


Damn Small Linux je nekada bio favorit, ne znam danas kako stoje stvari.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 17 Apr 2012, 17:42


Iskreno, ne vidim razlog zašto bi instalirao još jedan sistem na netbook pored Ubuntu-a i Mint-a. Zašto? Pa ta dva distroa i imaju najviše user-frendly manira (kako sam ovo lepo rekao), vrlo lako se mogu prilagoditi netbook ekranu/okruženju i na njima je najbolje rešen rad sa baterijom. Svaka sledeća distribucija ne može im (bez dosta dodatnog podešavanja) prići na tom polju. Možda Arch, u njihovoj dokumentaciji je dosta dobro objašnjen deo sa opcijama specifičnim za laptop. Drugi razlog zašto ne preporučujem više distroa u ovom slučaju je čisto logičke prirode - veliki broj distroa u kombinaciji sa malo vremena (čak i 24h konstantne upotrebe je malo) dovodi do situacije "znam mnogo, al ništa kompletno"...po meni nepotrebno rasipanje koncentracije, skladišnog prostora u mozgu i vremena.
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 80
Joined: 05 Apr 2012, 05:45
Location: Cyber Space
Contact:

Post Napisano: 17 Apr 2012, 18:00


SalixOS
bi lijepo legao na to malo sokocalo.
:idea:
Resistance is futile, you will be asimilated!Ubuntu
http://laikexpert.googlepages.com


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests