upomoc!

Ovo je mesto razonode i zabave. Ovde postavljajte teme nebitno kakve su sadržine.

Moderator: Urednik

Post Reply

offline
User avatar

Posts: 5
Joined: 21 Feb 2013, 09:36

Post Napisano: 20 Mar 2013, 09:55


Verovatno bih nasao odgovore posle visednevnog znojenja ali sam malo umoran :cry:

Radim u stampariji kao graficki dizajner vec nekih 12 godina, shop, corel, indesign.
Isprobao nesto od Linux pandana, medjutim sve je u RGB-u a potreban je CMYK, moze li to i kako?
Ako je ovo izvodljivo, u kom obliku se fajlovi exportuju (PDF, ili nesto trece)?
Radi li neko uopste na Linuxu pripremu?

Igrao sam se sa Knopix-om, Slack-om, Debian-om... za prethodno navedene potrebe koji Linux je preporuka?

Isprobao Oolite igricu, cisto znatizelje radi, Elite picio jos na Commodoru ;) , koci u pm...
probao pod Debianom na lapu HP nc6000.
Dali je moja masina problem ili OS?

Za potrebe emitovanja muzike (stabilan, prost interfejs sa preglednom play listom) i obrade zvuka (nesto kao Sound forge) koja je preporuka?

Toliko :beer: pozdrav!



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 20 Mar 2013, 20:11


Koliko vidim ovde postoji nekoliko pitanja:
  1. Softver za grafički dizajn/pripremu za štampu sa podrškom za CMYK
  2. Preporuka distribucije
  3. Kočenje oolite
  4. Softver za emitovanje muzike
  5. Softver za obradu zvuka
  1. Verovatno pitaš za neki editor vektorske grafike. Mada pominješ i Photoshop.

    Trenutno najpopularniji i najkorišćeni editor vektorske grafike na Linuksu je Inkscape. Tu je takođe i Xara Xtreme.
    Za bitmapiranu grafiku postoji nekoliko alata, ali najpopularniji su Gimp i Krita.
    Za pripremu za štampu je najkorišćeniji Scribus. Takođe se može koristiti i LibreOffice (ili OpenOffice).

    Što se tiče CMYK podrške, nisam siguran. To je najbolje da proveriš sa nekim ko ima direktnija iskustva sa time. Recimo možda neko iz Libre ekipe.

    Što se mene tiče, često koristim Gimp za obradu fotografija/bitmapirane grafike. Inkscape sam koristio tu i tamo za neke sitnije obrade, ali ništa ozbiljnije. Kritu sam samo probao. Scribus takođe. Niti imam konkretno iskustvo sa pripremom za štampu.
  2. Na ovom forumu ćeš najverovatnije dobiti odgovor vezan za Slackware ili neku Slackware baziranu distribuciju. Kao i ostali Linuksaši, i mi Slakveraši smo skloni da malo subjektivno gledamo na to pitanje.

    Po meni je najbolje da probaš nekoliko distribucija (recimo od 10 najvažnijih) i vidiš šta ti najbolje leži. Svaka ima svoje prednosti i mane.
  3. Zavisi kako si instalirao Linuks i koja grafička karta je u pitanju.

    Ako si instalirao pod virtualnom mašinom, onda će biti potrebno da instaliraš odgovarajući drajver u gost mašini. Naravno ako je 3D akceleracija podržana od strane emulatora. Ako i jeste, obično ovo zahteva da CPU hosta podržava "virtualne ekstenzije".

    Ako je u pitanju instalacija na nativnoj mašini, najverovatnije u pitanju nepostojanje 3D akcelaracije u drajveru koji je trenutno u upotrebi. U tom slučaju je potrebno instalirati alternativni drajver sa 3D akceleracijom (najčešće propriatry drajver proizvođača grafičke karte).

    Naravno, rešenje će zavisiti od distribucije (i njene verzije) na kojoj se javio problem.
  4. Šta podrazumevaš pod "emitovanje"? Audio streaming preko interneta? Ako da, postoji više rešenja, ali stvarno nemam iskustva sa time pa se ne bih usudio da dam preporuku.

    Ako te zanima samo puštanje muzike, postoji gomila audio/multimedija plejera.
  5. Zavisi u koju svrhu ti trebaju. Ardour je najpopularniji DAW. Audacity je popularan audio editor. Sadrži i više nego dovoljno opcija za osnovnu obradu zvuka, ali nisam siguran da zaista može da se meri sa SoundForge-om. Naravno postoje i drugi alati. Nisam stručnjak za ovu materiju i možda je najbolje da pitaš nekoga ko jeste.

    Do sada sam imao direktnija iskustva samo sa Audacity-em koga koristim za osnovnu obradu zvuka. Doduše koristio sam i Sweep, ali je on bazičniji od Audacity-a.
Što se tiče pitanja 1, 4 i 5, najbolje je da sačekaš da se javi još neko.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 20 Mar 2013, 20:21


За музику могу да пепоручим Audacious, веома једноставан програм који дуго користим. Пушта музику и то је то. Долази са Слеквером.
Што се тиче обраде звука, скоро идентичан Sound Forge-у је Audacity (http://slackbuilds.org/repository/14.0/audio/audacity/). Али пошто њега мораш да инсталираш ручно, прво добро проучи поступак изградње и инсталације пакета помоћу SlackBuild скриптова - немамо на нашем викију :) Ју, срамота, мораће да се дода :)

Ево овде можеш да видиш основе тог поступка, а и да одгледаш видео који показује како то изгледа - http://linog.info/slekver-i-slackbuild- ... ja-paketa/



offline
User avatar

Posts: 5
Joined: 21 Feb 2013, 09:36

Post Napisano: 21 Mar 2013, 09:45


Momčadi u svakom slucaju HVALA!
1. Već probao gimp, inkscape, scribus - otud i pitanja. U svakom slučaju ću kontaktirati Libre ekipu.
2. Slack 13.1 koji sam regularno instalirao (dvd) mi je pravio problem sa zvučnom kartom, čas je ima čas ne. No, idemo dalje...
3. Pretpostavio sam da je drajver problem, no posto se ne igram (mator konj), nije neka greda
4. Pod emitovanje mislio na korišćenje na radio stanici (ne preko interneta). Što će reći nema zezanja, mora stabilno da radi sa što prostijim interfejsom. Skinuo sam po preporuci BMPX ali nisam stigao da ga testiram, preporučuju ga baš za radio.
5. Isprobaću Vaše predloge, opet je za potrebe radia, normalizovanje signala, katovanje, po neki efekat ništa previše dubiozno.

Još jednom PUNO HVALA!



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 21 Mar 2013, 17:33


1. Nemoj me držati za reč, ali viđao sam GIMP plugin za rad sa CMYK. Ono što jesam siguran je da nativna podrška za CMYK (ne kroz plugin) dolazi u nekoj narednoj verziji. Ali za sada se za export u CMYK kompatibalan format moraju koristiti spoljni alati ili pluginovi. Inkscape i Scribus ne pratim aktivno, tako da nisam siguran kakvo je stanje. Scribus sigurno ima mogućnost izvoza u PDF format, za Inkscape ili Gimp nisam siguran.

2. Slack 13.1 je prilično mator. Moja preporuka je 14.0. I zbog novijih drajvera i zbog novih verzija sofvera. To bi moglo da reši i problem pod 3.

4. Viđao sam profesionalni softver za ovu namenu, ali nisam siguran da ih imam zabeležene u bookmarksima. Nisam ih testirao, ali se prisećam da su delovali vrlo ozbiljno. Bmpx se verovatno isto može koristiti za tu namenu, ali ako ne odgovara tvojim potrebama, javi pa da se podsetim linkova. ;)

5. Mislim da je Audacity i više nego dovoljan za ono što tebi treba.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 22 Mar 2013, 09:17


1. Davno sam čitao da se radi na ubacivanju CMYK podrške u Gimp, ali je to tada a verujem i danas, značilo kompajliranje Gimpa i tih dodatnih paketa iz izvornih datoteka. Takođe je na isti način moguće dobiti i Photoshop look&feel.
Inkscape može da napravi vektorsku grafiku poput Corel-a, ali fajlovi nisu kompatibilni. Znači onaj ko prima fajl iz Inkscape-a na obradu/štampanje bi morao imati Inkscape da bi mogao pravilno da ga odradi.

3. Problem sa zvukom u Slackware-u je problem sa članstvom u grupama, pogledaj na forumu sekciju tips&tricks oko instalacije.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 22 Mar 2013, 10:12


DraxNS wrote:1. Davno sam čitao da se radi na ubacivanju CMYK podrške u Gimp, ali je to tada a verujem i danas, značilo kompajliranje Gimpa i tih dodatnih paketa iz izvornih datoteka.
Na šta konkretno misliš? :) Gimp trenutno nema podršku za CMYK. Rekompajliranje to neće promeniti. ;) Novije verzije Gimpa koriste sasvim drugačiju osnovu nego ranije verzije, tako da se zaista dosta toga promenilo. Od, mislim, verzije 2.6, Gimp je počeo da prelazi na GEGL+BABL biblioteke. Ovaj prelazak nije još uvek kompletan, ali će to najverovatnije biti slučaju u 2.10 (narednoj) ili 2.12. GEGL i BABL omogućavaju različite profile boja (uključujući CMYK), podršku za 16-bitne i 32-bitne formate slika i opencl, među ostalim novotarijama.
Takođe je na isti način moguće dobiti i Photoshop look&feel.
Single window režim je već u Gimpu od verzije 2.8. ;)
Inkscape može da napravi vektorsku grafiku poput Corel-a, ali fajlovi nisu kompatibilni. Znači onaj ko prima fajl iz Inkscape-a na obradu/štampanje bi morao imati Inkscape da bi mogao pravilno da ga odradi.
Mislim da Corel danas podržava uvoz SVG datoteka. Možda to ranije nije bio slučaj.



offline
User avatar

Posts: 5
Joined: 21 Feb 2013, 09:36

Post Napisano: 22 Mar 2013, 10:47


Ok, videćemo kako će dalje ići moje putešestvije.

1. Neće mi trebati da uvozim u Corel ili Shop nista iz Linux aplikacija.
Najbitnije je da Linux aplikacije mogu da naprave PDF koji će moći da ide na CTP.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 22 Mar 2013, 13:09


bocke:
Meni je nešto trebalo pre par godinica.... ali je i tada zahtev bio CMYK a to je bilo nešto da se doda u source gimp-a, pa se onda iskompajlira sve zajedno pa onda podržava ... A mislim da je tu još bilo i nekih nesuglasica sa vlasničkim aspektima koda... Kažem ima više od 4 godine tome kako sam istraživao.
Tada je egzotika bila i single window :)

Corel od verzije 12 ima opciju importa .svg fajlova ali to tada nije radilo kako treba... Vrlo jednostavne fajlove je pogrešno interpretirao.... npr. obične linije... iscrtani okvir je bio skraćen po dimenzijama i veoma podebljan.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 22 Mar 2013, 14:28


Hvala na pojašnjenju. :)

Nisam znao za taj patch. Možeš li, kad uhvatiš malo vremena, da pokušaš da nađeš neki info na netu? ;)

Što se tiče Corela, željkof radi u njemu i možda ima iskustva sa novijim verzijama. :) Samo nam ga nema ovih dana.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests