Neka pitanja u vezi finansiranja Linuks projekata

Ovo je mesto razonode i zabave. Ovde postavljajte teme nebitno kakve su sadržine.

Moderator: Urednik

Post Reply

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2167
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 03 Feb 2014, 11:11


Nikako mi ovo nije jasno, a kopka me to pitanje pa sam mislio da pokrenem jednu temu po pitanju toga.
Gledam već nekoliko godina recimo AlienBOB-a, održava redovno liniju KDE okruženja, LibreOffice-a, VLC-a, Fleš Plejera, Jave i mnogih drugih (ovo što sam naveo uglavnom samo on radi).
I pitam se, ima li taj čovek nešto materijalno od toga, ako nema, što je najizvensije (sem npr. nekog sitniša od reklama sa bloga) od čega li on živi. Pošto smo prijatelji na Google plusu vidim da mu stoju u polju zapslenje da radi u IBM-u. Ako radi u IBM-u, razumem da dobar deo posla može da radi od kuće i da konvencinalni odlazak na posao (i gubljenje vremena) nije neophodan, ali i pored toga, kad on sve to stigne.
I to uglavnom stigne da izbaci najsvežije verzije paketa poput VLC-a u rekordnom roku. Najčešće imamo prvi među Linuks distribucija na Slekveru najsvežiju verziju VLC-a, da bi se tek posle nekoliko dana, a neretko i duže, pojavila najnovija verzija VLC-a recimo na Ubuntuu iza koje stoji kompanija. Recimo VLC verzije od 2.0.3 do verzije 2.1.12 su objavljene za Slekver pre neko što je Ubuntu izbacio .deb pakete ili pre nego što je to uradio Debian. Kod .rmp paketa je opet stuacija daleko lakša, tu je kompanije Red Hat i SUSE, a i dosta distribucija koristi taj format paketa tako da su prepravke minimalne za određenu distribuciju.

Dalje, svedoci smo da AlienBOB paket LibreOffice-a jako redovno izbacuje, evo sada (tačnije pre četiri dana) se desilo da ima nekih problema (i niko nema prava slučajno da mu zameri na tome), kasni malo, pa šta, 'oće li se desiti nešto ako sada imamo LibreOffice 4.1.4.2 a ne LibreOffice-a 4.2. Svakako da neće ništa da se desi, čak i onima koji profesionalno koriste ovu aplikaciju.

Pošto imam više različitih distribucija (uglavnom ovo što sam naveo) upravo tako i mogu da pratim kada stigne određeni paket na neku distribuciju, recimo Ubuntuu, Debian (tačnije Krančbeng) i Fedora. Jedino šta malo kasni kod Slakvera to je Firefox, i opet ništa to nije drastično. Razlike u radu Firefoxa 17.xx i 26.0 za obične korisnike koji Firefox koriste kao web preglednik su skoro neprimetne.

I ovde sam samo uzeo primer AlenBOB-a, ima tu još njih koji rade jako veliki posao, a uglavnom su individualci. Koliko uopšte Patrik ima saradnika na celom Slaakveru? Mislim na one saradnike koji usko rade na isključivo na samoj distribuciju.
U Kanonikalu kako čujem ima volontera ali ima i developeri koji su plaćeni za taj posao. Debian opet ima drugi način rada, jer ima verovatno najširu i najotvoreniju zajednicu u FLOSS svetu. Kako Arč radi, to već ne znam, a mogao bi neko ko zna i malo o njihovo načinu rada.

Ako ništa drugo, kada imam priliku barem se zahvalim kako AlenBOB-u tako recimo i Willy-u i kliknem na reklamu na njihovom blogu, jer od toga ipak i skupe neke parice u visini dečijeg džeparca. To takođe radim i na LQ forumu koji je takođe jako značajan za Slekver korisnike. LQ je aman glavni nezvaničan forum Slakver zajednice, mada sam se ja registrovao još dok nisam aktivno koristo Slkaver.

Imate li Vi kakvih saznanja kako to sve ide. Ne samo kod Aliena i Patrika već i šire. Recimo zanima me kako radi Gnome, KDE, Mate, Xfce, Lxde... FreeBSD, PC-BSD... mada me naravno Slakver najviše zanima.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 06 Feb 2014, 10:27


Čudi me da je ova tema ostala bez i jednog odgovora. Verovatno ljudi osećaju sramotu i grižu savesti kao i ja. Ja ću ipak da napišem nešto.

Bio je pre nekog vremena jedan jako interesantan članak na Dedoimedo, sa kojim se u potpunosti slažem, baš na tu temu..

Pa kako rade? Muče se, eto kako.. Prinuđeni su da imaju neki plaćen posao a ovo rade u slobodno vreme.

Generalno, linuks zajednica voli sve da dobije (džabe) ali ne voli da daje mnogo. :)
Hajde da uzmemo Slek kao primer čisto zato što smo na ovom forumu ali se cela priča može preneti i na bilo koju distribuciju.

Imamo Patrika koji jedva sastavlja kraj sa krajem, čovek se preselio da bi plaćao manji porez. Ne može da ima normalan, plaćen posao jer bi Slek u tom slučaju trpeo. Veoma tužna slika i situacija da takav mozak i čovek živi bukvalno od prodaje diskova, privezaka, čaša, šolja, otvarača.. Nije imao da plati jbni hosting. Tužno zaista. Slika i prilika današnjeg društva.

Sa druge strane, koliko imamo Slek korisnika u svetu? Destine hiljada, stotine hiljada, milione..? Kada bi svaki Slek korisnik godišnje na Patrikov račun uplatio samo jedan jedini dolar, Patrik bi imao stotine hiljada ili više dolara.. Mogao bi da živi sasvim lepo, bez opterećenja materijalnog izdržavanja svoje porodice. Ne samo to, mogao bi da ima nekoliko full time paid developera. Ako je Slek u ovoj situaciji ovako dobar, zamisli kakav bi tada tek bio i koliko bi novih stvari tu bilo, poboljšanja..To bi moglo da izdržava mnogo ljudi i porodica (Patrik, Alien, Workman..) koje bi sa još većom strašću radile na ovom projektu.
Ovako, verovatno im često nije ni do života i razmišljaju da batale celu priču. Lepo je sve to ali kada žena krene da ti kljuca po glavi kako nema para (oženjeni znaju kako je :D) nema tu dobrog posla.
Šta meni, tebi, bilo kome od nas znači taj dolar ili par dolara godišnje? :) Ništa.. Smešno.. Statistička greška.. Da ti neko na godišnjem nivou skine dolar sa računa sasvim sigurno ne bi ni primetio. Znam da je kriza i da se nema para ali ti iznosi su zaista smešni za svakoga.

Pre nekog vremena malo je falilo da se projekat ugasi i onda se javlja gomila ljudi sa željom da kupi šolje i diskove kako bi pomogli.. Pa gde smo bili do sada? Zašto smo dozvolili da do toga uopšte i dođe?! Svima su puna usta linuksa, divnih ljudi koji nemaju pametnijeg posla nego da rade za nas i da nam pomažu a šta mi u stvari činimo da njima bar malo pomognemo? Pa bar 95% korisnika linuksa u Srbiji ne radi baš ništa po tom pitanju već kao pijavice koriste ono što je džabe, nešto u šta ljudi ulažu rad i znoj, čije porodice trpe mnoga odricanja..

Da se ne shvatimo pogrešno, svaki rad je dobar, svačijem trudu skidam kapu ali to što neko pomaže na nekom forumu, promoviše linuks/distribuciju, advokatiše, ni na koji način ne pomaže ljudima koji stoje iza tog projekta. Šta oni imaju od toga? Još više gladnih usta, onih za koje moraju džabe da rade? Nije to lepo a ni moralno..

Već nekoliko meseci često razmišljam o ovome i ne osećam se lepo. U tom smislu sam rešio da godišnje odvojim određenu svotu svog budžeta i da doniram po 10€ recimo za nekoliko projekata koji su mi dragi. Debian, Slek, Mint i verovatno Fedora.. Nisam nikakav buržuj, radim za običnu platu kao i velika većina vas ali godišnje mogu da se odreknem tih, recimo 40€.. To je jedna košulja, jedna večera sa ženom u restoranu, par piva sa drugarima.. Ništa strašno. Ako učine i ostali neće biti problema.

Patrik je sjajan lik i još bolji programer. Da sam na njegovom mestu našao bih full time posao u nekoj jakoj kompaniji, imao platu od nekoliko stotina hiljada dolara godišnje i živeo na Bevrli Hilsu gledajući nabrekline veselih prolaznica na rolerima dok ispijam pivo na letnjem povetarcu a vi gospodo, well FYS .. Može on to, sa svojim znanjem i iskustvom, lagano..



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2167
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 07 Feb 2014, 13:13


Ni malo jednostavno za njih, a sa druge strane, imaš pravo, mene grize savet i ne osećam se uopšte dobro povodom toga.
I ovo što navodiš
Već nekoliko meseci često razmišljam o ovome i ne osećam se lepo. U tom smislu sam rešio da godišnje odvojim određenu svotu svog budžeta i da doniram po 10€ recimo za nekoliko projekata koji su mi dragi. Debian, Slek, Mint i verovatno Fedora.. Nisam nikakav buržuj, radim za običnu platu kao i velika većina vas ali godišnje mogu da se odreknem tih, recimo 40€.. To je jedna košulja, jedna večera sa ženom u restoranu, par piva sa drugarima.. Ništa strašno. Ako učine i ostali neće biti problema.
spadam u kategoriju siromašnih, ali ću se nekako potruditi da izdvojim 15 do 20 $ za Slekver i Debian, neću moći to u istom mesecu, ali tokom godine ću to uraditi.
Ako ti nije teško, pre nego budeš slao novac, pusti mi pp (ovde ili na MC-u, kako god) ili mejl broker@slackware-srbija.org, pa ako u tom trenutku budem u mogućnosti da pošaljemo zajedno.

Ako ima još nekoga ko bi se prdružio, tu smo.

Pored navedenih Slekvera i Debiana, imam nameru da poašlejm i FSF-u takođe oko 15-20 $.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 204
Joined: 07 Mar 2007, 13:34

Post Napisano: 07 Feb 2014, 17:53


Jes vala, a bacao sam pare na kojekakve gluposti, a na ovo nisam ni pomislio.
Gde je taj sajt sa šoljama, privescima i majcama, mogao sam pazariti nešto?



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 07 Feb 2014, 21:20


EvE gI: :)
https://store.slackware.com/cgi-bin/store" onclick="window.open(this.href);return false;



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 Feb 2014, 21:32


Takođe i: http://www.cafepress.com/volkerdi" onclick="window.open(this.href);return false;.

Potvrđeno na LQ da je link legitiman. :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 53
Joined: 26 Jul 2015, 19:15

Post Napisano: 31 Jul 2015, 13:55


ja mogu da razvoj linuxa uporedim sa nekim automehanicarem koji radi kvalitetno, ali radi "dzabe". I onda se postavlja pitanje da li ce da opstane? Naravno da nece. Jer ce da se istrosi, propice se i slicno :) A opet ako imate nekog servisera koji dere, necete da idete ni kod njega jer je derikoza i pocenjuje vasu licnost. Tako da kao i u svemu i sto se tice linuxa, treba naci meru. To znaci da programeri linuxa treba da ponude svoj proiz6vod za neke pare, ako prazan disk kosta 30 dinara, nek linux disk kosta 300 dinara. To je i tekako dobra zarada, i samo tako ce linux da opstane. a ne da se drzi na 5% godinama. Dokle god je linux hobi svojim proizvodjacima, nema od njega vajde. A kad postane to profitabilan posao, onda ce i linux biti bolji, moderniji, bice zaposleni ljudi, bice popularan. A svako moze da izdvoji neku simbolicnu sumu da kupi. Uz to treba sacuvati copyright, tj. ponuditi source dzabe za download, a iso sliku butabilnu, e za nju moras da platis, pa da vidis kako bi se linux nasao po radnjama, a da ne govorim o internetu i platnim karticama.
дођох, видех, победих, па сад линукс јашем...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 31 Jul 2015, 19:37


zar zbilja misliš da Red Hatu, Canonicalu, Novellu i sličnima treba objašnjavati kako će zaraditi od Linuxa? Pa Red Hat je u samo jednoj godini imao milijardu dolara prihoda... O čemu mi pričamo :beer:
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 53
Joined: 26 Jul 2015, 19:15

Post Napisano: 31 Jul 2015, 20:18


Ne govorim ja o fondacijama. to su sve fondacije pune pravnika. Ja govorim o coveku (sam) koji zeli da razvija linux. Mada oni su nesto poceli, ali nisu postigli ono sto bi korisnici voleli. bolji linux. samo su zgrnuli pare a linux taj njihov distro je kratkotrajno bi popularan. A kad bi se "svojeglavi" programeri linuxa udruzili. a obicno su takvi. E onda bi to bio pun pogodak. bez petljanja sa strane.
дођох, видех, победих, па сад линукс јашем...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 18 Nov 2016, 22:25


Naiđoh na članak vezan za ovu temu, pa koga interesuje može da baci pogled: Nothing good is free: How Linux and open source companies make money.

Izmena:
I Wikipedija ima članak na temu: Business models for open-source software.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests