Kao da je bilo nekad - Retro kutak

Ovo je mesto razonode i zabave. Ovde postavljajte teme nebitno kakve su sadržine.

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 08 Nov 2014, 21:32


Kako se to radilo nekad. Čak su i deca učila asembler :D
asmkids.png
naslov.png
Lično nisam imao C64. Prvi računar sam nabavio "tek" 1992. Ali mi je ceo taj period od 1975-1990 kome "nisam prisustovao" interesantan iz istorijske perspektive. Iako je kod nas "lično računarstvo" kasnilo koju godinu i dobilo zamah tek sredinom 80-ih godina.

Kad ste počeli da koristite računar? PC ili nešto malo egzotičnije? :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 08 Nov 2014, 22:28


Commodore 64 od '88. godine a posle toga tek '98. pentium I pa posle više niko ne zna :)

Šta sam radio sa Commodore? Imao sam knjigu za programiranje u Basic-u :D
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 09 Nov 2014, 13:16


Jesi li unosio Basic programe od desetak strana. :P Još je to onaj prepotopski basic. Bez funkcija ili case petlji i if-else konstrukcija. :)

Srećom danas nostalgičari mogu isprobati ove programe bez prekucavanja iz knjiga. Dosta toga je već dostupno prekucano online i dovoljno je samo ubaciti unapred pripremljen prg, crt ii d64 u emulator (ili flash catridge za pravu stvar). :) Jedna dobra baza retro igara za C64 je i GB64: http://www.gb64.com/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;. :)

Na SBo je dostupan sjajan VICE emulator koji emulira i druge Commodore računare kao što su C128 ili PET. Ili CBMBASIC koji je navodno u potpunosti kompatibilan sa Commodore Basic-om i omogućava pokretanje C64 Basic programa na modernim mašinama.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 09 Nov 2014, 13:22


Inače, ja sam počeo na PC-u. 386 sa 1MB rama i Hercules mono grafikom. :) Bilo je i nešto igara na njemu, ali da bi ih koristio prvo si morao da pokreneš cga emulator:

Code: Select all

simcga
Pošto je HGC imao mono ekran visoke rezolucije i mogao je da simulira CGA u mono režimu.

Postojale su i nativne igre za HGC, ali iz nekog razloga njih nije bilo na mašini. :D



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 09 Nov 2014, 17:01


prvi komp mi je bio 486-ica sa 4 MB RAM :)
u ta doba su se igrali: Prince of Persia, Accoladeovi motori i formule, Monkey Island 1 i 2, odbojka na pijesku, Sensible World of Soccer (najbolji nogomet ikad) :)
programiralo se tek u srednjoj školi kad se dobilo C :)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 09 Nov 2014, 17:21


Ti si imao sreće. :P Ovo moje čudo je već bilo zastarelo kad je uzeto. Ali su računari tada bili preskupi zbog velikih nameta na uvoz. Pogotovo PC. Zato ih je bilo relativno malo van firmi. I ovaj je uzet za firmu tako da je bio u najosnovnijoj opremi bez zvučne karte ili modema.

Inače, na njemu su pičile igre iz sredine 80ih (iz doba kad su CGA i HGC bili aktuelni). Recimo AntiXonix (od istih autora kao i Tetris), J-Bird (klon Q*berta), Digger (Dig-dug/Boulder Dash klon), Popcorn (Breakout klon), itd.

Edit:
A što se tiče programiranja, pikao se QBasic. :)
Kraj edita

Tek 1996 smo nabavili nešto malo jače. Pentium I na 133 mhz i 32 mb rama sa SVGA, zvukom i modemom. :) Onda su se pičili Warcraft II, Quake, i nešto malo kasnije Diablo i Half Life. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 09 Nov 2014, 23:45


i ovo je računalo bilo za posao jer je trebalo mami za knjigovodstvo ;)
u ta doba sam slinio za Doomom, ali nisam imao novaca za nadogradnju još 4 MB RAM :D
procesor je bio na 8 MHz, a "Turbo" na 66 MHz :D
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 362
Joined: 15 Jul 2007, 03:58
Location: Beograd

Post Napisano: 10 Nov 2014, 16:16


Prvi kontakt sa kompjuterom '87-88 na bratovom ZX Spectrum-u, pa zatim C64, sve do '95, pa pauza do 2003. kad je nabavljen PIII na 911MHz sa 128MB RAM i Nvidia MX440.

Programiranje nisam mirisao, samo sam igre pikao, čak smo i TV pokvarili :evil:

Offtopic: ako neko ima na zajam ili hoće da mi snimi nekoliko igara za C64/128, na kasetu naravno.
Ako mislis pobjediti, ne smijes izgubiti!



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 10 Nov 2014, 16:25


Ne. Ali možda imam bolji predlog. Danas postoje hardverski emulatori 1541 drajva koji koriste memorijske kartice. Na primer to izgleda ovako: http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=90167" onclick="window.open(this.href);return false;. Sticajem okolnosti to pravi jedan moj drugar iz NS. Za tehničke detalje i pitanja možeš pogledati ovde: http://forum.benchmark.rs/showthread.ph ... y-Emulator" onclick="window.open(this.href);return false;. Ako zatreba direktniji kontakt mogu da ti bacim broj telefona na PP. Pod uslovom da je ovaj broj koji ja imam još aktuelan. :)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 362
Joined: 15 Jul 2007, 03:58
Location: Beograd

Post Napisano: 10 Nov 2014, 17:21


@bocke, hvala za info i linkove, zanimljiva naprava!
Ako mislis pobjediti, ne smijes izgubiti!


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests