Vijesti iz Linux svijeta

Opšte GNU/Linuks teme nevezane za specifičnu distribuciju. Novosti na stranoj i domaćoj FLOSS sceni.

Moderator: Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 03 Aug 2014, 19:19


Škole u Valensiji uštedele skoro 50 miliona $ (skoro 37 miliona €) od kako koriste linux i open source umesto vlasničkih programa.

Source
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline

Posts: 441
Joined: 11 Jan 2012, 23:04
Location: Ratkovo, Srbija
Contact:

Post Napisano: 14 Aug 2014, 13:38


Sa Erikovog bloga danas! :-/

Eric Hameleers "...We all know what that means, folks! It will be the day that I must stop delivering you new KDE package releases for Slackware. That’ll be the day."

http://alien.slackbook.org/blog/on-lkml ... nux-world/" onclick="window.open(this.href);return false;



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 14 Aug 2014, 13:55


Nisi nam preneo dovoljno da bismo znali o čemu se radi. :) Elem, šuška se da će KDE u budućnosti zahtevati systemd (tj njegovu login komponentu). Ako i kada se to desi Eric će najverovatnije obustaviti svoje KDE pakete za Slackware.

Znači, za sada to još uvek nije aktuelno, ali ako se nastave neki trendovi u široj Linuks zajednici, moglo bi postati.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 176
Joined: 07 Sep 2013, 18:13
Location: Novi Sad

Post Napisano: 14 Aug 2014, 13:56


Moze neko da pojasni sto ce doci dan kad on nece vise portovati KDE na Slack??
Nista ne kontam... :embarrassed:
The quieter you become the more you are able to hear.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline

Posts: 441
Joined: 11 Jan 2012, 23:04
Location: Ratkovo, Srbija
Contact:

Post Napisano: 14 Aug 2014, 14:21


bocke wrote:Nisi nam preneo dovoljno da bismo znali o čemu se radi...
OK moja greska mislio sam bice jasnije kada se procita cela vest.
bad63r wrote:Moze neko da pojasni sto ce doci dan kad on nece vise portovati KDE na Slack??
Nista ne kontam... :embarrassed:
bocke ti je vec odgovorio na pitanjce ;) :grin:



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 176
Joined: 07 Sep 2013, 18:13
Location: Novi Sad

Post Napisano: 14 Aug 2014, 14:30


Ma vidis da smo kucali skoro u isto vreme :D :grin:
The quieter you become the more you are able to hear.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 14 Aug 2014, 15:13


Pa.. Postoji nekoliko izbora.
Ili će Slackware početi da prati bar one osnovne "trendove" koji se nameću u linuksu, ili će morati da napravi neko svoje okruženje kao što je to uradio Elementary ili Deepin tim, neki KDE spin kao što je to svojevremeno uradio Chakra tim sa KDEmod ili će stvarno morati da pređe na BSD fazon, što su u šali pričali. Možda se u ovom slučaju ta "šala" nameće kao najbolje rešenje.. :)

U svakom slučaju, najgore je da ostane ovako. Slackware i njegovi korisnici će biti uskraćeni za neke nove "napredne" stvari, sam sistem će u GNU/Linuks svetu postati potpuno zastareo i arhaičan. Ipak, to sve i nije toliko bitno. Ono što mene u tom slučaju mnogo više brine je da će ostati bez KDE. KDE je najveće i verovatno najkorišćenije okruženje u linuks svetu. Trenutno je glavni igrač, šta god ko mislio. Praktično je primarno okruženje u Sleku. Mislim da bi bilo samoubistvo odreći se takvog okruženja jer će sasvim sigurno dobar deo korisnika preći na Gentoo ili nešto drugo samo zbog njega.

Tu dolazi do izražaja možda glavna mana Sleka. Neprilagodljivost, tj. odbojnost prema inovacijama. Ne kažem da treba u njih srljati i implementirati ih čim se pojave ali ne treba toliko ni bežati od njih.

Jbg, još jedno izdanje će sigurno biti sa KDE ovakvim kakav je sada a od onog tamo - ostaje da se vidi.
Obzirom na činjenicu da je KDE Patrikovo omiljeno okruženje, ne sumnjam da će smisliti nešto. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 14 Aug 2014, 15:54


Hej, hej, hej. :) Već prati "osnovne trendove u Linuks svetu". Ali ne po svaku cenu. Slackware bar preispituje novotarije nasuprot slepog prihvatanja nekih drugih distribucija. Da li bi trebalo da se i Slack pretvori u Fedoru ili Ubuntu koji svakih nekoliko godina menjaju init sistem? A da ne pričam kakve su sve gluposti koristili da bi prikazali fensi boot screen. E sad, što tebe, Peru, Miku, Lazu to impresionira i ne interesuje te na koji je tehnički način to rešeno, ne znači da je to dobro rešenje. Ili ako radi u 52% slučajeva, ne znači da je zaista stabilno.

Što se mene tiče, hvala bogu što postoje ljudi koji preispituju stvari. Ako se nastavi ovako kako je krenulo ili ćemo imati vendor lock-in (ili nešto vrlo slično tome) ili će Linuks postati jeftini klon Mac OS X-a. I jedno i drugo je loše za sve nas pošto se gube specifičnosti koje Linuks čine posebnim.

Da nije baš svaka novotarija korisna ili dobronamerna se pokazalo više puta. I to ne samo u Linuks svetu (1, 2, 3).



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 14 Aug 2014, 16:26


Osim toga, nema mesta kukanju. Slack je danas prilično moderan. Čak se pojedini bune da su neke stvari i prebrzo uvedene. Verzije 13.37, 14.0 i 14.1 su, u vreme kada su izdate, bile modernije od tada aktuelnih verzija Ubuntua, Minta ili Debiana.

Jedina tehnologija koja se ne usvaja tako brzo ili uopšte je SystemD. Ali u tome nije Slack jedini. Ni Gentoo ne koristi SystemD. Ali SystemD nije ni neka velika inovacija, niti ima neku posebno veću upotrebnu vrednost u odnosu na alternative. Štaviše SystemD je inspirisan Mac OS X-om i njegovim Launchd daemonom. S time da se ekipa služi raznim trikovima da bi ga progurala. Recimo, Sivers i Potering su pre nekoliko godina preuzeli i udev. Pre izvesnog vremena su vezali Udev za SystemD bukvalno onemogućavajući alternative. Distroi koji ne dolaze sa SystemD (nije samo Slack u pitanju) su primorani da pečuju Udev kako bi radio bez njega. Inače, ekipa je čak pokušala da progura zavisnost od SystemD u sam kernel, ali im Linus to nije dao. Sivers i Kej su nekoliko puta dobili packe od njega.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 14 Aug 2014, 16:45


E bre, ne čitaš me kako treba. :) Veliki stručnjak ali se uzbuđuje lako, što bi Šojić rekao.. :D
rapha wrote: Ne kažem da treba u njih srljati i implementirati ih čim se pojave ali ne treba toliko ni bežati od njih.
Otprilike sam rekao isto što i ti. Slek je odličan kakav je sada ali ako se neke stvari ipak implementiraju u kernel ili bukvalno svi pređu na aplikaciju ili model X, onda je je jedino rešenje prelazak na jednu od tri varijante koje sam predložio.
Iskreno, voleo bih da potpuno pređe na BSD fazon i da se zauvek okane kupusare jer u linuks svetu mira nema. Recimo, u tom delu se potpuno slažem, da ne treba popravljati ono što radi.
Možda BSD ne može da parira linuksu u nekim stvarima ali se sve jasno zna..


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest