Vijesti iz Linux svijeta

Opšte GNU/Linuks teme nevezane za specifičnu distribuciju. Novosti na stranoj i domaćoj FLOSS sceni.

Moderator: Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 14 Aug 2014, 16:59


Ne zameri. Malo sam umoran pa su slabije kočnice. :)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 14 Aug 2014, 18:17


Ma opušteno skroz, nisam ni pomislio da si imao bilo kakvu lošu nameru.. Nego ovo vreme danas, i ja sam skroz pospan i usporen.. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 18 Aug 2014, 19:02


Ericov pogled na systemd i na razvoj situacije oko istog. Heh :(
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 18 Aug 2014, 19:12


Ma ne tripujte se, naći će Patrik neki fazon da ostane KDE. Iako ga praktično više ne koristim, žao bi mi bilo da ode..

Nego, hipotetički, šta mislite stvarno o varijanti da Slek napusti linuks i pređe na BSD fazon. Prednosti, mane?



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 18 Aug 2014, 20:13


Verujem da Pat i to ima kao opciju. Pominjao je u par navrata na LQ forumima. Isto tako verujem da testira i druge mogućnosti. Pa možda čak i systemd. Ali teško je znati koju će kartu igrati. :)

Prelazak na BSD bi bio zanimljiv. Pogotovo što BSD varijacije rade neke stvari malo drugačije od klasičnih Linuks distribucija. Da li bi i koliko to promenilo Slack to je teško nagađati. :) Ono što je problem sa BSD-om je da se jedan deo FOSS projekata zatvara prema BSD-u koristeći Linuks-specifične tehnologije. Jedini način da BSD ostvari kompatibilnost sa time je implementacija ili emulacija tih tehnologija. Mali je problem što se Linuks "userspace" menja svakih nekoliko godina (napr: HAL i Console Kit su vrlo brzo proglašeni zastarelima). Tako da je pitanje da li je uopšte potrebno zagađivati BSD tim "brzo zastarevajućim" tehnologijama. Ali FreeBSD se za sada solidno držao sa implementacijom ovih stvari. Nisam pratio situaciju sa systemd i BSD varijacijama. Da li će softver koji zavisi od systemd uopšte raditi na BSD? To je već pitanje za one koji su više u toku.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 19 Aug 2014, 12:18


Shicy wrote:Ericov pogled na systemd i na razvoj situacije oko istog. Heh :(
Nastao kao reakcija na jedan post na LKML mailing listi. Evo ga još jedan kritički članak iz Infoworld koji se takođe poziva na taj post: Systemd: Harbinger of the Linux apocalypse.

S time da je ovo prilično pesimističan pogled. Apokalipsa? :) Koliko ja vidim do toga još nije došlo, iako postoje neki značajni problemi sa kojima ćemo morati da se suočimo u nekoj budućnosti.

Ali, u krajnjem slučaju, čak i systemd bazirani sistemi odrađuju posao. Nazvati forsiranje systemd apokalipsom je preuranjeno. Pogotovo što s time destabilizuje poverenje u Linuks kao korporativno rešenje. Dakle problem postoji, ali to ne znači da je Linuks išta manje ozbiljan konkurent MS-ovim i Apple-ovim operativnim sistemima, pogotovo na serverskom tržištu.



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 20
Joined: 16 Sep 2012, 11:19

Post Napisano: 19 Aug 2014, 23:53


Довољно сам оматорео да схватам ону енглесу 'if it ain't broken, don't fix it'.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 01 Sep 2014, 01:37


Pominjali smo KDE 5, Slackware i systemd u ovom topicu i njihovu zajedničku budućnost. Za sada KDE 5 postoji samo za -current granu (ako sam dobro obavešten) na kojoj radi stabilno, mada ovo ipak treba uzeti sa rezervom. Pominjali smo i buduću zavisnost o systemd i na tu temu Willy je malopre rekao sledeće na #slackbuilds irc kanalu:
[02:21] <+willysr> zacts: yes, KDE5 is fun and faster
[02:21] <+willysr> and it doesn't rely on systemd
Zvuči dobro zar ne :) Videćemo kakav će biti dalji razvoj.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2167
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 01 Sep 2014, 09:48


Ko je na currentu od Slakverovaca?



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 01 Sep 2014, 11:20


Стерео... :)
За њега знам сигурно.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest