20 godina linux kernela

Opšte GNU/Linuks teme nevezane za specifičnu distribuciju. Novosti na stranoj i domaćoj FLOSS sceni.

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 124
Joined: 28 Aug 2008, 15:58
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 09 Apr 2011, 22:05


Ove 2011. linux kernel proslavlja 20. rođendan. Linus Torvalds je 1991. objavio "radnu" verziju kernela, koja se oslanjala na MINIX sistem datoteka, ali je nagoveštavala veliki potencijal koji je prepoznala GNU zajednica i sve ostalo je prava moderna bajka, i prosto mi je neverovatno da je jedan takav hobi projekat prerastao u najozbiljniji operativni sistem današnjice.
Ja ove 2011. proslavljam mini jubilej, naime, od 2001. konstantno imam linux na računaru. Te 2001.beše to Mandrake 8.0, možda je zanimljivo da napomenem da sam prvi računar dobio te 2001, pre toga sam mučio samo školske računare tokom raspusta i posle časova kad god bi se ukazala prilika. :) I da, za linux sam prvi put čuo početkom 1999. u IS Petnici, bila je grupica hakera starijih par godina od mene koji su tukli pivo i uvek bili okruženi dobrim ribama, dakle prva impresija o linux-u kao životnoj filozofiji, iako su moja interesovanja uvek išla ka nekim drugim sferama nauke ~ Linux: The Choice of a GNU Generation! :D

Pogledajte link o predstojećoj konferenciji i proslavi:
http://www.linuxfoundation.org/20th/
If you don't care where you are, then you ain't lost.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 717
Joined: 23 Aug 2006, 22:09
Location: Šabac
Contact:

Post Napisano: 09 Apr 2011, 22:08


Uu, pa ti imaš duži linux-staž od mene. Ja sam počeo sa Mandrakom 9.0 :)
Image



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 124
Joined: 28 Aug 2008, 15:58
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 09 Apr 2011, 22:28


Ahaha, Mladene :) Ja sam Mandrake 8 reinstalirao bar 10 puta, a kako se sećam ubrzo se pojavio 8.1 ili 8.2, ne sećam se više kako sam nabavljao verzije, ali se sećam da sam taj novi 8.1 kupio kada smo išli sa školom na BG Sajam knjiga te 2001. i to na Platoovom štandu, tada su diskovi bili dž. sve originali naravno :) Kupio sam i XP i MS Visual studio 6.0 i to Enterprise sa sve DBMS alatima za nekih 700 din. što je tada bila solidna kinta za džeparac jednog sedamnaestogodišnjaka, ali verovatno tek 0,0001% od cene tih paketa u SADu :) Elem, ja sam tada linux doživljavao kao zamenu za Windows, i tek negde pred kraj te godine nabavio knjigu UNIX koja je bila u dva toma u izdanju CETa, čini mi se, negde iz sredine 1990tih, ali je fino pokrivala bash i csh i imala priču o UNIX-u tako da sam tek pomoću te knjige skapirao da UNIX nije fensi grafički OS.  :)
Slackware sam prvi put instalirao tek 2007, ako se ne varam, nekako se bolje sećam događaja kada sam bio tinejdžer nego kasnije, nekako su kasnije stvari išle brzinom svetlosti, sve je mnogo ozbiljno, a i danas jedva 'vatam korak sa vremenom. A baš bih voleo da se negde bavim pravim terenskim naučnoistraživačkim radom, Subsaharska Afrika bi mi neviđeno legla. :)
Last edited by ivanp84 on 09 Apr 2011, 22:29, edited 1 time in total.
If you don't care where you are, then you ain't lost.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 717
Joined: 23 Aug 2006, 22:09
Location: Šabac
Contact:

Post Napisano: 10 Apr 2011, 11:43


Subsaharska Afrika? Lepo ...
Imam utisak da bi meni više legao neki Las Vegas, Monte Karlo, eventualno Honolulu ili Nassau  :rolleyes:
Mislim, upravo zbog istraživačkog rada  :cool:
Image



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 124
Joined: 28 Aug 2008, 15:58
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 10 Apr 2011, 11:57


Hehe, verovatno ću se pridružiti tvom istraživačkom timu u nekom momentu.  :D
If you don't care where you are, then you ain't lost.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests