SimDock

Teme koje se tiču podešavanja i zanimljivosti u vezi desktop okruženja

Moderators: Sinisa, Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 20 Mar 2012, 23:50


Na početku, mala dopuna na post u kome sam naveo zavisnosti za ovaj paket.

Kompletna lista zavisnosti:
  • ORBit2 (neophodna zavisnost za GConf)
  • GConf
  • wxPython (deo wxWidgets paketa koji je neophodan)
  • libwnck
  • startup-notification
  • xcb-util
NAPOMENA: simdock je 32bit aplikacija i to treba imati na umu prilikom instalacije paketa. Ako koristite 32bit slackware, dovoljno je da instalirate sve nabrojane pakete. Ipak, ako koristite 64bit paket neophodno je da imate instaliranu Multilib podršku (kolega qki je to lepo objasnio u ovoj temi). Dakle, skinete 32bit verzije paketa i nakon preuzimanja ih konvertujete u *-compat32 pakete na sledeći način:

Code: Select all

# convertpkg-compat32 -i ime_paketa
Nakon konvertovanja paketi će se nalaziti u /tmp folderu i njih instaliramo komandom:

Code: Select all

# installpkg /tmp/ime_paketa-compat32.ekstenzija
Da bi izvršili osnovno podešavanje programa pokrećemo ga kao običan korisnik kucanjem u konzoli imena programa:

Code: Select all

$ simdock
Prilikom pokretanja program će prijaviti dve greške. Prva je obaveštenje da ne može da pronađe i učita pozadinu (background), a druga greška se odnosi na pogrešnu putanju firefox ikonice. Šta je potrebno uraditi da bi sve funkcionisalo kako treba?

1. Kao običan korisnik otvorimo konfiguracioni fajl programa /korisnički_home_folder/.Simdock/launchers.xml

Code: Select all

$ geany /home/rade/.SimDock/launchers.xml
(ovako je kod mene :) )
U fajlu treba pronaći liniju sa putanjom do firefox ikonice i promeniti je da izgleda ovako:

Code: Select all

<icon>/usr/share/pixmaps/firefox.png</icon>
Nakon toga snimimo fajl i pokrenemo ponovo simdock. Greška o pogrešnoj putanji ikonice se više ne pojavljuje i na panelu (dock) se nalazi ikonica firefox-a. Ostalo je još da sredimo problem sa greškom vezanom za pozadinu (background) a to je opisano u sledećem koraku...

2. Program treba pokrenuti sa navođenjem parametra putanje do slike koju koristimo za trenutnu pozadinu okruženja:

Code: Select all

$ simdock -y -b /putanja/do/vašeg/wallpaper-a
U mom slučaju, wallpaper se nalazi u folderu Pictures i program pokrećem komandom:

Code: Select all

$ simdock -y -b /home/rade/Pictures/free-nature-wallpaper-1680x1050-0376.jpg 
ukoliko ovako pokrenemo program nikakva greška se neće javiti.

Da bi se program pokretao sa pokretanjem sistema neophodno je da ga postavimo u startup listu.

XFCE:
Meni sa programima i alatima :arrow: Settings :arrow: Session and Startup :arrow: Application Autostart :arrow: Add
simdock1.png
i OK :)

Kako sve na kraju izgleda?
simdock.png
simdock.png (28 KiB) Viewed 4640 times
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 21 Mar 2012, 08:49


Ovo sam odabrao iz razloga da se upoznam sa procesom instalacije paketa i programa u globalu. Vidim da nije lose jer sam puno naucio za pocetak.Vecinu paketa sam iskompajliro rucno samo sam wxGTK instalirao preko sobpkg. Jutro sam se probudio sa idejom kako da sredim medjutim nista.Ikonice sam namestio tako sto sam naveo tacnu putanju do ikonice i sada radi. Ali background image nista.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 21 Mar 2012, 09:14


I dalje ti prikazuje grešku za background image? Koristis neki sistemski wallpaper?
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 21 Mar 2012, 09:20


Ne pisali smo u isto vreme nisam jos probao evo za koji minut :-)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 21 Mar 2012, 10:45


liblack wrote:Ovo sam odabrao iz razloga da se upoznam sa procesom instalacije paketa i programa u globalu. Vidim da nije lose jer sam puno naucio za pocetak.Vecinu paketa sam iskompajliro rucno samo sam wxGTK instalirao preko sobpkg. Jutro sam se probudio sa idejom kako da sredim medjutim nista.Ikonice sam namestio tako sto sam naveo tacnu putanju do ikonice i sada radi. Ali background image nista.
Slackware i jeste ubedljivo najzahvalnija Linux distribucija za učenje celog koncepta Lunux OS-a.
Veruj mi na reč, dok sam aktivno bio čak i na Debianu, prema kojem gajim veliki respekt (ove ostale gotovanske ditribucije neću ni da pominjem), nisam shvatao kako radi Linux.
Ne svatam ga ni sada kako to shvataju Drummer, Bocke, Qki i ostali Slack asovi, ali svakao bolje nego ranije, i polako...
Imamo ih, a 'oće da pokažu i prenesu znanje, što je danas prilično retko. Još jedna bitna stvar, znaju da prenesu znanje, naručito Drummer je tu umetnik.

Još jedan savet, ako stvarno hoćeš da učiš Linux, ako ga voliš, izbegavaj sbopkg, nego sve teraj ručno. :cool:
Prvi put kada sam ručno preko SlackBuild skripta instalirao Clementine bio sam presrećan. :grlj:
Usput, Clemetine jako retko i koristim, ali eto za vežbu je poslužio.

Koristi sbopkg ili pak gslapt (ako gslapt uopšte koristiš) samo kada nešto baš hitno treba da instaliraš ovo probavanje sve teraj ručno, jako brzo ćeš da počeneš da povezuješ stvari. :)

I na kraju daj da vidimo dock, ako može naravno. ;)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 21 Mar 2012, 12:01


Da sto se tice drammera stvarno je talentovani pripovedac :) verujem i znalac. Da za slackware gotovo da nisam ni cuo dok nisam upisao skolicu. I naravno gledam da radim rucno jer mi nije tesko i vezbam komande.Puno citam dnevno provedem uceci i po 10 h.

Sto se tice doka sledeci problemi:
1.Uspeo sam iz menija programa da ucitam ikonice i to pamti i radi.
2.Drammerova skripra za pozadinu radi neko vreme i onda izadje sledece.I kada ugasim terminal i simdock se ugasi kada ga ponovo pokrenem iz terminala ili applications ista prica za pozadinu.

Sve sam instalirao sa spiska.Poslednje tri stvari sam skinuo sa http://pkgs.org/" onclick="window.open(this.href);return false; verzije za slackware 13.1 i imam 32bit OS.
Attachments
Other Linux 2.6.x kernel-2012-03-21-11-51-33.png



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 21 Mar 2012, 15:44


@liblack
A da li si probao da staviš tu skriptu u startup samog xfce-a (napisao sam u pretposlednjem postu kako da to uradiš), onda ne bi trebao da imaš problem sa pucanjem i ručnim pokretanjem.

Takođe, jedna bitna napomena. Prilikom pokretanja simdock aplikacije uvek se učitava samo Firefox. Svi ostali elementi koji se pojave na dock-u su trenutno otvorene/startovane aplikacije (kod mene na slici se vidi recimo skype koji se podiže sa sistemom). Da bi dodao još neku aplikaciju da se pojavljuje uvek (iako se ne pokreće sa sistemom) treba da izmeniš fajl launchers.xml.

Evo kako on kod mene izgleda:

Code: Select all

<Program>
<SimDock>
<path>/usr/bin/firefox</path>
<icon>/usr/share/pixmaps/firefox.png</icon>
<description>Firefox web browser</description>
<name>Firefox</name>
</SimDock>
<SimDock>
<path>/usr/bin/xchat</path>
<icon>/usr/share/pixmaps/xchat.png</icon>
<description>Xchat</description>
<name>Xchat</name>
</SimDock>
</Program>
Fajl počinje i završava tagovima <Program></Program>. Sve između predstavlja elemente koji se nalaze na dock-u. Kod mene se uvek nalaze samo Firefox i Xchat. Pojedinačni element se nalazi između tagova <SimDock></SimDock>

Firefox

Code: Select all

<SimDock>
<path>/usr/bin/firefox</path>
<icon>/usr/share/pixmaps/firefox.png</icon>
<description>Firefox web browser</description>
<name>Firefox</name>
</SimDock>
Xchat

Code: Select all

<SimDock>
<path>/usr/bin/xchat</path>
<icon>/usr/share/pixmaps/xchat.png</icon>
<description>Xchat</description>
<name>Xchat</name>
</SimDock>
Nadam se da je sada malo jasnije...
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 21 Mar 2012, 16:31


Da to je to nisam stavio skriptu u startup.Uredu sada razumem a sa ostalim programima sam se malo igrao i svatio kako rade.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests