Xfce tips&tricks?

Teme koje se tiču podešavanja i zanimljivosti u vezi desktop okruženja

Moderators: Sinisa, Urednik


Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 03 Jun 2013, 10:11


U međuvremenu je gslapt proradio... valjda mu je trebao restart... ali sam zato igrajući se sa cairom.. skrljao Xfce... više ne iscrtava gornji vidžet na prozorima (ono gde je ime aplikacije i minimiziranje,...) niti ih prikazuje u taskbar-u.
Pa sam upravo pobrisao sve što sam našao u /home/ja :) što se tiče Xfce-a... pa ću da krenem iz početka... Šminkanje radim samo za sebe, ali mi je upoznavanje sa opštom funkcionalnošću ovog DM-a bilo neophodno da bi znao šta da očekujem i kako da ga približim korisnicima...


Znači ENIGMA!

Pobrisao sam sve što sam skontao da ima veze sa Xfce-om ali i dalje ne mogu da dobijem window decoration! Neće da se pokrene ni iz menija programa, pa Window Manager odnosno ni Window Manager Tweaks.... kao da je iščupano iy sistema... znači loodilo... Evo dok sad kucam, nema taskbara... a prozor mi je podignut sa donje strane kao da je tu... Ebo me kairo da me ebo :-/

Enigma 2!

Treci put obrisao sve... i sad smo opet na pravom pocetku.... znaci ROFL



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 03 Jun 2013, 11:43


Bilo bi dobro da si malo detaljnije opisao šta si se igrao sa cairo. Treba znati da cairo i cairomm paketi nemaju veze sa cairo-dock. Cairo i cairomm su važni paketi i ako si ih obrisao instaliraj ih ponovo.
Možeš da proveriš sa

Code: Select all

ls /var/log/packages/ | grep cairo
Na osnovu ovoga što si napisao, miriše mi na cairo paket. Nalazi se na Slack instalacionom disku tako da lako možeš da ga instaliraš ponovo.

Code: Select all

slackpkg install cairo
Ovo bi trebalo da ti reši probleme ali ne drži me za reč, nisi nam dao dovoljno informacija ni opis šta si sve odradio tako da je ovo samo nagađanje :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 03 Jun 2013, 13:29


Code: Select all

dragan@Dragan105:~$ ls /var/log/packages/ | grep cairo
cairo-1.10.2-i486-2
cairomm-1.10.0-i486-2alien
pycairo-1.8.10-i486-2
Bunio mi se za compositing... jer se pojavio crni okvir oko cairo-docka...pa ovo pa ono.. te sam paket cairo-dock deinstalirao i za sada ne diram :)

Moram prvo da povežem šta i kako u okruženju za sve i za svaki dan, a za svoj groš imam kad da se igram.
Mada kad već pišem o cairo-dock ni jedan od izgleda mi nije nudio onaj 3D izgled podloge na kojoj su ikone, ne znam zašto. Skontao sam kako se popunjava i pozicionira, ali u odabiru default izgleda cairo-a mi nudi samo 2D default... a ja bi baš taj 3D i da prilikom prelaska miša preko ikone ona odskoči i uveća se...

Pogledaću još malo (tek sam počeo :) ) gde su resursi za windows decorations i icons za Xfce... pa da se malo i sa tim igram.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 03 Jun 2013, 18:17


Ne sećam se šta je bilo kod mene sa Cairo-dock, znam da nešto nije bilo kako treba pa sam prešao na avant-window-navigator koji mi radi dobro. Uz njega još imam i extras. Zbog dosta zavisnosti možda ne bi bilo loše da iskoristiš sbodeps alat :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 114
Joined: 14 Jan 2013, 09:52
Location: /dev/hda1, etc
Contact:

Post Napisano: 03 Jun 2013, 20:32


Instaliraj cairo iz source-a ;) i konfigurisi ga rucno, u samom fajlu ... google je majstor za to :) ... mada, bez slackboock nista :)
samo resi ukoliko postoje neke medjuzavisnosti ... moras detaljnije ...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 03 Jun 2013, 21:04


Ovako napamet bih mogao da preporučim instalaciju nove verzije Thunara (zahtevaće i novi exo). Verzije 1.6.x imaju nekoliko novih opcija (tabovi!). 1.6.2 je kačen u temi o Xfce 4.10 (sa svim zavisnostima). Najnoviji je 1.6.3. Stereo je pominjao adresu na kojoj je našao SlackBuild, a ja ću ako uhvatim vremena ovih dana ažurirati moje pakete za 4.10. Tu je i nova verzija Terminala koja sad podržava i drop down ala Quake konzola. SlackBuild je u currentu, a paket za jednu od novijih verzija je u temi o Xfce 4.10. Xfce4-mixer dolazi sa fensi novim "volume control" pluginom. Zbog tih stvari preporučujem nadogradnju. Većina SlackBuildova za nove verzije je dostupna u currentu.

Što se tiče tema, ikonica, itd... Xfce-look.org, gnome-look.org i, recimo, DeviantArt su dobri izvori novih tema. Takođe, Xfce podržava composite ekstenziju. Providnost ekrana podešavaš u Window Manager Tweaks. Neki su se igrali i sa compizom, ali ja nešto nisam ljubitelj tih varijanti. A i mislim da se compiz više ne razvija.

Edit
Moji paketi su u ovom trenutku samo 32-bitni... A 64-bitni.... Mogu se kreirati iz SlackBuildova iz currenta. Mislim da je Xfce tamo prilično ažuran.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 04 Jun 2013, 07:50


Baci pogled i na sledeći link: http://wiki.xfce.org/howto" onclick="window.open(this.href);return false;. ;) Ima svašta-nešto, pa se možda nađe i koji info koji bi mogao koristiti.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 04 Jun 2013, 09:35


@hightech
Cairo je i instaliran (bio) iz source-a uz pomoć slackbuild skripte koja je bila na istoj lokaciji kao i source paket, a instalirao sam i jedan dodatni paket (zavisnost) koji je bio naveden, a koji je bio dostupan u redovnom repozitorijumu.
@bocke
Sačekaću da stigne update/upgrade za xfce u main/14.0 repo pošto neću da se previše igram sa current izdanjem u radnom okruženju.

Za sada sam samo uključio compositing, eto zarad malo translucencije, ali to neću širiti po ostalim računarima. Mada je evo opet počeo da "jede" gorji levi ćošak od window decoration....

prilog ispod....



P.S. U stvari ne jede decoration već se pojavila ona crna kockica koja je iznad svega... znači ako izvučem prozor ispod te kocke, decoration je i dalje tu... znači nešto mi "jede" gornji levi ćošak ekrana tj. iscrtava tu crnu kockicu.

P.P.S. Gašenjem compositing-a nestade crni kvadratić :)
Attachments
Screenshot.png


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests