Openbox na Slackware-u 14.2

Teme koje se tiču podešavanja i zanimljivosti u vezi desktop okruženja

Moderators: Sinisa, Urednik


Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 78
Joined: 01 Feb 2018, 11:37

Post Napisano: 09 May 2019, 19:21


Želja mi je ovakav desktop, Openbox+plank+tint2: https://twitter.com/DregzNull/status/978995293688647680
Kada sam video danas, oduševio sam se :)
Instalirao sam Plank, sviđa mi se kako radi, bolji je nego nativni na XFCE.

Nije tajna naravno, nemam zvučnu nego DAC, Exposure 2010S2 DAC povezan na hiFace two zbog veće rezolucije, a slušam muziku na Spendorima A9 sa pojačalom Exposure 3010S2.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 09 May 2019, 21:40


Offtopic još malo i neću više :D

Pre desetak godina mi je bila želja Exposure 3010S2 i to baš kombinacija sa Spendor A9. Naravno da mi se želja nije ispunila :) Sad više i ne razmišljam na tu stranu, već neko vreme se spremam da uzmem bolje slušalice. Nije da nisam zadovoljan sa Grado nego mi traju već 10ak godina pa bi red bio da uzmem neke nove... :)

Usput, na linuxu sam mnogo lakše došao do dobrog zvuka nego na drugim sistemima.

Evo gotov sam sa offtopicarenjem, neću više :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 78
Joined: 01 Feb 2018, 11:37

Post Napisano: 09 May 2019, 22:38


Pa i nije toliko off, u neku ruku ;). Znači mi ovo napisano, Linux i dobar zvuk, što znači verovatno da su bolji drajveri.

3010 je fantastičan, muzikalan, kao što pretpostavljam već i znaš. Zvuk sa njim sa Spendora mi se momentalno dopao, naspram Hegela H80 koji je u rangu, mada malo slabiji, ali sa DAC-om, čiji rad mi se nije dopao.
Prethodno sam imao Spendor A6R, ali nekako mi je falilo snage, gasa sa njima zbog velikog prostora, taman kad sam se pomirio, ispade kombinacija za povoljnu doplatu za A9 i od tada ništa nisam dirao par godina, niti nameravam.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 10 May 2019, 20:59


Ja volim stari zvuk i vintage opremu, tako da sam miran sa nekim Philipsovim pojačalom, Acoustic Research AR18 kutijama i dac-om. Već godinama balansiram između nekoliko hobija pa nemam više vremena za slušanje muzike kao nekada, zato mi sledeća investicija u hifi ide u smeru slušalica :) Bar dok ne promenim životni prostor pa krenem opet da se igram sa hifom...

U međuvremenu, da linux ima mogućnosti da se podešava do besvesti tako se i stiglo do raznih bit perfect rešenja, mada se svaka distribucija može srediti uz malo truda da bude što više "audiofilska". Za RaspberryPi koristim RuneAudio pa onda sve to na dac pa na ostak sistema. To je verzija 1, verzija 2 je RPi na dac pa na slušalice a u oba slučaja muzika je u flac formatu smeštena na usb fleš memorije.

Tako za malo para dobijem puno zvuka sa minimalnim podešavanjima. Naravno RuneAudio podržava rad preko ssh ako treba izvršiti neka podešavanja do kojih se malo drugačije dolazi :) Sad to mi je verzija maksimalno prenosiva i uz to uzima minimalno prostora ;)

P.S. postavi neku sliku u screenshot podforumu kad središ Openbox ;)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 15 May 2019, 11:46


Ovde ću u tvojoj temi da nastavim pisanje o Conky programu, da ne kvarimo temu u kojoj se postavljaju sličice desktopa.
Elem, da krenemo od početka. Instaliraš Conky program. Sledeće što treba da uradiš je da napraviš na lokaciji /home/user fajl koji se naziva .conkyrc . Sa ovom tačkom ispred naziva. Otvoriš tvoj home direktorij i pritisneš ctrl+h, otvoriće se skriveni fajlovi gde treba da smestiš fajl sa nazivom .conkyrc. Desni klik, i napraviš prazan fajl kome daš ime .conkyrc. Sačuvaš fajl.

"Njega(conky.conf) sam iskopirao u /home/user/.config i preimenovao kao conkyrc, što sam skontao da tako treba i odatle sada conky dobija instrukcije." - Ovo ne treba ovako, kako si napisao u temi. Ne treba ništa da preimenuješ.

Kada na lokaciji /home/user, u skrivenim fajlovima, napraviš .conkyrc fajl, otvoriš ga i u njega iskopiraš sledeći sadržaj

conky.config = {
background = false,
use_xft = true,
font = 'DejaVuSansMono:size=11',
update_interval = 1.0,
total_run_times = 0,
own_window = true,
own_window_type = 'normal',
own_window_transparent = true,
own_window_argb_visual = true,
own_window_hints = 'undecorated,skip_taskbar,skip_pager,below',
double_buffer = true,
draw_shades = false,
draw_outline =false,
draw_borders = false,
draw_graph_borders = true,
stippled_borders = 10,
border_inner_margin =4,
alignment = 'top_right',
minimum_width = 73,
minimum_height = 183,
--gap_x = 130,
--gap_y = 50,
no_buffers = true,
uppercase = false,
cpu_avg_samples = 2,
net_avg_samples = 2,
override_utf8_locale = true,
use_spacer = right,
text_buffer_size = 1024,
imlib_cache_size = 0,

--default_outline_color = '000000',
--color1 = 'FFFFFF',
--color2 = 'F5B800',
--color3 = 'BFBFBF',
}

conky.text = [[
# ${color black}
${font sans-serif:bold:size=8}SYSTEM ${hr 2}
${font sans-serif:normal:size=8}$sysname $kernel $alignr $machine
Host:$alignr$nodename
Uptime:$alignr$uptime
File System: $alignr${fs_type}

${font sans-serif:bold:size=8}TEMPERATURES ${hr 2} ${font sans-serif:normal:size=8}
#GPU temp. ${hwmon 0 temp 1}°C
#CPU temp. ${hwmon 1 temp 1}°C
#MB temp. ${hwmon 1 temp 2}°C
GPU temp: ${execi 1 sensors | grep "Package id 0" | cut -d "+" -f2 | cut -c1-6}C
Core 1: ${execi 1 sensors | grep "Core 0" | cut -d "+" -f2 | cut -c1-6}C
Core 2: ${execi 1 sensors | grep "Core 1" | cut -d "+" -f2 | cut -c1-6}C
Core 3: ${execi 1 sensors | grep "Core 0" | cut -d "+" -f2 | cut -c1-6}C
Core 4: ${execi 1 sensors | grep "Core 0" | cut -d "+" -f2 | cut -c1-6}C
${font sans-serif:bold:size=8}PROCESSORS ${hr 2}
${font sans-serif:normal:size=8}${cpugraph cpu1}
${font sans-serif:normal:size=8}${cpugraph cpu2}
${font sans-serif:normal:size=8}${cpugraph cpu3}
${font sans-serif:normal:size=8}${cpugraph cpu4}
CPU ${freq cpu0}MHz
CPU1 ${cpu cpu1}% ${cpubar cpu1}
CPU2 ${cpu cpu2}% ${cpubar cpu2}
CPU3 ${cpu cpu3}% ${cpubar cpu3}
CPU4 ${cpu cpu4}% ${cpubar cpu4}

${font sans-serif:bold:size=8}MEMORY ${hr 2}
${font sans-serif:normal:size=8}RAM $alignc $mem / $memmax $alignr $memperc%
$membar

${font sans-serif:bold:size=8}DISKS ${hr 2}
${font sans-serif:normal:size=8}/ $alignc ${fs_used /} / ${fs_size /} $alignr ${fs_used_perc /}%
${fs_bar /}
HOME $alignc ${fs_used /home} / ${fs_size /home} $alignr ${fs_free_perc /home}%
${fs_bar /home}
SWAP $alignc ${swap} / ${swapmax} $alignr ${swapperc}%
${swapbar}

${font sans-serif:bold:size=8}TOP PROCESSES ${hr 2}
$font${top_mem name 1}${alignr}${top mem 1} %
$font${top_mem name 2}${alignr}${top mem 2} %
$font${top_mem name 3}${alignr}${top mem 3} %
$font${top_mem name 4}${alignr}${top mem 4} %
$font${top_mem name 5}${alignr}${top mem 5} %

${font sans-serif:bold:size=8}NETWORK ${hr 2}
${font sans-serif:normal:size=8}IP address: $alignr ${addr eth0}
# ESSID: $alignr ${wireless_essid eth1}
# Connection quality: $alignr ${wireless_link_qual_perc eth1}%
${downspeedgraph eth0}
DL ${downspeed eth0} $alignr Total: ${totaldown eth0}
${upspeedgraph eth0}
UL ${upspeed eth0} $alignr Total: ${totalup eth0}
]]
sačuvaš sadržaj i Conky je spreman za pokretanje. Otvoriš terminal i zadaš komandu conky . Ako si sve dobro uradio, videćeš već ... :azn:



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 78
Joined: 01 Feb 2018, 11:37

Post Napisano: 15 May 2019, 13:32


Hvala, ali ja sam to već uradio, jasno mi je gde treba da bude .conkyrc, izvukao sam ga iz /etc/conky direktorijuma i stavio u home profil.
Ono što mi nije jasno je kako da ga doteram, da mu bilo šta promenim... Znam da se to menja u conkyrc, ali nemam parametre, nemam ništa... Pokušavao sam da kopiram od kolega u temi o desktop okruženjima sa Conky-em, ali ili mi ne uspeva uopšte pokretanje conky-a nakon izmena, ili je sasvim običan, generički.

Sa ovom konfiguracijom koju si mi napisao izgleda ovako, potpuno isto...
Da, ako isto znaš skraćenu foru sa postavljanjem ikonica u menu openbox-a, bio bih ti zahvalan.
Attachments
conky.PNG



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 15 May 2019, 13:54


.conkyrc se ne izvlači iz /etc/conky direktorijuma, već se zasebno napravi na zadatoj lokaciji.To što si izvukao iz pomenutog direktorijuma, vrati tamo gde je i bilo. Drugo conky.conf koji si iskopirao u /home/user/.config ne treba tu da stoji, vrati i to kako je bilo pre, a pogotovo ne treba da se preimenuje u conkyrc, što si takodje uradio. Tu je verovatno i nastala sva ta zbrka.
Da nije te zbrke, postupak bi bio kranje jednostavan. Napraviš .conkyrc fajl u /home/user i u fajl iskopiraš tekst koji sam postavio u poruci. U tom tekstu koji sam postavio menjaju se promenljive varijable, ukoliko želiš, da menjaš izgled Conky fajla, al to ne ide brzo, prvo moraš da naučiš šta je šta i šta treba menjati.
Image



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 78
Joined: 01 Feb 2018, 11:37

Post Napisano: 15 May 2019, 18:06


Ok, obrisao sam Conky, uklonio tragove iz /etc/conky, obrisao taj fajl iz .config, obrisao fajl i iz home.
Ponovo sam ispočetka instalirao Conky, iskopirao sadržaj iz tvog posta u .conkyrc fajl koji sam kreirao u /home/user, i dalje potpuno isto izgleda kao na poslednjoj slici koju sam postavio... Nema greške, sve sam uradio kako treba, jednostavno je, ali ne radi.

Da li možda treba da iskopiram nešto, ne znam, neke slike, teme u /usr/local/share, da li postoji neka varijanta, zatim da pokrenem ponovo Conky?
Ako ne, onda mi nije jasno zašto ne bi radilo.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 15 May 2019, 18:33


imarkovic wrote:
15 May 2019, 18:06
Ok, obrisao sam Conky, uklonio tragove iz /etc/conky, obrisao taj fajl iz .config, obrisao fajl i iz home.
Ponovo sam ispočetka instalirao Conky, iskopirao sadržaj iz tvog posta u .conkyrc fajl koji sam kreirao u /home/user, i dalje potpuno isto izgleda kao na poslednjoj slici koju sam postavio... Nema greške, sve sam uradio kako treba, jednostavno je, ali ne radi.

Da li možda treba da iskopiram nešto, ne znam, neke slike, teme u /usr/local/share, da li postoji neka varijanta, zatim da pokrenem ponovo Conky?
Ako ne, onda mi nije jasno zašto ne bi radilo.
Nema ništa dodatno da se kopira i da se uradi, osim kopiranja teksta u .conkyrc fajl. Nikakve slike, niti bilo šta. Ovo je jednostavan Conky, bez preterivanja i ulepšavanja. Sad i mene kopka zašto ne radi. Verzija je 1.10.8, isto kao i kod mene, doduše različiti su distroi. Evo pogledah ima Conky i na Slackbuilds da se skine, verzija takođe 1.10.8, https://slackbuilds.org/repository/14.2/system/conky/ , ako nije problem može odatle da se skine i instalira, traži par zavisnosti, i da se pokuša ponovo. Iskren da budem, totalno mi nepoznat izvor sa koga si skinuo tvoj Conky program. Pre bih pokušao sa Slackbuild.

Gledajući tvoju sliku koju si okačio, vidim da radiš kao root, što i nije baš pametno. Kad bi dodao usera bilo bi bolje, ne znam samo da li to ima veze sa pokretanjem programa Conky. Root ili user.

P.S pitanje oko dodavanja ikonica u meni openbox-a, mi je nepoznato,budući da koristim distroe sa grafičkim okruženjem.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 78
Joined: 01 Feb 2018, 11:37

Post Napisano: 15 May 2019, 19:08


Nije mi problem, probaću ponovo ovoga puta Conky sa slackbuilds.
Što se tiče pokretanja, pokrećem kao user, ali nakon što sam iskopirao tvoju konfiguraciju, od tada mora da se pokreće kao sudo, inače izbacuje "desktop window is root window", "no senzors found!", a inicijalno sa default podešavanjima je moglo kao user kucajući samo "conky" u terminalu, iako je fajl u vlasništvu user-a.
Javljam kad budem probao, verovatno ću tek sutra moći.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 12 guests