LXDE

Teme koje se tiču podešavanja i zanimljivosti u vezi desktop okruženja

Moderators: Sinisa, Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 252
Joined: 09 Feb 2007, 17:11

Post Napisano: 01 Oct 2008, 09:53


"LXDE, "Lightweight X11 Desktop Environment", je desktop okruzenje za UNIX i druge POSIX kompatibilne sisteme, kao sto su Linux i BSD. LXDE manje opterecuje CPU, i zauzima manje RAM-a u odnosu na druga graficka okruzenja. Dizajniran je posebno za starije kompjutere, kao i za one koji imaju tzv. "low hardware specifications" , kao sto su notebook racunari. LXDE je graficko okruzenje koje stedi energiju i izuzetno je brzog odziva.
Izvorni kod LXDE grafickog okruzenja je objavljen delom pod uslovima GPL licence, a delom pod LGPL-om."

Za vise informacija pogledajte: 
--> LXDE - zvanicna stranica
-->  LXDE na Wikipediji

..a ukoliko zelite da probate, Alien Bob je odradio posao "pakovanja":
http://www.slackware.com/~alien/slackbuilds/lxde/

Inace, paketi imaju ukupno oko 6.5 Mb, tako da za eventualno skidanje i testiranje nisu uskraceni ni oni sa dial-up konekcijom. ;)



offline

Post Napisano: 01 Oct 2008, 11:44


Odlicna stvar Andersen, nadam se da cu uskoro probati, posto imam jednu masinu, za te stvari, bas staru, a ako se dobro pokaze ide i na laptop, inace ja sam posle par godina koriscenja GNU/linux-a postao ljubitelj LWWM, i sad trenutno korisim WindowMaker koji je izvrstan, doduse jos nisam sve prokljuvio sta i kako, ali sve sto mi treba radi, i to sam uspeo da izvucem sto sa net-a, sto iz dokumentacije.
I ovo mi se svidja
Andersen wrote: Inace, paketi imaju ukupno oko 6.5 Mb, tako da za eventualno skidanje i testiranje nisu uskraceni ni oni sa dial-up konekcijom. ;)



offline

Post Napisano: 03 Oct 2008, 15:21


Skinuto, i na brzinu iskompajlirano, donekle radi, donekle ne, npr. nepostoji Window Decoration, znaci oko prozora, onaj deo gde se nalaze dugmici , minimize, maximize, close, itd..., al za sad nisam se igrao kad nadjem resenje odmah pisem.
Inace LXDE, kao WindowManager, je ok, i graficki i "brzinski", mada sam ga za sad testirao, samo pola sata, al nije los.



offline

Post Napisano: 06 Oct 2008, 01:20


Evo resio sam problem, jednostavno, iskompajlirao sam i instalirao openbox, i sve radi.
Shootovi slede za koji dan



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 252
Joined: 09 Feb 2007, 17:11

Post Napisano: 06 Oct 2008, 01:46


branko wrote: Skinuto, i na brzinu iskompajlirano, donekle radi, donekle ne, npr. nepostoji Window Decoration, znaci oko prozora, onaj deo gde se nalaze dugmici , minimize, maximize, close, itd..., al za sad nisam se igrao kad nadjem resenje odmah pisem.
Inace LXDE, kao WindowManager, je ok, i graficki i "brzinski", mada sam ga za sad testirao, samo pola sata, al nije los.
Kod mene je radilo normalno sa onim paketima Alien BOB-a, nista nisam kompajlirao. Lep je, i brz, ali sam se ipak navikao na KDE, tako da ga nisam mnogo koristio za sad.

PS: samo jedna mala ispravka, nije "windows manager", to je ipak "desktop environment".
Last edited by Andersen on 06 Oct 2008, 01:50, edited 1 time in total.



offline

Post Napisano: 06 Oct 2008, 07:18


Ok moja greska za "windows manager", sorry.
nego stvarno sve sam iskompajlirao, instalirao, i radilo je, ali bilo je i gresaka, a to su da nema Dekoracije oko prozora, sto je dovelo do nemogucnosti pomeranja prozora, i bila je jos jedna greska koju sam primetio pri LogOut-u, pojavi se prozorcic na sredini normalno, a u gornjem levom uglu se pojavi, jedan "pravougaonik" providan, odgovarajucih dimenzija kao i logout form-a. Ali to je sve kasnije reseno sa instalacijom openbox-a.



offline

Post Napisano: 06 Oct 2008, 07:24


Evo sad sam gledao na http://en.wikipedia.org/wiki/LXDE, bas pise da LXDE sadrzi i ...... i OpenBox WindowManager, znaci bez njega ne bi trebalo da radi, e sad, ne mora biti. Kod mene je to bio slucaj.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 252
Joined: 09 Feb 2007, 17:11

Post Napisano: 06 Oct 2008, 10:28


Pa sadrzi, na onom linku ka Alien BOB-ovom repou imas sve glavne pakete koji su potrebni, kao i neke koji su "optional". Jedan od osnovnih je OpenBox. Zato sam pomenuo da je LXDE desktop okruzenje, a ne window manager, jer su desktop okruzenja zapravo uradjena NA window manager-ima, tako da nije cudno sto nije hteo da radi normlno bez OpenBox-a.

edit:

Moja greska,sad tek vidim da OpenBox nije u tom direktorijumu, ali ipak je napisano:
The Lightweight X11 Desktop Environment (LXDE) - http://lxde.sourceforge.net/

=============================================================================

Available LXDE packages:

gpicview (a simple and fast image viewer for X)
lxappearance (GTK+ theme switcher for LXDE)
lxde-common (a set of default configurations for LXDE)
lxlauncher (Application launcher for Asus Eee pc)
lxnm (network manager that plugs into lxpanel)
lxpanel (feature-rich desktop panel for LXDE)
lxrandr (LXDE monitor config tool)
lxsession-lite (LXDE session manager)
lxtask (simple task manager for LXDE)
lxterminal (terminal application)

Strongly recommended packages without which LXDE environment will not work
out of the box (both are available in this repository):

openbox (a highly configurable, lighweight window manager)
pcmanfm (fast and lightweight file manager)


Optionally, you can install these packages from my repo as well:
obconf (Openbox configuration tool)
leafpad (Simple GTK+ Text Editor)

In runlevel 3 (console) use the 'xwmconfig' command to select 'xinitrc.lxde'.
In runlevel 4 (KDM) select 'LXDE' (not OpenBox) as your session type.

If you want to create icons on your LXDE desktop, create a directory ~/Desktop
first, in case it did not yet exist, or you will get errors.

==============================================================================
Eric Hameleers, 05-aug-2008
Last edited by Andersen on 06 Oct 2008, 10:39, edited 1 time in total.



offline

Post Napisano: 07 Oct 2008, 07:54


Andersen tokom ovog testiranja sam teoriju savladao, nego nema frke, vazno da sam sredio, i da smo nasli problem, koji ustvari i nije problem, nego nisam gledao kako valja pa tako da nisam na vreme opazio da openbox je neizostavan.
Pozz Andersen i hvala na savetima


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests