D-Link DWL G510 i Graficki drajver

Sve u vezi mreža i povezivanja na Internet

Moderator: Urednik

Post Reply

offline

Posts: 2
Joined: 03 Sep 2009, 13:34

Post Napisano: 13 Sep 2010, 11:25


Pozdrav svim Slackerima(valjda se tako kaze :P)!
Ja sam poprilicno nov ovde,iako sam odavno registrovao acc.Drustvo,treba mi jedna pomoc.Naime dosad sam samo koristio Ubuntu based distribucije(mint),ali sam odlucio da predjem na SLackware jer mi se svidja ideja celog OS-a.Skinuo sam full dvd sa neta(v.13.1),instalirao bez problema(:P),i onda izabrao KDE(komandom startx).Na prvi problem sam naleteo odmah jer mi internet ne radi.Nema nikakve ikonice u desnom uglu.Probao sam metode koje sam procitao ovde(ifconfig,iwconfig,itd) ali nista nije upalilo.I onaj default wifi gui program,ne prepoznaje adapter(cini mi se).Znaci ne mogu da namestim da mi net radi.Imam D-Linkovu DWL G510 rev.C mreznu koja je prikacena(u windowsu) na access point,bez enkripcije,channel od 1-11.....Nisam bas neki poznavalac linuxa,sto se i da zakljuciti,pa ako bi neko od vas mogao malo da mi pomogne oko ovoga? Hvala unapred
Takodje,jos jedno pitanje samo....Zbog cega mi zablokira prozor kad hocu da promenim window style (Apearance), i to iskljucivo kad pustam Gtk ili oxygen...znaci samo stane,zablokira i terminate.Ako je potrebno, graficka mi je Nvidia GA 8600GT ddr3.Znam,da su verovatno drajveri u pitanju i verovatno nesto sto treba da se skine u vezu gtk stilova,ali nista od toga ne mogu bez neta.
Hvala na pomoci
Pozdrav



offline

Post Napisano: 13 Sep 2010, 14:18


Ajmo od prostijih pitanja da krenemo, GTK stilovi evo teme za GTK aplikacije na KDE-u, ta dva QtCurve-{GTK2, KDE4} se instaliraju i podesi ~/.grkrc-2.0 i to radi, moze rucno da se instalira a moze i preko sbopkg-a. Za nvidia driver mislim da isto ima na SBo, ali ja uvek rucno to radim skinem sa nvidia site-a i instaliram prosto je.
kao root:

Code: Select all

chmod +x Nvidia-xxxxxx.run   // dozvoli izvrsavanje 

Code: Select all

./Nvidia-xxxxxx.run  // pokreni 
prodjes kroz setup i startas X.

kasnije za automatsko startanje X-a mozes da izmenis /etc/inittab

Code: Select all

id:3:initdefault: >> id:4:initdefault:
i onda ce X da startuje automatski


za wifi, ovako mozemo,
sa
sa ifconfig -a izlista ce ti sve interface-e koji su podignuti i koji nisu, wifi kartice su obicno sa wlanX {X | 0,1,2,...n}, pa onda

Code: Select all

ifconfig wlanX up 

Code: Select all

iwlist wlanX scan  // izlista dostupne mreze 

Code: Select all

iwconfig wlanX essid "xxxxxx" 
ako se koristi dhcp

Code: Select all

dhclient wlanX 
moguce da moze da se podesi i u /etc/rc.d/rc.wireless i onda da se dopusti izvrsavanje ovog skript-a koji ce svaki put pri boot-u da se izvrsi i ostvari konekciju

Mislim da bi to bilo osnovno.

Inace moja licna preporuka KDE + nvidia = pakao (nebitno od distribucije) probao sam i iz -current-a 4.5.1, bar je tako kod mene ja isto imam nv8600, jedna preporuka da ne koristis Oxygen style nego Plastik ili neki slicnog imena ne znam vise, sto dosta ubrzava rad



offline

Posts: 2
Joined: 03 Sep 2009, 13:34

Post Napisano: 14 Sep 2010, 23:14


Branko hvala ti na veoma korisnim informacijama!
Uspeo sam internet da namestim i da instaliram i nvidia drajvere bez problema.
Moram jos nesto da pitam,a da ne bih pocinjao novu temu pitacu ovde.Naime,mozes li mi reci kako da namestim compiz i sve te efekte i ostale dzidza-bidze? Najbolje bi bilo ako bi postojao neki packet manager tipa sto ima Synaptic ili tako neki pa da se iz njega bira ili tako nesto,posto sam nov u slacku pa ce mi trebati vreme da se priviknem na komande za instaliranje i ostale....Izvini sto smaram,ali ako nije tesko ,dosta bi mi pomoglo jos par saveta
Hvala unapred

samo jedan dodatak...mozes li mi pojasniti sa kog sajta se skidaju paketi za slack?jel to slackbuild?i ako jeste,znam da se ako  je program u source kodu onda se kompajlira sa komandama ./configure, make,make install,a ako je u tar.gz ili drugom formatu koji kad otpakujes sadrzi skriptu kako onda se instalira? jos jednom se izvinjavam na ovako " nubovskim" pitanjim ali bas me je jako zainteresovao Slack i zelim da naucim da radim u njemu sve....hvala
Last edited by payne on 14 Sep 2010, 23:48, edited 1 time in total.



offline

Post Napisano: 15 Sep 2010, 04:06


Za slackware i ne postoji neki poseban package manager, ono osnovno sto ima u sebi je pkgtool  (installpkg, upgradepkg, ...) i sluzi za instalaciju gotovih paketa. (Ostalo su sve dodatni alati koji u osnovi koriste installpkg .... za instalaciju, ali poseduju jos neke dodatne mogucnosti automatizacije)
Za dodatni software postoje jos neki alati kao sbopkg (sluzi za instalaciju programa iz source-a, kompajliranjem pomocu SlackBuild skripta ili prepakivanje gotovih binarnih paketa, ili pakovanje gotovih binarnih paketa koji su zatvorenog koda, i kasnije instalira koristeci osnovne alate (installpkg, upgradepkg ...)). sbopkg nema sistem za proveru zavisnosti, sto znaci da ukoliko program koji zelis da instaliras zahteva drugi paket, moras prvo da proveris da li taj drugi paket koji je zavisnost za tvoj program zahteva nesto trece, ako ne zahteva onda prvo instaliras tu zavisnost za tvoj program, pa tek onda instaliras svoj program, ukoliko zahteva moras dalje da pratis zavisnosti, vrlo je jednostavno za shvatiti (A ja sam verovatno to komplikovano napisao, i moguce da nije bas jasno moje objasnjenje).

Sledece sto postoji za slackware je slaptget ( i gslapt (frontend) za slaptget), on sluzi za instalaciju binarnih paketa (vec prekompajliranih), sa npr. slacky.eu, on koliko sam ja shvatio "podrzava do nekle proveru zavisnosti i instalira ih" tj. cita ih iz file-a slack-required ( Desktop Effects  (KWIN)
Last edited by branko on 15 Sep 2010, 04:31, edited 1 time in total.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests