Pidgin (IM klijent)

Prikazi softvera i linkovi za preuzimanje

Moderators: Slackmuz, Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 204
Joined: 07 Mar 2007, 13:34

Post Napisano: 12 Jan 2012, 18:21


Pidgin - univerzalni chat klijent

Mislim da ovaj program nije potrebno posebno predstavljati, ali za one koji su nekim slučajem uspeli da ga promaše i za novajlije nije na odmet :)

Pidgin je program za chat-ovanje koji podržava veliki broj protokola: AIM, ICQ, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN Messenger, Yahoo!, Bonjour, Gadu-Gadu, IRC, Novell GroupWise Messenger, QQ, Lotus Sametime, SILC, SIMPLE, MXit, MySpaceIM i Zephyr, a broj protokola se može povećati uz pomoć plugin-ova (npr. Facebook). Umesto potrebe da instalirate posebne programe za svaki od ovih protokola, možete koristiti Pidgin.

Poseduje veliki broj opcija i mogućnosti: postavljanje ikonica za sebe i prijatelje, postavljanje statusa (online, offline, busy, away...) i statusnih poruka, file transfer, chat sobe, kreiranje grupa po kojima možete razvrstati prijatelje (bez obzira na kom protokolu se nalaze), mogućnost lokalnog logovanja svih konverzacija, prijavljivanje pristiglih mailova, custom smajliji i zvukovi, itd, itd. A uz pomoć plugin-ova može se dodati još mnogo toga. Neke mogućnosti zavise od protokola koji se koristi, a neke od toga da li su za dati protokol implementirane u Pidigin (npr. ranije nije mogao voice/video chat za GTalk protokol). Program je pod stalnim razvojem tako da se nove mogućnosti uvek ubacuju u njega.

Dobra stvar je što Pidgin postoji i za Linux i za Windows.


Image


* Download
* FAQ
Last edited by Abraxas on 16 Jan 2012, 15:53, edited 1 time in total.
Hard work may not kill you, but why take the chance?



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 204
Joined: 07 Mar 2007, 13:34

Post Napisano: 12 Jan 2012, 18:33


Ja ga koristim za Gtalk i MSN chat, dok Yahoo! protokol koristim da mi prijavi kada mi stigne mail. Probao sam ga još i za IRC.
Za Gtalk ima manu (bar ovaj na windowsu) što kad stigne mail on opcijom open inbox vodi na stranu za logovanje, dok se na Yahoo-u i MSN-u automatski uloguje..
Hard work may not kill you, but why take the chance?



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 252
Joined: 09 Feb 2007, 17:11

Post Napisano: 12 Jan 2012, 22:23


Ovde mozete skinuti yahoo i msn emotikone:

Yahoo & MSN emotikoni - download

Treba ih raspakovati, ubaciti u  ~/.purple/smileys i naci ih na listi u Pidginu (Preferences-->Themes).



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 204
Joined: 07 Mar 2007, 13:34

Post Napisano: 13 Jan 2012, 00:47


Evo jedne zanimljive stvarčice koju možete da uradite sa meebo-om i Pidgin-om. Radi se o postavljanju meebo me widget-a na sajtu/forumu preko koga ljudi mogu da chatuju sa vama putem meebo naloga.


Celu stvar ćete namestiti ovako:

1. Instalirajete Pidgin.
2. Napravite meebo nalog ovde. Nije bitno koji vam je nick jer možete kreirati više widgeta sa istim nalogom koji će prikazivati različita imena.
3. Skinite meebo widget plugin for Pidgin za
    * Linux
    * Linux 64 bit
    * Windows
    * Source

4. Instalacija:
    - za Linux: kopirati fajl u /usr/lib/pidgin (ili u /usr/lib/purple ili nešto slično sve zavisi od instalacije), za 64bit kopirati u /usr/lib64/pidgin
    - za Windows: kopirati u C:\Program Files\Pidgin\plugins (pod uslovom da vam se tu nalazi instalacija)

5. U Pidginu je sada potrebno uključiti plugin, odete na na Tools -> Plugins nađete Meebo Guest Auto Add/Remove i otkačite ga.

6. Kreirajte novi nalog na Accounts -> Manage Accounts -> Add...

    U Basic tab-u stavite ove podatke:
    Protocol: XMPP
    Username: ono što ste stavili pri registraciji
    Domain: meebo.org
    Resource: Home
    Password: samo ako želite da ga zapamti inače će vas pitati za pass kad uključite nalog

    A u Advanced tab-u:
    Connect port: 5222
    Connect server: meebo.org

7. Sada je potrebno da kreirate mebo me widget ovde. Tu podesite ime widgeta, željeni nick, dimenzije, boje, itd. Kada završite kod će izgledati nekako ovako:

Code: Select all

<!-- Beginning of meebo me widget code.
Want to talk with visitors on your page?  
Go to http://www.meebome.com/ and get your widget! -->
<embed src="http://widget.meebo.com/mm.swf?QSZXMkGwvG" type="application/x-shockwave-flash" width="190" height="275"></embed>
(Bitna vam je ova adresa koja je kod mene: http://widget.meebo.com/mm.swf?QSZXMkGwvG )


A za potrebe ovog foruma ovako:

Code: Select all

[flash=190,275]http://widget.meebo.com/mm.swf?QSZXMkGwvG[/flash]

U praksi to izgleda ovako:





E sad, primetio sam da Pidgin povremeno pukne kada se koristi ovaj plugin, ali ne mora da znači da će i vama :)  Ipak je ovo zastareo plugin, sa njegovim razvojem se prestalo Novembra 2008. U principu, plugin i nije potreban, on služi samo da automatski autorizuje nove prijatelje i da ih obriše posle toga da ne bi morali ručno da se cimate.
Sad sam izguglao sličan plugin (download) ali izgleda ima samo za Windows.


Ovaj guide sam napisao ovde, a ako hoćete možete prebaciti u Dokumentaciju, mada možda je ovde preglednije..
Hard work may not kill you, but why take the chance?


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests