Slax 7 - povratak i modernizacija Slax-a

Ovde možete predstaviti ili diskutovati o distribucijama baziranim na Slackware-u (Salix, Zenwalk, Porteus, itd)

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 08 Jan 2012, 00:53


Za sve ljubitelje Slax-a, odlične vesti: Tomaš se ponovo aktivirao na razvoju Slax-a. Pre nekoliko meseci je na svom blogu predstavio pred-alfa izdanje Slax-a 7.
As you can see (if you look carefully) from the video (in previous post), there are 5 modules currently packed in the pre-alpha version of Slax 7:

1) core module (kernel, drivers, and essential linux apps and binaries) ... 55MB, like in Slax 6

2) xorg module (only X with required dependencies and fluxbox) ... 30MB, almost the same like in Slax 6

3) desktop-libs (that's QT libraries and dependencies, GTK libs are
missing yet) ... 25MB

4) kde module (workspace, plasma and such, konsole) ... 35 MB

5) devel module (gcc compiler and such) ... 25MB

So KDE with X with QT and libs and dependencies is about 90MB. How is that possible? I simply recompiled QT and KDE base with the less possible dependencies. For example, there is no help, thus there is no dependency on some big XML libraries. There is no python dependencies, so no python needed. And so on...

Note that there are no apps yet, no utilities, and no office. I'm still trying to get all of these under 200MB in.


http://www.tomas-m.com/blog/18210-Slax-" onclick="window.open(this.href);return false; ... eview.html
http://www.tomas-m.com/blog/18215-Slax-7-entrails.html" onclick="window.open(this.href);return false;



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 09 Jan 2012, 21:31


Veoma mi je drago pročitati ovo. Slax mi je baš prirastao srcu... U vrijeme dok još nisam imao pristojan net kući, USB instalacija Slax-a mi je bila spas. :)

S nestrpljenjem očekujem konačnu verziju.



offline
User avatar

Posts: 8
Joined: 16 Jan 2012, 15:04
Location: cp6uja
Contact:

Post Napisano: 16 Jan 2012, 15:17


Ако неко може, Тома ће га "саџгати"  :grin: у 200МБ
"Tko vrijedi leti
tko lijeti vrijedi
tko ne lijeti ne vrijedi"



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 25 Aug 2012, 03:03


Nešto sveže sa Slax Facebook strane:
I'm happy to announce that I'm now working on a next major update, Slax version 7. There are no IFs or BUTs, I'm working on it almost fulltime and the plan is to release Slax 7 before the end of December 2012.

The next version of Slax, the version 7, will be a major update. It will be available for both 32bit and 64bit architectures (and probably ARM too), in 50 languages. The main focus is laid on portability, thus size and speed are still the most important factors.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 25 Aug 2012, 10:52


Znam da sam negde imao neki Slax koji sam koristio, evo potražio sam i našao sam. U pitanju je verzija Slax 4.0.4, više se i ne sećam kad sam je nabavio ali meni je tad Slax služio da podignem sistem na mašinama na kojima je pao Windows (a hvala Bogu bilo ih je mnogo :evil: ). Ne znam kakav je bio za svakodnevnu upotrebu jer mi je trebao samo za izvlačenje podataka iz računara. Tad sam još koristio i Knoppix i Linuxo za istu stvar. Ne koristim taj disk već godinama ali neće se baciti a kad se pojavi nova verzija moraću da je probam :beer:
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 25 Aug 2012, 11:33


Nikada ga nisam koristio ali mi je generalno jako drago kada čujem da se neka distribucija ponovo vraća na scenu. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 12 Sep 2012, 16:56


Tomaš je objavio i očekivane sistemske zahteve za Slax 7:
64M - tekstualni režim
256M - grafički režim

Od drugih značajnijih promena:
busybox zamenjuje bash i gnu alate
initramfs zamenjuje initrd

Više informacija i tehnička diskusija o implementaciji initramfs za narednu verziju Slaxa:
http://www.tomas-m.com/blog/" onclick="window.open(this.href);return false;



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 20 Oct 2012, 23:51


Tomáš Matějíček je najavio Slax 7.0 preview. Kako on kaže još ga mnogo posla čeka ali je glavni deo posla (sređivanje KDE okruženja) skoro gotov. Slax je spreman za testiranje pa ko voli nek izvoli :)

http://www.tomas-m.com/blog/18897-KDE-i ... -Slax.html
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 07 Nov 2012, 11:51


Slax 7 RC1 је доступан за преузимање. У питању је КДЕ 4 серије и понуђене су слике за диск и за УСБ уређаје, а за 32-битне и 64-битне архитектуре процесора.

http://www.tomas-m.com/blog/19139-Slax- ... ate-1.html

Такође, по објављивању коначног издања можете наручити и УСБ капацитета 16 ГБ ($25)који долази са Slax-ом и на тај начин помогнете развој.




Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 14 Nov 2012, 23:05




Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests