Vector 7.0 light

Ovde možete predstaviti ili diskutovati o distribucijama baziranim na Slackware-u (Salix, Zenwalk, Porteus, itd)

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 08 Jan 2014, 14:33


Skinuh upravo ovu verziju, za stare računare, pa me zanima da li mogu da je povežem na lokalni Slackware 14.0 repo? (mirorujem za potrebe posla da ne mora svaki ponaosob da svlači šta treba sa interneta)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 08 Jan 2014, 21:48


Koliko vidim po verzijama nekih od paketa 7.0 je baziran na 13.37. Mada je VL prilagođen i možda nije najbolja ideja koristiti ni 13.37 repo. Najbolje je koristiti direktno VL repo.

Dugo nisam probao Vector, ali koliko se sećam postojale su određene razlike. Mislim da bi i korišćenje 13.37 repoa poremetile sistem ili stvorile problem kada su u pitanju a, d ili l paketi (osim ako ih ne staviš u blacklist ili nešto slično). Mada ovo pišem s malom rezervom, pošto trenutno nemam prilike da probam. Ono što mogu sigurno da tvrdim da je binarno kompatibilan. Više su problem verzije biblioteka. Softver sa malo zavisnosti bi mogao raditi. Kad je u pitanju složeniji softver postoji mogućnost da su značajni delovi sistema izmenjeni u odnosu na Slack.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 09 Jan 2014, 09:06


U suštini me zanimaju paketi firefox/thunderbird/libreoffice/gimp/wine/mplayer/vlc/k3b .... znači userland paketi, kako bi stare office mašine i dalje mogle da posluže za svoju namenu.... e da... bitni su takođe cups i samba



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 09 Jan 2014, 14:26


Verzije za 13.37 bi mogle da rade ok. Za 14.0 sumnjam. Firefox (iz 14.0) možeš da instaliraš i pokreneš, ali će biti problema pri upotrebi i biće nestabilan. Koliko sam upućen u 13.37 repoima su dostupni Firefox i Thunderbird ESR 17.0. Za 13.37 je dostupan LibreOffice 3.6.7: ftp://ftp.slackware.org.uk/people/alien ... pkg/13.37/" onclick="window.open(this.href);return false;. U VL repoima je dostupan Gimp 2.8.0 (u "extra"). Ako ti ne smetaju nešto starije verzije to bi moglo biti ok.

A šta podrazumevaš pod "starije mašine"? :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 10 Jan 2014, 09:08


Semproni, Celeroni na oko 1,6 ili 1,8 GHz sa oko 1GB Ram-a i uglavnom do 64mb integrisane grafike.... naravno ATA diskovi do 80GB... a kad bolje pogledam, pošto ću te mašine skroz da svedem na minimum... skinuću tih par programa što mi treba pa ću ih peške instalirati :) nisam probao, ali cenim da installpkg radi posao :D

Sve u svemu, na testnoj mašini mi se nije pokazao značajno odzivniji od Slackware-a 14.0 sa XFce.... :(



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 10 Jan 2014, 09:50


Jesi li probao 14.1? :) Ja ga koristim (u kombinaciji sa Xfce-om) na Celeronu 1.4 Ghz sa 512 mb rama. Doduše, umesto Thunderbirda koristim Claws Mail, a umesto Firefoxa kombinaciju Midorija, Chromiuma i Seamonkey-a (nisam se definitivno odlučio šta bolje šljaka na ovako slaboj mašini). Razlog zašto ne koristim Firefox je zato što su 24.0 i novije verzije trome na 512 mb rama (to ne mora biti slučaj na 1G). Thunderbird nisam probao pošto Claws koristim već duže vreme. :) LibreOffice 4.1.4 na 512 mb rama malčice koči, ali na 1 G bi trebao da radi fino.

A što se igraš sa Vectorom? Zbog oznake Light? Ili ima i još nešto? Ako je u pitanju neka "user friendly" opcija, šta od toga? Možda mogu da predložim alternativu za čisti Slack. Ali ne odmah, verovatno ću morati da bacim pogled na to kad uhvatim vreme za uši. :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 10 Jan 2014, 11:03


Pa u suštini tražim lightweight slack derivat za starije office mašine na poslu, otpadni materijal na kome je uglavnom trčkarao XP, znači i slabije mašine nego iz prethodne poruke. (uzgred testna mašina je imala 256MB ram od čega 64 za video... nije ni čudo što je kucala za svaki task :D :D :D )
Firefox i Thunderbird i LibreOffice su mi obavezni paketi.... Odlučili smo da nam "ptičica" bude "oficijelni" klijent... pošto ga ima i na win i na lin... pa je onda razmena adresara i slično olakšana.... FF je nekako ogromnoj većini default, a office ne moram ni da objašnjavam... Naravno da je u većini slučajeva lokalizacija ne poželjna već obavezna, pa mi i to igra ulogu.
Prelazak na 14.1 ne bi da radim, tek sam počeo sa 14.0 da konvertujem postojeće Mandrive... ali sam i tu malo stao zbog čudne "podrške" CUPS-a ... štampači koji su radili (i rade) na Mandrivama, sa sve šerovanjem i sl... sad na novijem OS-u, kernelu i svemu ostalom nema šanse da nateram da rade.... ili uz tešku muku (npr. Lexmark E260 lokalno nekako, preko mreže nikako).



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 11 Jan 2014, 01:22


Teško ti mogu reći bez testiranja. :) Sad to nisam u mogućnosti da odradim. Mogao bih da instaliram u VirtualBoxu i malo se poigram, ali bojim se da bi mi ceo dan otišao na to (ili bar nekoliko sati). Možda je najbolje da ti to isprobaš pa nam javiš kako stoje stvari. ;) Dve opcije koje ja lično preporučujem su virtualna mašina (lično koristim VirtualBox - fino odrađuje posao i generalno mi odgovara) ili rezervna test mašina.

Što se tiče Lexmarka nisam imao iskustva sa njima. U principu je generalna lokacija za informaciju o drajverima za štampače openprinting.org. Verujem da sam se susretao sa dodatnim informacijama "u letu", ali to možda više nemam ni u bookmarksima. Dodatne informacije možeš naći i na Gentoo, Arch ili Ubuntu community wikiju. Mada postoji verovatnoća da je tema obrađena na SlackDocs (docs.slackware.com) wikiju. Elem, brza net pretraga kaže da taj e260 postoji u varijanti sa i bez ethernet porta. Koja verzija je u firmi? Kad je u pitanju deljenje, IPP ili Samba? Koji su konkretno u pitanju štampači? Da li imaju ili ne ethernet port (tj. da li su mrežni štampači ili ne)?



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 11 Jan 2014, 13:00


Btw, izvini ako je post izašao malo strožije. U principu, kad post ne dobije odgovor postoje samo 2 opcije: ili da ni ja ne odgovorim na njega ili da izdvojim vreme za odgovor. Trenutno je otvoreno nekoliko takvih pitanja. Uz svu moju želju i pokušaj da svakoga ispoštujem, ipak je teško balansirati i obično postoji razlog zašto nisam odgovorio odmah (da li nedostatak vremena ili pokušaj da malo bolje organizujem "offline" obaveze, nije bitno - isti je efekat :)). Izdvojiti malo vremena ili dati kratku pomoć ili savet pri rešenju nekog problema, često nije problem. Ali kad ovakvih stvari ima više u isto vreme, onda to već postaje. :)

A tu postoji i ono "o čemu je zapravo pitanje". Neke stvari se poklapaju sa nekim idejama/planovima i nekako je lakše odvojiti vreme za to. Ili sam neke stvari već ranije "obećao" i moram da se prvo pozabavim njima. Elem, i pored toga sam potrudio da odgovorim. Nadam se da će biti od koristi. ;)

Edit
Btw, pomenuo si da su štampači radili bez problema u Mandrivi. Kao krajnje rešenje uvek može da se pogleda kako je to izvedeno u Mandrivi. Ali pre toga treba proveriti da problem nije u nečemu očiglednijem (recimo podešavanja mreže i mrežne zaštite).



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 13 Jan 2014, 09:20


Ma samo opušteno :) Ja sve mislim da je očigledno da sam u linuxu malo od prekjuče ;) a ne baš od juče :D (piše mi na čelu, al niko ne vidi :D :D :D ) pa da sam sve uobičajene varijante već probao.
Elem, za štampače je stanje da su bez eth porta, samo USB, a deljenje je IPP. Na Mandrivi (2008.0 do 2010.0) je to sve šljakalo, ali mi se čini da je i tu problem nastao kod 2010.1 (iliti poslednje free Mandrive), tako da problem prebacujem na kernel+cups podršku (možda i udev ili još nešto oko "prepakivanja" protokola....) Sve u svemu, radilo je i radi na starijim verzijama... Gde su developeri presekli i napravili kermes.. ne znam i ne umem sam da ispetljam.
Prva stvar koja je pukla je detekcija štampača na lokalnoj mreži (u 2010.0), znači u prethodnoj verziji je bilo dovoljno da se kroz printerdrake (Mandriva KDE GUI za podešavanje štampača) pokrene pretraga mrežnih štampača, odnosno štampača povezanih na druge računare koji su podeljeni i istrčala bi lista. Od 2010.0 su tu iskakali samo (pojedini) štampači koji su vezani na Linux mašine, a na Slack-u sada ne iskače ništa.... Osim baš mrežnog štampača. Ali ako učukam IP adresu računara na kome je štampač, lepo ga pronađe, prijavi i kako koji instalira.

No ovo je predugačak odgovor ali eto nisam do sada ni sa kim to podelio :) a samo na temu štampača. I da, znam da pogledam i gentoo i razne viki stranice i ubuntu i sva rešenja koja čika googleta izbaci :) i probam, ali AVAJ :( I konkretno, ovaj pomenuti Lexmark sam podesio na mom računaru, napravio cron job da proverava jednu fasciklu i ako u njoj ima nešto to pušta na print.... a samu fasciklu podelio preko Sambe i eto štapa i kanapa :D

A za stare mašine... i dalje ostajem otvoren za predlog Slack derivata (preferabilno kompatibilnog sa Slackware 14.0), kako bi unificirao pakete i naravno olakšao sebi održavanje.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests