VectorLinux 6.0 Standard

Ovde možete predstaviti ili diskutovati o distribucijama baziranim na Slackware-u (Salix, Zenwalk, Porteus, itd)

Moderator: Urednik

Post Reply

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 22 Feb 2009, 13:00


The final release of VectorLinux 6.0 (code name 'Voyager') is now available. This release is a major milestone in the ten year history of Vectorlinux. With the unbridled enthusiasm of a community gone wild, we have forged our very own stable GUI installer and our repository now hosts over a thousand packages. VectorLinux is the fastest Linux desktop in it's class. We have exceeded our original goals of VectorLinux 6.0 and produced a beautiful, full featured stable desktop for a rocket fueled experience.

The main desktop is based on Xfce-4.4.3 with a custom theme and artwork again unique to VectorLinux. LXDE is installed as a secondary desktop option. Much work has been done on localization and we know users from all over the globe will find VectorLinux a stellar experience.

All the VectorLinux trademarks are included: DVD playback, Audio and Video Codecs, Multimedia and Java plugins are installed and working out of the box. The best of the Open Source world is included: Gimp, Inkscape, Gtkam, Gqview and Xpdf for Graphics; Firefox, Opera, Dillo and Seamonkey for Internet Browsing;  aMsn, Pidgin and Xchat for instant messaging; K3b and our very own vburn for CD burning; Mplayer, XMMS, Xine and VLC for playing most available media formats. The office applications are Gnumeric, Abiword and Scribus.

Wireless networking has been extended with updated drivers and firmware, Wicd has been employed to manage wireless and non wireless networking. Firestarter is included for firewall protection and there is added support for several webcam makes and models.

With all the improvements in installation, usability and hardware Support, we believe this release will finally give Vectorlinux the desktop recognition it deserves.

The Deluxe version, that includes extras like KDE-4.2, E17, OpenOffice, Skype, Realplayer, Playonlinux and Assaultcube for the gamers is available for high speed download or shipping. The Deluxe version has special graphics and themes that make it even more gorgeous than the Standard version. There is also a beautiful set of unique stick on Vector PC badges included with the shipping version. Order a copy today support the work we do and give yourself a delightful computing experience.

A special "Thank You" to the testers that helped during the development phase, especially with the installer and the language translations.

Download links:

http://vectorlinux.osuosl.org/veclinux- ... D-Gold.iso
http://vectorlinux.osuosl.org/veclinux- ... so.md5.txt

Screenshots :

http://vectorlinux.com/screenshots/vect ... reenshots/

Ovo sam čekao... :cool:
Last edited by qki on 22 Feb 2009, 13:00, edited 1 time in total.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 717
Joined: 23 Aug 2006, 22:09
Location: Šabac
Contact:

Post Napisano: 22 Feb 2009, 21:28


Ne znam, 'davno ne koristim Vector, ali mi ipak SOHO verzije deluju najozbiljnije.
Image



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 23 Feb 2009, 19:49


U kom smislu najozbiljnije? Mislis zbog KDE-a? :-/

U principu SOHO je Standard + posebno optimizovan KDE. Standard im je osnova za sva izdanja. Teorijski, SOHO bi trebao biti najkvalitetnije izdanje, s obzirom da izlazi par mjeseci poslije Standarda, ali se nije tako pokazalo za 5.9. Naime, odlucili su da se SOHO placa od 5.9 verzije, ali su napravili s*anje tako da iako je koristio Standard za osnovu, bio je primjetno nestabilniji i pun seg fault-ova. Na kraju su pokupili novac (doduse simbolicna je suma - 15 USD) za 5.9 i izbacili bugfix release 5.9.1 koji je bio besplatan za download za sve korisnike (sto je ako mene pitate majmunski + morao je clean install za postojece korisnike). Ne znam kako ce biti sa 6.0... :rolleyes:

Uglavnom, probao sam VL 6.0 Std na posebnoj particiji - dosta su ga usminkali, ocekivano je brz. Na jednom CD-u dolazi veoma fin izbor softvera (pise u najavi, al ajd) - Gimp, Inkscape, VLC, mplayer, k3b, ripperx, xmms, abiword, gnumeric, scribus, xchat, bluefish, pidgin, aMSN, Firefox, Opera, SeaMonkey itd. XFCE 4.4.3 + LXDE + dev paketi + kernel source. Znaci, upakovali su momacki. Jos da je OpenOffice.org... :P Uglavnom, dosta stabilno djeluje (a kako i ne bi kad je imao 4 release candidate-a).
Last edited by qki on 23 Feb 2009, 19:50, edited 1 time in total.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 717
Joined: 23 Aug 2006, 22:09
Location: Šabac
Contact:

Post Napisano: 23 Feb 2009, 21:19


Zadnji Vector koji sam koristio je bio 5 SOHO (valjda), pre dve i kusur godine, tad je SOHO sem KDE-a imao ona 2 alata VLAPT i VASM, ako me sećanje ne vara, za konfiguraciju, to valjda standard nije ni imao, standard je valjda tada imao samo IceWM koji je bio poluupotrebljiv, ustvari nije bio na tom nivou korisnosti. I ako me sećanje ne vara, SOHO je valjda imao i nešto više softvera. E sad, od tada, verovatno se nešto promeilo, moguće da je sada ta razlika manja.
Image



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 23 Feb 2009, 23:48


Prvi Vector koji sam koristio je bio neki stari SOHO, mozda 4.x (to je ujedno i druga distribucija koju sam koristio, prva je bila Mandrake). Prvi Standard koji sam probao je bio tek 5.9.

Ne znam kako su stvari stojale na prethodnim verzijama, ali mislim da od 5.8 verzije Standard koristi XFCE kao default okruzenje i jedino se razlikuje od SOHO-a po KDE-u i eventualno nekom dodatnom softveru (npr. 5.8 SOHO je imao XaraLX).

E sad, na 5.9 sem KDE jedina razlika je bila u OpenOffice-u (5.9.1 je imao i noviji kernel). Cak mislim da ni Gimp nije bio na SOHO cd-u. Uglavnom, 5.9 SOHO koristi iste repozitorije kao i 5.9 Standard (znaci nikakve razlike u izboru i kolicini softvera nema). Ja sam dugo mislio da oni posebno optimiziju KDE za SOHO, ali sam se uvjerio da to nije tako, jer kad je ubacen KDE 3.5.10 u repo (znaci dostupan je i za Standard), vecina SOHO korisnika je azurirala na noviji KDE.

VASM je i dalje dostupan. Od 5.9 verzije ubacili su i VasmCC (front-end za VASM pisan u Gambasu, koji je btw najobicnije go*no neistesirano i puno bugova) i vpackager (isto pisan u Gambasu; pravi pakete iz izvornog koda i Crux portova jako "uspjesno"). VLAPT i dalje postoji, ali mislim da je to njihov stari front-end za slapt-get, stoga pored Gslapt-a niko ga i ne koristi. Sve nabrojano vazi za sva izdanja Vectora.

Jos jedna stvar - sa puno distribucija sam se igrao, eto Slack sam najduze koristio, ali Vector je bez premca distribucija sa najljepsim fontovima. Jos nisam vidio neku distribuciju da ima ovako dobro podesene fontove out of box...
Last edited by qki on 23 Feb 2009, 23:56, edited 1 time in total.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests