Inicijalna struktura linux/Slackware direktorijuma

Uputstva, saveti i trikovi

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 23 Mar 2012, 11:53


Evo i ja da doprinesem razvoju ovog foruma i kao novi clan osecam potrebu da se ukljucim u proces obogacivanja satrzaja.

Da se nadovezem na naslov.Ovo su "top-level" direktorijumi koji se mogu granati na vise pod direktorijuma.Oni su osnova svakog linux sistema.Ovde cu samo navesti generalni sadrzaj i namenu svakog od njih.



/bin

Sadrzi osnovne korisnicke programe koji su minimum za rad linux operativnog sistema.Programi kao sto je Shell koji predstavlja komandnu liniju.Osnovni programi za rad sa fajlovima (cp,ls,rm...) i mnogi drugi.

/boot

Sadrzi fajlove potrebne za podizanje operativnog sistema.Boot loaderi kao sto je LILO (LINUX LOADER) koristi ove fajlove.Kernel koji se ucitava prilikom podizanja sistema se nalazi u /boot direktorijumu.

/dev

Moram da napomenem da se sve u linux-u tretira kao fajl.Tipa stampaci,modemi,seriski portovi,memoriske kartice ... Da bismo im pristupili, oni moraju biti definisani preko specijalnog cvora ili noda. Svi ovi nodovi su smesteni u /dev direktorijumu.

/etc

Sadrzi konfiguracione fajlove za sve programe.Naprimer konfiguracioni fajlovi za X11,apache,samba...

/home

Sadrzi licne direktorijume za svakog korisnika,ali svaki licni diektorijum nosi /home za tog korisnika.Samo root user moze videti sve Home direktorijume.Kako bi bilo jasnije dacu primere. Root user vidi /home i u njemu direktorijume od korisnika koji nose ime korisnika koji je vlasnik direktorijuma /home/prera ili /home/mika ... a user pera je vec u svom direktorijumu /pera/.. za koji se kaze da je njegov home direktorijum.

/lib

Sadrzi sistemske biblioteke neophodne za rad operativnog sistema i pojedinacnih programa.

/lost+found

Unjega se smestaju svi fragmenti (delovi) fajlova koji bi mogli da nestanu usled pada sistema.FSCK program u linux-u trazi greske u fajl sistemu i fragmente na koje naidje smesta u /lost+found kako bi mogli biti ponovo vraceni u sistem.

/mnt

Folder koji sluzi za mount-ovanje dodatnih cd-rom,dvd,usb storage...U /mnt se mount-uju fajlovi koji su potrebni samo za odredjeno vreme,ako ih ne unmount-ujemo bice pokrenuti do sledeceg restartovanja sistema.

/proc

Uslovno reci direktorijum koji se kreira prilikom podizanja sistema i sadrzi informacije o kernelu.On nije klasican direktorijum vec nesto kao virtualni direktorijum/fajl preko koga dobijamo informacije. Naprimer cat /proc/cpuinfo dobicemo informaciju o procesoru u nasem PC-u.

/sbin

Osnovni i neophodni programi koje koristi Root korisnik kao i kernel za dizanje sistema nalaze se ovde. Normalni korisnici ne koriste ovaj direktorijum.

/srv

U novijim verzijama slackware linux distribucije, ovaj direktorijum je predvidjen za smestanje podataka koje koriste programi namenjeni serverskoj upotrebi poput apache web servera.

/sys

Sistemski direktorijum koji kernel generiše pri svakom Boot-u.

/tmp

Glavni direktorijum za smestanje privremenih fajlova.

/root

Direktorijum je zapravo Home direktorijum korisnika Root.Ali nije u sklopu svih home direktorijuma vec je izdvojen.

/usr

Direktorijum u koga ce se instalirati najveci deo programa.

/var

Direktorijum namenjen fajlovima koji se cesto menjaju. U njemu se nalaze log fajlovi, kes i slicno.

/media

Direktorijum cija je svrha da bude jedinstveno mesto za mountovanje multimedijalnih fajlova (odnosno uredjaja) od strane korisnika i razlicitih programa.

/opt

Sadrzi opcionalne pakete softvera.




Ako sam nesto izostavio ili pogresno napisao slobodno me ispravite i sugerisite.Toliko o mom skromnom opstem znanju.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 23 Mar 2012, 18:05


Ovo je odličan materijal za wiki. :) Mislim da je wiki trenutno read-only. Videću da to sredim do ponedeljka, pa da dodamo tvoj i slackmuzov članak. Ako imate iskustva sa wiki sintaksom, moći ćete to uraditi i sami. ;)

Jedini dodatak koji bi bio zanimljiv je možda neka slikovita ilustracija i objašnjenje termina "Unix stablo". ;)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 23 Mar 2012, 18:31


Iskreno imam jos puno da ucim. Ovo je nesto sto sam savladao u ovom obliku mozda malo vise. Ali obecavam da cu se truditi da ovu temu razradim,za sada je u ovom obliku.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 23 Mar 2012, 19:01


bocke wrote:Ovo je odličan materijal za wiki. :) Mislim da je wiki trenutno read-only. Videću da to sredim do ponedeljka, pa da dodamo tvoj i slackmuzov članak. Ako imate iskustva sa wiki sintaksom, moći ćete to uraditi i sami. ;)

Jedini dodatak koji bi bio zanimljiv je možda neka slikovita ilustracija i objašnjenje termina "Unix stablo". ;)
@bocke, imam ja odlično iskustvo sa wikijem ;)
Baciću ja to tamo čim budem mogao...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 23 Mar 2012, 19:20


Dogovoreno. Samo sačekaj do ponedeljka da pogledam trenutni status wikija. ;)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 25 Mar 2012, 23:38


Slično nešto sam pisao nedavno i za Mintov blog - http://mint-srbija.com/2012/03/13/struk ... ix-os-ima/
Možda bi moglo da se iskombinuje i da se onda kao celina unese na wiki?



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 26 Mar 2012, 01:26


To je odlična ideja. :) Imaš odrešene ruke. ;)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 26 Mar 2012, 11:01


Ok, večeras ću da sredim to ;)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests