fstab

Uputstva, saveti i trikovi

Moderator: Urednik

Post Reply

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 23 Mar 2012, 12:38


Uvod

Svaki korisnik Linux OS-a se kad-tad sretne ,,oči u oči” sa dokumentom po imenom fstab. Fstab je dokument koji služi za konfiguraciju sistema dadoteka. Svaki OS ima ima tabelu sistema datoteka, a u Linux-u se ona nalazi upravo u fstab-u.


Gde se nalazi i kako izgleda

Nalazi se na sledećoj lokaciji:

Code: Select all

/etc/fstab
Možete ga otvoriti u uređivaču teksta (sa root privilegijama):

Code: Select all

# kate /etc/fstab
A možete i da prikažete njegov sadržaj u Konzoli/terminalu bez da ga otvarate:

Code: Select all

cat /etc/fstab

Code: Select all

petar@petar:~$ cat /etc/fstab
/dev/sda10       /                ext4        defaults,user_xattr         1   1
#/dev/cdrom      /mnt/cdrom       auto        noauto,owner,ro  0   0
/dev/fd0         /mnt/floppy      auto        noauto,owner     0   0
devpts           /dev/pts         devpts      gid=5,mode=620   0   0
proc             /proc            proc        defaults         0   0
tmpfs            /dev/shm         tmpfs       defaults         0   0
Kolone su odvojene jedna od druge tasterom TAB.


Lokacija / UUID

Image

Svi ulazi u fstab počinju lokacijom particije ili UUID-em. Lokacija / UUID se dodeljuje sistemu datoteke prilikom formatiranja. Da biste saznali UUID određene particije kako biste napravili ulaz za tu particiju u fstab, koristite komandu:

Code: Select all

# blkid
Što se tiče lokacije, pokrenite:

Code: Select all

# parted -l
Ukoliko imate veći broj diskova, preikazaće se svaki posebno. Biće označeni kao /dev/sda, /dev/sdb itd... A u prvoj koloni svakog diska (Number) videćete broj koji označava položaj (lokaciju) particije. U mom slučaju, to je 10. Dakle, lokacija je:

Code: Select all

/dev/sda10

Tačka montiranja

Image

Sledeća kolona u fstab jeste tačka montiranja određene particije. Tačka montiranja se određuje prilikom instalacije sistema. Kolone su jedna od druge odvojene tasterom TAB, što znači da, kad unosite tačku montiranja, nakon unosa UUID-a, a pre unosa tačke montiranja pritisnite taster TAB.


Vrsta (tip)

Image

Sledeća kolona je vrsta sistema dadoteka za određenu particiju. Linux podržava različite sisteme datoteka, a mi ćemo se osvrnuti na neke od njih:

ext3
Većina sistema danas koristi ext3 Linux particije. Stariji sistemi su koristili ext2, a sada su oni zamenjeni sa ext3 zbog brojnih prednosti. Ext3 pretstavlja dnevnik (journal) što znači da, kad dođe do pada napona i sistem se ne isključi propisno, neće doći do gubitaka podataka. To dalje znači da nema kasnije provere diska. Neki sistemi dolaze podrazumevano sa ext4.

swap
Samo ime kaže. Swap particija je vrste swap.

ntfs i vfat
Videćete da su vaši USB uređaji u vfat formatu (takođe poznatom kao FAT32), doko su windows particije u ntfs formatu.

auto
Ako naiđete na ovu vrstu, znajte da to, u stvari, nije vrsta već znači automatsko detektovanje vrste sistema dadoteka.


Opcije

Image

Ova kolona sadrži opcije montiranja particija. Na prvi pogled može da deluje zbunjujuće. Ovde ćemo objasniti one najosnovnije opcije, dok za ostale možete proveriti na man strani komande mount.

Code: Select all

man mount
auto / noauto
Sa opcijom auto particija se automatski montira prilikom startovanja sistema. Da biste sprečili da se particija automatski montira prilikom startovanja sistema, koristite opciju noauto.

exec / noexec
Ova opcija vam omogućuje da odredite da li će određena particija da izvršava binarne datoteke ili ne. Na primer, koristićete opciju noexec kod particije koja sadrži binarne datoteke koje ne želite da budu izvršene.

ro / rw
Opcija ro znači read-only i odnosi se samo na čitanje particije, dok opcija rw znači read-write i odnosi se i na pisanje i na čitanje particije. Dakle, ako želite da pišete na particiji moraćete da koristite opciju rw.

user / nouser
Opcija nouser znači da samo root ima privilegije koje se tiču montiranja particije. S druge strane, opcija user znači da svaki korisnik (koji nije root) ima privilegije koje se tiču montiranja particije. Mnogi korisnici imaju problem. Naime, nervira ih što ne mogu da montiraju određenu particiju kao običan korisnik. Pa, sad znate šta vam je činiti…

sync / async
U zavisnosti koju opciju postavite, dokumenti na uređaju (čvrsti disk, USB…) će se upisivati sinhrono ili asinhrono. Na primer, kada zadate komandu za kopiranje određenog sadržaja sa/na USB, proces pisanja će početi gotovo odmah nakon zadate komande. Situacija nije ista kada su u pitanju interni diskovi. Operacije pisanja na čvrsti disk nisu sinhronizovane. To znači da će nakon davanja komande za kopiranje operacija pisanja početi tek nakon nekog vremena, što je razlog za grešku ,,wait while changes are being writen”. Ovo može da dovede do gubitka podataka. Ukoliko je podešena opcija async, može da se desi da prikaže da su podaci zapisani, a da oni u stvari nisu fizički bili zapisani.

defaults
Ukoliko stoji opcija defaults, to znači da su podešene podrazumevane opcije: rw, suid, dev, exec, auto, nouser, async


DUMP

Image

Ovo je peta kolona u fstab. Ova opcija se može sastojati iz nula (0) i jedinica (1). Nula (0) imavrednost false, do jedinica (1) ima vrednost true. To je stari način kreiranja rezervnih kopija. Ako biste stavili opciju 1 (true), obaviće se kreiranje rezervne kopije, dok u suprotnom neće (dump će ignorisati particiju).


FSCK

Image

fsck je šesta i poslednja kolona u fstab. To je skraćenica od file system check. Funkcioniše po istom principu kao i dump. Ukoliko dodelite vrednost 1 vršiće se provera, dok u suprotnom neće.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 23 Mar 2012, 17:58


Hvala kolega. :) Već vidim da će ovo naći svoje mesto na wikiju. ;)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests