Pokretanje X servera nakon instalacije

Uputstva, saveti i trikovi

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 22 Apr 2012, 16:21


Veliki broj novajlija očekuje da se X pokreće pri restartu sistema nakon instalacije i nađu se u čudu kada dobiju login prompt. Ovo kratko uputstvo bi trebalo da im olakša početne korake u radu sa Slackom. Po izboru možete namestiti da se X pokreće pri podizanju sistema ili ga možete pokretati po potrebi. Izbor je vaš, a objašnjene su obe metode.

Automatsko pokretanje X servera
Da bi ste namestili da se X server pokreće pri bootu, potrebno je da izmenite podrazumevani runlevel u /etc/inittab. Ako ste novajlija ovo možda strašno zvuči. Verujte mi: nije. Sad ćemo preći korak po korak.

Otvorite /etc/inittab u omiljenom editoru. Nano je možda najjednostavniji za novajlije. Dakle:

Code: Select all

su
nano /etc/inittab
Ovo će izgledati nešto poput:
nano-inittab.png
Promenite liniju:

Code: Select all

id:3:initdefault:
u

Code: Select all

id:4:initdefault:
Kao na slici (linija ispod "# Default runlevel"):
nano-inittab-2.png
Pritisnite Ctrl+o, zatim Ctrl+x kako biste sačuvali promene i izašli iz nano editora.

Pri sledećem pokretanju sistema podići će se kdm u kome ćete moći izabrati desktop okruženje. Da bi ste odmah pokrenuli KDM, kucajte:

Code: Select all

su
init 4
Ručno pokretanje X servera
Ukoliko ne želite da se X pokreće pri svakom bootu, možete ga pokretati i po potrebi
Napomena: Ova podešavanja vršite iz vašeg korisničkog naloga, ne kao root. Ako ste tek instalirali Slackware i nemate kreiran korisnički nalog, pogledajte sledeću temu: viewtopic.php?f=38&t=1251" onclick="window.open(this.href);return false;.

Komandom xwmconfig izaberite željeno desktop okruženje. Kretanje kroz opcije se vrši strelicama na tastaturi. Izbor opcije tasterom "enter".

Code: Select all

xwmconfig
Kod mene to izgleda ovako:
izbor-grafickog-okruzenja.png
izbor-grafickog-okruzenja.png (8.83 KiB) Viewed 7167 times
Kod vas će izbor biti malo drugačiji. Ako ste išli na punu instalaciju, tu će biti KDE, Xfce, Fluxbox, Blackbox, Windowmaker, twm, itd.

Pokretanje X servera vršite komandom "startx":

Code: Select all

startx
Ukoliko želite da promenite desktop okruženje, to možete uraditi ponovnim pokretanjem "xwmconfig".



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 11 Jun 2012, 09:10


bocke ako moze jedan post," sta mozemo uraditi ako se nakon startx ne podigne desktop?". Tipa nije prepoznao drivere ili resolicija ili tako nesto, a da ipak pokrenemo GUI.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 11 Jun 2012, 10:09


Ne znam, ali sam misljenja da je takav clanak priclicno nezahvalno pisati (da ne kazem nemoguc).
Zato sto od slucaja do slucaja uzrok ne podizanja X servera moze biti razlicit.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 11 Jun 2012, 11:29


Mislim da bi se, u slučaju ne podizanja X-a, trebalo pozabaviti xorg.confom...ali, kao što Broker kaže, prilično je nezahvalno pisati o razlozima i rješenjima tog problema. Meni osobno, na grafičkoj kartici SIS 671, treba editirati xorg.conf...ali, za ostale ne znam..
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 11 Jun 2012, 11:51


liblack wrote:bocke ako moze jedan post," sta mozemo uraditi ako se nakon startx ne podigne desktop?". Tipa nije prepoznao drivere ili resolicija ili tako nesto, a da ipak pokrenemo GUI.
Post ne, ali savet da. Kao što su rekli brok i Shicy iznad mene, jako bi bilo teško sastaviti tako nešto. S obzirom da je najverovatnije u pitanju specifičan problem. :) Mada si jednom već pomenuo da si probao (na drugoj mašini sa Salix-om). Linkuješ generički vesa xorg.conf (/etc/X11/xorg.conf-vesa) na xorg.conf (/etc/X11/xorg.conf). To bi trebalo da radi u gotovo svakom slučaju. Naravno, ako postoji nešto u /etc/X11/xorg.conf.d, napraviš backup i zatim to obrišeš.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 12 Jun 2012, 09:17


Hvala na odgovoru, da nesto kao taj post.Sa recimo jos dva naj cesca primera cisto kada se desi tako neki problem da se lakse snadje neko kao ja ( noob :-) ).



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 12 Jun 2012, 11:10


što se nama u udruzi SOK dogodilo? naime, kupili smo grafičke kartice ati 3450 i pri instalaciji Debiana, sve prođe ok, međutim, x se ne podiže. nakon čačkanja, ustanovimo da treba koristiti fglrx driver umjesto otvorenog. preko debian wikija editiramo xorg.conf i instaliramo potrebne pakete i stvar šljaka.
za slack je vjerojatno slična stvar u nekoj sličnoj situaciji :)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 12 Jun 2012, 19:52


liblack, u principu nemaš neki veliki izbor. :) Ako ne znaš, ustanoviš koji je model grafike. Zatim proveriš na netu da li i kakvih je problema s njom bilo. Google je veoma moćna alatka i preporučujemo da baciš pogled na "search tools" opcije. Često se nađe šta korisno u arhivi Linux Questions foruma. A često su odlična literatura Arch i Gentoo dokumentacija.

U principu je tebi najbitnije da prvo pokreneš generičku VESA konfiguraciju kako bi mogao dalje da nastaviš sa dijagnostikom iz tebi poznatog okruženja (X11). Naravno, u suprotnom tu je uvek Links. A imaš i irssi i nekoliko news readera na raspologanju. Standardne support lokacije za podršku za Slackware su: Linux Questions, news grupa alt.os.slackware i irc kanal ##slackware na irc.freenode.org. Naravno, tu smo uvek i mi: ovaj forum i naš irc kanal #slackware-srb na irc.freenode.org



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 13 Jun 2012, 12:02


Trenutno nemam nikakav problem, instalirao sam 13.37 na desku i trebao bi da instaliram nove ati drv, za ovu temu sam dao predlog. Da google znam da koristim hvala na savetu :-). Nemam vremena da budem aktivniji pa mozda zvucim kao spamer...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 13 Jun 2012, 15:26


Ti misliš da te zezam, ali ja to najozbiljnije. :) Ne postoji neki generalni savet "šta da uradiš", već moraš da kopaš po netu. ;) Može da zavisi od hiljadu stvari, pa čak i od verzije drajvera.

Znači, digneš generički VESA server i zatim u dalju dijagnostiku.

A pominjem Google zbog nekih naprednijih opcija: pretraživanje specifičnog sajta (napr: site:linuxquestions.org radeon hd 5770 slackware) ili datumskog opsega (recimo: samo postovi iz prethodne godine) i slično.

Edit:
Što se tiče Ati-ja, ako nisi gejmer, možeš slobodno da ostaviš open source drajver. 3D akcelaracija radi sasvim solidno, uključujući i composite ekstenziju.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests