Повезивање на интернет помоћу модема мобилног тел

Uputstva, saveti i trikovi

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 14 May 2012, 22:46


Мотив за писање ове инструкције је наравно помоћ осталим корисницима slackware дистрибуције у коришћењу мобилног телефона у ф-ји модема на рачунару и недостатак (или ја нисам успео да пронађем слично ) текста на српском језику. Такође, као што је познато многи мобилни оператери у својим понудама нуде и повољне интернет пакете, па би било штета не искористити их и у Linux-у. Можда је згодно да ова тема иде секцију документација.

Slackware Linux 13.37 (current) (64 bit) (multilib), Nokia 6220c (Symbian), Samsung Galaxy (Android)

1. Инсталирати wvstreams, скинути пакет wvstreams-4.6.1-x86_64-2sl.txz, са интернета.
2. Инсталирати wvdial, скинути пакет са slackbuilds.org.
3. Уредити wvdial.conf фајл који се налази у фолдеру /etc на следећи начин :

Code: Select all

[Dialer gprsinternet]
Modem = /dev/ttyACM0
Baud = 460800
Init1 = ATZ
Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","gprsinternet"
Area Code =
Phone = *99#
Username = mts
Dial Command = ATDT
Password = 064
Ask Password = 0
Dial Command = ATDT
Stupid Mode = 1
Compuserve = 0
Force Address =
Idle Seconds = 300
DialMessage1 =
DialMessage2 =
ISDN = 0
Auto DNS = 1
4. Повезати мобилни телефон УСБ каблом на рачунар. Укуцати у терминал (као root):

Code: Select all

lsusb
lsusb.jpg
У реду који описује мобилни телефон
искористити податке за vendor i product (у мом случају је vendor=0x421 product=0x08f), на следећи начин:
/sbin/modprobe usbserial vendor=0x421 product=0x08f

5. Укуцати у терминал :

Code: Select all

wvdial gprsinternet
wvdial.jpg
Након иницијализације рачунар је спреман да користи интернет преко модема мобилног телефона. Брзина преноса је ограничена квалитетом сигнала који даје мобилни оператер (у мом случају МТС) на месту пријема ГПРС сигнала. Тип и модел мобилног телефона није од интереса. Ово упутство је универзално. Уколико се ради о неком другом мобилном оператеру (Vip, Telenor) само у кораку 3 замените податке у Init3, Username i Password. (можда и у Phone - то треба проверити).

Референца : http://www.junauza.com/2008/02/how-to-u ... em-in.html" onclick="window.open(this.href);return false; (велику помоћ сам имао са ове интернет странице).
Слике из прилога можете отворити помоћу Geeqie.

Урадити : Из неког разлога горе наведени поступак не ради и у случају повезивања телефона на рачунар уз помоћ Bluetooth везе. Потребно је даље истраживање.

Поздрав свима :azn:
Attachments
prilog.tar.bz2
У прилогу су слике које прате текст. То су излази команди lsusb и wvdial.
(186.85 KiB) Downloaded 433 times
Last edited by qki on 14 Jul 2012, 15:10, edited 5 times in total.
Reason: Izmena 1: naslov teme (velika slova => mala slova) - [qki]. Izmena 2: Dodate slike u post - [bocke]. Izmena 3: BB kod; premješteno u podforum "Dokumentacija" - [qki]



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 15 May 2012, 10:21


Pozdrav i dobrodošao. :)

Možda nije loše da dodaš slike direktno u članak. Doduše nisam još pogledao u kom su formatu i kako to izgleda.

P.S. Nadam se da ćeš dodati informaciju za bluetooth ako otkriješ u čemu je bio problem. ;)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 100
Joined: 04 Jun 2010, 06:28

Post Napisano: 19 May 2012, 01:14


Super je info!



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 25 May 2012, 07:15


ja sam koristio puppy linux i u mjemu postoji podrska za 3g modem. Nakon podesavanja konekcije imas dve skripte jedna za konekciju i druga za prekid konekcije. Da li mozemo da izvucemo te skripte iz puppy-a.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 25 May 2012, 16:21


Re : liblack
Претпостављам да желиш да користиш МТС и ТЕЛЕНОР, ВИП усб модеме за конектовање на интернет. Са њима нисам радио. На овом форуму постоји тема везана за проблематику повезивања таквих модема.
Конкретно, ја нисам користио Puppy linux.
Кад се већ јављам, ако желите да користите графички интерфејс уместо терминала за повезивање модема моб.тел. на интернет можете да подесите KPPP, према илустрацијама које прилажем.
Као што видите, овога пута сам користио ТЕЛЕНОР мрежу, а параметри су јасно видљиви.
konfi_1.png
konfi_2.png
konfi_3.png
konfi_4_ATI_query.png
konfi_5_kppp.png
kppp1.png
konfi_1.png.zip
Илустрације KPPP
(1.02 MiB) Downloaded 451 times
Last edited by bocke on 25 May 2012, 23:22, edited 1 time in total.
Reason: Dodate slike u poruku.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 25 May 2012, 20:37


Da super to je to,hvala.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 26 May 2012, 14:57


Nesto slicno sam uradio sa skriptom sakis3g.
Radi kako na Sleku tako i na drugim Linux distribucijama barem kada je u pitanju mts-ov 3G USB modem.

http://www.sakis3g.org/" onclick="window.open(this.href);return false;



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 14 Jun 2012, 18:21


Поздрав,
дошао сам у посед и МТС УСБ 3Г модема. Модел је E 153. На интернету сам налазио многа упутства, неке предлоге сам прочитао и на овом форуму.
Пре свега, пробао сам решење са sakis3g скриптом. То код мене не ради. На рачунару који користим окружење ми је XFCE, a систем ми је 32 битни. У KDE окружењу скрипта ради али само са root привилегијама, што је за мене неприхватљиво.
Да не дужим, постоји врло једноставно решење за повезивање овог модема. Битно је следити корак 4 из поста Podesavanja za Huawei 1550 iz Telenora са овог форума)--> (12d1,14ac су idVendor i idProduct за Е153).
Подешава се КППП, и то је наравно могуће и у XFCE окружењу. Прилажем слике јер се из њих виде параметри подешавања, као и пример конекције. Уколико треба додатно објашњење приложићу и текст.
E-153 кппп налог.jpeg
ручно постављање параметара
Направити нови налог где су све подразумеване вредности параметара, осим броја који се позива *99***1#.
E-153 кппп модем уређај.jpeg
E-153 кппп модем листа.jpeg
Од интереса је МТС УСБ модем
E-153 кппп модем команде.jpeg
додаје се само инит стринг 2
E-153 кппп ATI query.jpeg
упит модему
E-153 на делу.jpeg
овако то ради
Захваљујем Брокеру на Kako postovati slike preko priloga (attachments) видеу.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 15 Mar 2013, 14:59


Posto sakis3g skripta vise na Slekveru ne radi, a i sam projekat izgleda da je obustavljen (ne radi sajt), podesio sam 3g mts-ov USB Alcatel modem preko KPPP-a i radi bez problema. Ovde i ako imam bezzicnu internet konekciju upravo ovo postujem sa 3g modema. ;)
snapshot29.jpeg
Jos jednom hvala @sl13. :beer:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 15 Mar 2013, 15:18


@Broker

Odakle informacija da sakis3G skripta više ne radi na Slacku i od kad je to? Skripta jeste stara ali radi i relativno skoro sam je koristio. Uspešno je radila i sa novijim MTS, Telenor i VIP usb modemima.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests