Automatsko pokretanje X-a (grafičkog okruženja)

Uputstva, saveti i trikovi

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 25 Jun 2012, 23:08


Nadovezaću se na ono što je kolega @bocke napisao u ovoj poruci. Dakle, Slackware se nakon instalacije pokreće u text modu (init 3). Da biste promenili podrazumevani mod za pokretanje (tzv. runlevel) potrebno je da otvorite fajl inittab.

Pokrenite terminal, logujte se kao root a zatim otvorite inittab u vašem omiljenom text editoru (ja ću u te svrhe koristiti nano editor):

Code: Select all

# nano /etc/inittab
U poruci koju sam pomenuo, kolega @bocke je napomenuo da se promena podrazumevanog moda za pokretanje menja tako što promenite

Code: Select all

# Default runlevel.
id:3:initdefault:
da izgleda ovako

Code: Select all

# Default runlevel.
id:4:initdefault:
Dakle, na ovaj način postavili ste da se Slack podrazumevano podiže sa grafičkim login menadžerom (gdm, kdm, xdm ili neki drugi koji koristite na sistemu). U njemu je potrebno uneti korisničko ime i šifru da bi se uspešno mogli logovati na sistem.
Ali, šta ako vam je i to previše, ako ste jedini korisnik vašeg sistema/računara i ako ne želite da unosite korisničko ime i šifru prilikom svakog paljenja računara i ulaska u instalirani Slackware sistem?

Ako želite logovanje direktno u X (bez kucanja username/pass kombinacije) potrebno je da umesto init 4 moda odaberete init 5. Dakle, u pomenutoj sekciji unesite sledeće

Code: Select all

# Default runlevel.
id:5:initdefault:
Kako bi vam bilo jasnije šta u ovom primeru radite, zastanite malo i za trenutak pogledajte listu mogućih runlevela:

Code: Select all

# These are the default runlevels in Slackware:
# 0 = halt
# 1 = single user mode
# 2 = unused (but configured the same as runlevel 3)
# 3 = multiuser mode (default Slackware runlevel)
# 4 = X11 with KDM/GDM/XDM (session managers)
# 5 = unused (but configured the same as runlevel 3)
# 6 = reboot
Posebno obratite pažnju na sledeće:

Code: Select all

# 5 = unused (but configured the same as runlevel 3)
Pošto je init 5 podrazumevano nekorišćen (prazan) runlevel, neće biti dovoljno samo da upišete id:5:initdefault: snimite inittab fajl i restartujete sistem. Ako tako uradite, ponovo će nas dočekati terminal sa login promptom. To je i objašnjeno u prikazanoj listi - init 5 je neiskorišćen (ali podešen da se ponaša isto kao init 3). Da bi uradili ono što ste zamislili potrebno je da dodate još jednu liniju u fajl /etc/inittab:

Code: Select all

x:5:once:/bin/su NAZIV_KORISNIČKOG_NALOGA -l -c "/bin/bash --login -c /usr/bin/startx >/dev/null 2>1"
NAZIV_KORISNIČKOG_NALOGA zamenite nazivom korisnika koji bi trebao da se uloguje automatski nakon pokretanja sistema.

NAPOMENA: ovu liniju možete uneti bilo gde unutar /etc/inittab fajla nakon linija

Code: Select all

# Default runlevel.
id:5:initdefault:
Preporuka je da je unesete odmah iznad linije u kojoj piše

Code: Select all

# End of /etc/inittab
(poslednja linija u /etc/inittab fajlu). Takođe, ova linja koju ste uneli ne sme ispred imati #.

Kada ste sve upisali, snimite fajl (ako koristite nano onda snimate kombinacijom Ctrl+O, a iz fajla izlazite kombinacijom Ctrl+X), izađite iz njega i restartujte računar. Ako ste sve uradili kako treba vaš sistem će se logovati direktno u X sa korisničkim nalogom koji ste odabrali (i uneli u /etc/inittab fajl).

:beer:
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 100
Joined: 04 Jun 2010, 06:28

Post Napisano: 11 Apr 2013, 16:36


Hej, ovo nisam video, bolje resenje od onog koje sam nasao!



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 11 Apr 2013, 16:53


Мени је ово промакло, а пази ни кад на Вики није стављено. То значи да ми је стварно промакло. :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 12 Apr 2013, 09:37


Ili ako koristite KDE, odete na Sistemske Postavke, Prijavni Ekran i poslednji jezičak zvani Pogodnosti.
Čekirate Automatsko prijavljivanje
Iz padajuće liste odaberete željenog korisnika
neće da škodi da se čekira i opcija Prijavljivanje bez lozinke i tu se odabere željeni korisnik
i za kraj takođe čekirati Automatski se prijavi nakon pada X-servera

Klik na Primeni če tražiti root lozinku, unesete je, potvrdite i to je to. Može restart i nakon toga se automatski podiže KDE sa predefinisanim korisnikom.
Attachments
autologin.png



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 12 Apr 2013, 13:22


Meni neki programi koji su vezani za X server neće da rade ako runlevel nije na 3, čim ga promenim na 4 recimo, odmah ne mogu da pokrenem aplikaciju, a kada ih pokrenem iz terminala daje mi da je X server nedostupan. :huh:
Ne pitam za pomoć, uopšte mi nije problem da svaki put po butanju upisujem ono šta treba, nego tek onako navodim šta mi se dešava.
I to se dešava na laptopu a uzrok je najverovatnije nVidia Optimus, već na desktop računaru je sve normalno.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests