Konfigurisanje Broadcom WiFi na Slackware64 13.1 current -u

Uputstva, saveti i trikovi

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 124
Joined: 28 Aug 2008, 15:58
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 27 Nov 2010, 21:49


Nakon priličnog mučenja, kako to obično biva, uspeo sam da konfigurišem Broadcom -ov WiFi na mom Lenovo G550 laptopu. Osnovni problem kod konfigurisanja Broadcom -ovog čipa na Slackware -u je nedostatak odgovarajućeg drajvera. Iako se po thread  -ovima na LQ najčešće nalaze preporuke b43 firmware -a, ipak ja vam (od srca  :)) preporučujem broadcom-sta firmware koji se može skinuti sa Broadcom -ovog sajta. Dakle, prvi korak je rekompajliranje, tj. prepakovanje broadcom-sta firmware -a za 64bitnu platformu uz pomoć SlackBuild skripta sa SlackBuilds.org (link: http://slackbuilds.org/repository/13.1/ ... adcom-sta/). VAŽNA NAPOMENA: Link na slackbuilds.org ka Broadcom -ovom drajvru je mrtav, jer je Broadcom izdao update, a stare verzije ne hostuje. Evo linka ka novom drajveru za 64bit: http://www.broadcom.com/docs/linux_sta/ ... 6.6.tar.gz Postoje dve opcije za dalji rad:
  • Da snimite current verziju v5.60.246.6 kao da je v5.60.246.2 i da onda pokrenete skript, ili
  • Pa, hm, naravno da reeditujete broj verzije u SlackBuild skriptu  :)
Nakon preuzimanja, sledi "klasično" kompajliranje SlackBuild skriptom, ali verovatno nije zgoreg da uradim disekciju i tog koraka...

Code: Select all

tar -xvzf broadcom-sta.tar.gz
mv -v hybrid-portsrc_x86-64_v5.60.246.2.tar.gz broadcom-sta

su
./broadcom-sta.SlackBuild

installpkg /tmp/broadcom-sta-5.60.246.2_2.6.35.7-x86_64-1_SBo.tgz
Nakon instalacije broadcom-sta firmware -a sledi konfigurisanje tako da se modul učitava prilikom starta, a potom i da se omogući user-friendly konektovanje. Da napomenem da ja trenutno najčešće koristim Xfce4 X-klijenta, tako da sam za konektovanje preko GUI programa odabrao wicd programčić koji toplo preporučujem svima. wicd se može naći prekompajliran na svakom Slackware mirror -u u direktorijumu extra.

Dalja konfiguracija je urađena prema uputstvu sa Broadcom -ovog sajta. Prvi korak zavisi od toga koliko ste "čačkali" sistem tokom konfigurisanja čipa. U mom slučaju to je bilo prilično "čačkanje", zato sam ja na sistemu imao i b43, ... Zato je prvi korak u takvim uslovima uklanjanje suvišnih modula:

Code: Select all

# prvo da izlistamo šta je sve učitano...
lsmod  | grep "b43\|ssb\|wl"

# zatim uklanjamo sve...

rmmod b43
rmmod ssb
rmmod wl

# sledeci korak je opcioni, ali je vise nego koristan,
# a to je ubacivanje suvisnog u blacklist -u

echo "blacklist ssb" >> /etc/modprobe.d/blacklist.conf
echo "blacklist b43" >> /etc/modprobe.d/blacklist.conf

# zatim podesavanje da se modul ucitava tokom boot -a

cp lib/modules/2.6.35.7/kernel/extra/wl.ko /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/net/wireless
depmod -a

# i zatim korak koji nisam siguran da li je neophodan na Slack -u,
# ali ne moze da skodi :)
echo modeprobe wl >> /etc/rc.local
Sledeći korak je reboot.  :)
Nakon reboot -a i pokretanja X-klijenta, trebalo bi da se wicd program pokrene kao "quick-launch" ikonica na panel -u.

Image

Klikom na ikonicu otvara se glavni prozor u kome je listing dostupnih access-point -a:

Image

I to bi bilo to, ukratko  :cheesy: Mislim da je svaki naredni korak krajnje intuitivan.

Pozdrav društvo!
If you don't care where you are, then you ain't lost.



offline

Post Napisano: 28 Nov 2010, 20:08


Odlicno, ja predlazem da ide u HOW-TOs sekciju jer je vrlo korisno



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 124
Joined: 28 Aug 2008, 15:58
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 28 Nov 2010, 21:29


Hvala Branko!  :)
Slažem se, naravno  ;)
If you don't care where you are, then you ain't lost.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 717
Joined: 23 Aug 2006, 22:09
Location: Šabac
Contact:

Post Napisano: 28 Nov 2010, 21:36


Tema premeštena u HOWTO's sekciju
Last edited by Anonymous on 28 Nov 2010, 21:37, edited 1 time in total.
Image


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests