Kompajliranje 3.x kernela

Uputstva, saveti i trikovi

Moderator: Urednik


offline
User avatar

Posts: 8
Joined: 26 Dec 2011, 12:49
Location: Kragujevac

Post Napisano: 26 Dec 2011, 19:49


Vidis kod mene nije tako

Code: Select all

[~]$ ls -l /etc/rc.d/rc.modules      
lrwxrwxrwx 1 root root 26 Dec 22 16:05 /etc/rc.d/rc.modules -> /etc/rc.d/rc.modules-3.1.6
[~]$ ls -l /etc/rc.d/rc.modules-3.1.6
-rwxr-xr-x 1 root root 35406 Dec 22 16:04 /etc/rc.d/rc.modules-3.1.6
In many cases, the user interface to a program is the most important part for a commercial company: whether the programs works correctly or not seems to be secondary.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 26 Dec 2011, 19:51


Ili napravi prazan rc.modules-3.1.6 (touch /etc/rc.d/rc.module-3.1.6) ili prekopiraj prethodni u njega, pa menjaj u slučaju da se javi neki problem.

Ako pogledaš SlackBuild za paket kernel-modules u current-u videćeš da je fajl (rc.modules.new) iz 2009. :) Verovatno ne viđa mnogo promena, osim kad se promeni ime nekog modula ili kad je potrebno navesti konkretan modul koji će se učitati kada postoji više varijanti (quota_v1 i quota_v2, napr).



offline
User avatar

Posts: 8
Joined: 26 Dec 2011, 12:49
Location: Kragujevac

Post Napisano: 26 Dec 2011, 19:54


Izvini ali ti si nesto zesce pobrkao :) Nesto sto najvise mrzim je da se raspravljam po forumima. Ti uradi sve kako sam ja napisao pa ako nesto ne radi kako treba onda sam kriv.
In many cases, the user interface to a program is the most important part for a commercial company: whether the programs works correctly or not seems to be secondary.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 26 Dec 2011, 20:08


Ne raspravljam se, samo ti ukazujem na grešku. Kao što je to drummer uradio ranije. ;)

Pazi, ako je kod tebe rc.modules bio fizički fajl, onda će ovo tvoje raditi. U novo instaliranom Slacku rc.modules predstavlja samo simbolički link. Ako je kod tebe fizički fajl to znači da je naknadno kreiran. Pogledaj kernel-modules.SlackBuild iz /source. ;)

Ali rc.modules ne pokazuje na novi kernel. :) Ako detaljnije pogledaš sadržaj tog fajla, rc.modules pokazuje na trenutno pokrenut kernel (uname -r). To što se 3.1.6 nalazi u imenu ništa ne znači. ;) Posebni rc.modules-verzija fajlovi služe samo zato da bi se mogli specifikovati različiti moduli za različite verzije kernela. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 26 Dec 2011, 22:09


fb0x wrote: Izvini ali ti si nesto zesce pobrkao :) Nesto sto najvise mrzim je da se raspravljam po forumima. Ti uradi sve kako sam ja napisao pa ako nesto ne radi kako treba onda sam kriv.
Forumi i služe da bi se diskusijom došlo do pravog rešenja. Nema potrebe to posmatrati kao napad na tebe ili na ono što si napisao. Niko ne mora ono što si ti ovde napisao uzeti zdravo za gotovo, bez ikakvog razmišljanja. U stvari, mnogi će tako uraditi, ali ja iskreno uvek volim da znam šta radim na svom sistemu. Uputstvo koje si postavio će, kako sam već rekao, služiti mnogima. Ovde prvenstveno mislim na sebe (jer odavno već planiram da pređem na noviju verziju kernela). Da me ovo što si napisao ne zanima ja ne bih ni komentariosa. Tako da, ovo ne posmatraj kao svađu i prepirku već kao feedback (odziv na ono što si napisao).

:beer:
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 07 Jan 2012, 19:49


Dodao bih još ovo, pod uslovom da želite da konfigurišete svoj kernel od nule...

Ono što će vam olakšati da ne izostavite neku elementarnu stvar (ovdje nisu uključeni drajveri!) su "Kernel Seeds" (održava ih Pappy Mcfae, inače Gentoo korisnik). U pitanju su najminimalnije moguće konf. datoteke kernela koje čine stvarno dobru bazu za dalje konfigurisanje kernela specijalno za vašu mašinu.

Na sledećim linkovima možete preuzeti te datoteke (obratite pažnju na verziju kernela): 32-bit; 64-bit.

Ovdje imate kompletno Pappy-evo uputstvo. U suštini nećete pročitati puno toga novog (fb0x je to dosta dobro pokrio), ali vrijedi da pogledate. :)

U slučaju da se odlučite na ovaj korak, pod 3. ćete umjesto

Code: Select all

zcat /proc/config.gz > .config
uraditi sledeće (npr. za konf. datoteku za kernel 3.1.6 za 32-bitni Slackware):

Code: Select all

wget http://kernel-seeds.org/seeds/32_bit/vanilla/3.1.6-x86-08.config -O .config
Potom iskoristite savjet našeg bivšeg korisnika Branka kako bi ste uključuli podršku za sav hardver (ovo bi bio dodatak koraku 5).
branko wrote: Kako saznati koji su vam kernel moduli potrebni, kada je u pitanju hardware vaseg kompjutera.

Uradite sledece.
U terminalu izvrsite sledecu komandu

Code: Select all

# lspci -n
i izlaz te komande prepisite (copy&paste) na ovu stranicu
Posle toga kliknite na Check i dobicete tabelu u kojoj su izlistane sve komponente, driveri i verzije kernela od kojih se primenjuje taj driver.

Ova metoda nije uvek 100% uspesna, ali u vecini slucajeva radi sve kako valja!!!
Last edited by qki on 07 Jan 2012, 19:57, edited 1 time in total.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 10 Jan 2012, 13:41


Momci, koraci br. 8 i br. 9 takođe nisu dobri pored pomenutog sa rc.modules. :-/

U principu on radi istu stvar - kopira simbolički link, pa ga opet linkuje...

Trebalo bi pod 8. ovako:

Code: Select all

cp arch/x86_64/boot/bzImage /boot/vmlinuz-3.1.6
rm /boot/vmlinuz
ln -sf /boot/vmlinuz-3.1.6 /boot/vmlinuz
x86_64 za 64-bitni, x86 za 32-bitni (nisam za Linux kompom trenutno...)

Pod 9.:

Code: Select all

cp System.map /boot/System.map-3.1.6
rm /boot/System.map
ln -sf /boot/System.map-3.1.6 /boot/System.map
U principu ovaj "rm" korak je suvišan kad se koristi -f parameter sa ln, ali neka stoji...

fb0x nije dolazio od 27. 12., znači bilo bi dobro da se to prepravi.

Edit:

Sad vidjeh da je on koristio: make all; make modules_install; make install. Pretpostavljam da ovo "make install" kopira bzImage i System.map u /boot? Može li neko da potvrdi? Kod mene je otkad koristim Linux: make; make modules_install, pa ručno kopiram bzImage i System.map. Bez obzira, opet koraci br. 8 i br. 9 ne štimaju...

Edit 2:

Ups, ipak sam ja pogriješio... "make install" radi upravo to - kopira bzImage i System.map, u /boot kao vmlinuz i System.map, respektivno. Doduše, malo mi nije jasno - zašto je kod mene prekopirao bzImage za x86, umjesto x86_64? :-/

Znači, ipak su ispravni koraci pod 8 i 9. fb0x - izvini, stari.  ;) Malo sam brzoplet bio...
Last edited by qki on 10 Jan 2012, 16:15, edited 1 time in total.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 10 Jan 2012, 15:09


Drummer, jesi ti beše nedavno radio upgrade kernela ili samo se to prebacio.
Pitam iz razloga zato što bih ga i ja radio, prvo na Vboxu a onda i na pravoj (ovoj) instalaciji.
One dopune su važeće?

Još jedno pitanje,
Da li prilikom kompajliranja ima neki gui kao kada se kompajlira kernel na Debian/*buntu distroima, baš iz razloga da bih isključio opcije koje ne koristim.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 10 Jan 2012, 16:05


Broker wrote: Još jedno pitanje,
Da li prilikom kompajliranja ima neki gui kao kada se kompajlira kernel na Debian/*buntu distroima, baš iz razloga da bih isključio opcije koje ne koristim.
Imaš xconfig. Znači, umjesto "make menuconfig", kucaćeš "make xconfig". E sad, prije nego što se prebaciš na root nalog sa su, kao običan korisnik kucaj:

Code: Select all

xhost +local:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 10 Jan 2012, 19:41


@qki: baciću pogled malo kasnije. Sad sam na brzinu skoknuo na forum. ;)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests