Kompajliranje 3.x kernela

Uputstva, saveti i trikovi

Moderator: Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 10 Jan 2012, 20:45


@qki

U pravu si, komanda "make install" kopira odgovarajući bzimage, SystemMap i config fajlove, ali pritom briše stare koji se nalaze u /boot folderu (što nije pametno, jer kod kompajliranja kernela uvek postoji mogućnost da nešto ne bude kako treba). Bolje je to uraditi na tvoj način, tj. prekopirati ručno i uneti odgovarajuće izmene u lilo.conf fajl. U stvari, ako se radi po uputstvu koje je ovde postavljeno (ako se koristi "make install") onda je i korak ponovne instalacije LILO-a višak :) (jer novi kernel dobija ime starog koji je već unet u lilo.conf).

A i ovo vezano za bzImage fajl koji kopira je zanimljivo. Nekoliko uputstava koje sam našao na net-u a koja su vezana za kopiranje bzImage fajla nakon kompajliranja navode da se fajl kopira iz i386 foldera ako je u pitanju 32bit a ako se koristi 64bit verzija onda iz x86 foldera (nigde se ne pominje, iako je logičnije da se koristi x86_64 folder)...
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 10 Jan 2012, 21:18


@drummer: to ne bi trebao biti veliki problem. vmlinuz, config i map su obično simbolički linkovi. :)  Mislim da je postupak ručnog kopiranja u principu ok. Samo treba proveriti šta je tu potencijalni višak ili greška. :)

@qki: šta si zaključio na kraju? :) Šta bi uklonio/ispravio?

Btw, ovu temu treba pažljivo čitati. Lako promakne nešto. Ne pomaže preletanje kao kod drugih. :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 10 Jan 2012, 22:36


bocke wrote: @qki: šta si zaključio na kraju? :) Šta bi uklonio/ispravio?

Btw, ovu temu treba pažljivo čitati. Lako promakne nešto. Ne pomaže preletanje kao kod drugih. :)
Slažem se, veoma je lako napraviti grešku u koracima (živi dokaz!).  :grin:

Šta ukloniti, ispraviti...

Korak br. 6, odnosno samo kompajliranje kernela... Lično, ja sam za "ručnu" varijantu. Ne zato što je ja lično koristim, već mislim da je ispravniji način, jer se ništa ne prepušta slučaju (+ nekako mi je više "Slack-way"). Moram priznati da mi je ovo što je fb0x naveo do sada bilo nepoznato i eto - nešto sam naučio. :)

Moj prijedlog: Neka ostane kako jeste i eventualno da ubacimo neku napomenu tj. objasnimo taj korak i spomenemo ovaj drugi način (čisto da se zna da može i tako). Normalno, zna se gdje će ići sva ova dokumentacija, pa ćemo tamo to uobličiti i dotjerati. :cool:

Korak br. 7 mi ni najmanje nije jasan. Možda opet ne vidim nešto očigledno, ali meni stvarno nije jasno čemu potreba da se rc.modules dira?  :huh: Ako bi neko mogao to da mi objasni, stvarno bih bio zahvalan.

Ako ostane kako jeste, ostali koraci onda imaju smisla. Ovdje recimo fali još neki mini HOWTO za initrd i za svaki slučaju - odlomak iz lilo.conf.

Edit:
drummer wrote: A i ovo vezano za bzImage fajl koji kopira je zanimljivo. Nekoliko uputstava koje sam našao na net-u a koja su vezana za kopiranje bzImage fajla nakon kompajliranja navode da se fajl kopira iz i386 foldera ako je u pitanju 32bit a ako se koristi 64bit verzija onda iz x86 foldera (nigde se ne pominje, iako je logičnije da se koristi x86_64 folder)...
Sad sam pogledao: bzImage iz x86_64 je simbolički link na bzImage iz x86. Kod mene nema i386. Znači, ipak je dobro. Hvala na vremenu i pomoći. :beer:
Last edited by qki on 10 Jan 2012, 22:41, edited 1 time in total.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 10 Jan 2012, 22:44


Autor se naljutio na prvu kritiku, pa ne možemo očekivati ni da će izmeniti poruku u skladu sa ostalim primedbama. Sam tutorijal ne bih menjao, ipak je to autorsko delo člana. Ali bih dodao malu napomenu da se pročita diskusija. Možda možemo sve primedbe izdvojiti u jednu poruku, pa da se to linkuje. S druge strane, na wiki ne može da ide ovakav. Samo u ispravljenom izdanju.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 10 Jan 2012, 22:52


Najbolje tako - sumiramo sve u jednu poruku, pa stavi na kraju link na taj post. Poslije kad dotjeramo wiki članak za kompajliranje, ubacićemo i to. Doduše, ja bih onda taj link stavio na vrh... Suviše je ozbiljna tema da bi bilo nekih nedoumica.



Stalni član
Stalni član
offline
User avatar

Posts: 38
Joined: 25 Dec 2011, 01:58

Post Napisano: 10 Jan 2012, 23:10


Ovo ovde je najbolje i najdetaljnije objašnjenje koje sam imao prilike da vidim (mada nisam baš mnogo tražio), tako da - čestitke svima.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 10 Jan 2012, 23:13


qki wrote: ja bih onda taj link stavio na vrh... Suviše je ozbiljna tema da bi bilo nekih nedoumica.
Slažem se. To bi možda bilo najpametnije. ;)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline

Posts: 441
Joined: 11 Jan 2012, 23:04
Location: Ratkovo, Srbija
Contact:

Post Napisano: 31 Jan 2012, 22:26


Htedoh samo da rezimiramo, da ne bude zabune. :grin:
Uputstvo je konačno i može se upotrebljavati ?



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 31 Jan 2012, 22:32


Samo preskoči korak br. 7. ;) Ostalo je OK.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline

Posts: 441
Joined: 11 Jan 2012, 23:04
Location: Ratkovo, Srbija
Contact:

Post Napisano: 31 Jan 2012, 22:39


qki wrote:Samo preskoči korak br. 7. ;) Ostalo je OK.
Ok-et, valjalo bi možda editovati prvi post da se stavi tačka na ovu diskusiju i da ne bi bilo zabune.

Hvala na pažnji :grin:


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests