Kanonikal obustavlja podršku za Kubuntu

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 Feb 2012, 07:22


Johnatan Ridell, glavni programer Kubuntua, danas je objavio da njegov rad na Kubuntu više neće biti zvanično podržan i finansiran od strane Kanonikala posle izlaska predstojećeg 12.04 izdanja. Dalji razvoj će biti prenesen u ruke volontera, slično nekim drugim Ubuntu derivatima. Ridell i dalje ostaje u Kanonikalu ali će rad na Kubuntu biti rezervisan za njegovo slobodno vreme. Riddel navodi da je ovo logičan potez, s obzirom da Kubuntu nije bio finansijski uspešan za Kanoninkal u prethodnih 7 godina postojanja.

Više možete pročitati na Ars Technica:
http://arstechnica.com/business/news/20 ... oper-1.ars



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 178
Joined: 29 Jan 2012, 18:39
Location: Novi Sad (Beočin)

Post Napisano: 07 Feb 2012, 09:10


Steta, odrastao na njemu :(



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline

Posts: 46
Joined: 31 Jan 2012, 23:04

Post Napisano: 07 Feb 2012, 09:35


Nije bio uspešan a sada kada je postao pretnja bloatu od Unity-a oni ga ukidaju, pa da logičan potez... :(



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 178
Joined: 29 Jan 2012, 18:39
Location: Novi Sad (Beočin)

Post Napisano: 07 Feb 2012, 09:40


Strateski, poceo je da mi se ne svidja kanonikal :@



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 07 Feb 2012, 10:23


Iskreno meni se odavno ne dopada Kanonikal i njihov način rada. Još malo pa se neće razlikovati od MS-a, sa jednom malom razlikom. Kanonikal poteze odrađuje polako i bez pompe, uvodi komercijalnu stranu u open source filozofiju i to na način da se korisnici toliko priviknu da im postane logičan potez i pitaju se kako su bez toga pre koristili sistem...



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 07 Feb 2012, 14:38


Vladimir wrote:Nije bio uspešan a sada kada je postao pretnja bloatu od Unity-a oni ga ukidaju, pa da logičan potez... :(
drummer wrote:Iskreno meni se odavno ne dopada Kanonikal i njihov način rada. Još malo pa se neće razlikovati od MS-a, sa jednom malom razlikom. Kanonikal poteze odrađuje polako i bez pompe, uvodi komercijalnu stranu u open source filozofiju i to na način da se korisnici toliko priviknu da im postane logičan potez i pitaju se kako su bez toga pre koristili sistem...
Da ne bih pisao, samo da kažem da se slažem sa ova dva stava, upravo je to to.
I ako nisam ljubitelj KDE (Unity okruženja još mnanje, ne podnosim ga), ovo nisu smeli da rade, ovo je pravo lice Kanonikala, zato će Mint profitirati a i ako će.
Mint se pokazao da je u službi svojih vernih korisnika, zato polako ali sigrno preuzima titulu od Ubuntua kao najkorišćenijeg (ne najboljeg, to je savim drugo pitanje šta je najbolje) Linux distroa.
Samo da se i Mint ne uobrazi, videćemo....

Drummer, nije baš da nije bilo pompe. Bilo je pompe na prelasku 10.04.3.na 10.10. tačnije još veće 11.10.
Toliko su se svađali na main Ubuntu zajednici da su nastali raskoli i u samoj administraciji zajednice koji se nekim čudnom našao "napolju", na uvid svih korisnika (i ne verujem da je u pitanju samo trik kako neki tvrde). Kasnije je stavljena pod ključ, da li još postoji "napolju", ne znam.
Drugo, na ovim nižim, ne manje bitnim, nivoima je isto bilo pompe, pa samo pogledaj diskusije na MC-u, Ubuntu Srbija zajenici...



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 26 Mar 2012, 17:02


mozda ce ovo i pomoci razvoju kubuntua... ko zna sta ce na kraju ispasti ;)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 26 Mar 2012, 21:59


Pošto koristim Kubuntu oko 2 godine, upućen sam koliko-toliko, a i čuo sam od ljudi koji su KDE gurui i nemam razloga da im ne verujem:
Kubuntu je oduvek bio delo programera i to slobodnih. Jedino je Ridell bio plaćen za svoj rad. Dakle, ono što će da se promeni u Kubuntu-u je samo izostanak LTS verzija u budućnosti i ništa više.
A to što nije više podržan od strane Canonical-a, meni se još više sviđa jer, kao što sam pomanuo u nekoj od ranijih poruka, nikad nisam voleo tu kompaniju. Verujem u Kubuntu i ljude koji rade na njemu i mislim da će da oduva ,,Canonical-ovo čedo'' :)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests