Arch Linux-osnovne stvari

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 147
Joined: 31 Mar 2006, 21:36
Location: Loznica

Post Napisano: 02 Jan 2009, 16:39


Kao korisnik ovog sjajnog distroa distroa primecujem da se o njemu generalno prica manje(nezasluzeno)nego sto bi trebalo

Elem evo nekih korisnih informacija koje sam ja napisao  :P

http://www.sk.rs/2008/12/sklp02.html

http://www.sk.rs/forum/showpost.php?p=5 ... stcount=10

Svakako preporucujem da ga makar probate cak i preko Virtual Box-a sto ce vas na kraju krajeva kostati samo slobodnog vremena i prostora na hd-u  ;)
Last edited by Anonymous on 02 Jan 2009, 16:42, edited 1 time in total.



offline

Post Napisano: 04 Jan 2009, 00:26


Arch je za mene najbolji distro. Koristio sam ga od proleća i koristiću ga ubuduće - čim KDE tim izbaci stabilnu 4.2 verziju. Ovo vreme praznika sam iskoristio da isprobam slackware o kome sam čuo mnoge lepe stvari. Pa sad da iznesem neke lične utiske i uporedim ove dve distribucije u dve rečenice.  Kada je u pitanju doterivanje sistema, Arch ima čuvenu i neprevaziđenu rc.conf skriptu. Dalje, pronalaženje i instaliranje softvera za novog korisnika Slackware-a je prilično dugotrajan proces. I ovde je Arch pobednik. Nemam ništa protiv Slacka, ali za jedan opušteniji i komforniji rad na linuxu u desktop varijanti, ne vidim razlog zašto ne koristiti Arch umesto Slacka. Ovo, naravno, ako podrazumevamo brzu internet konekciju.
Last edited by atomic on 04 Jan 2009, 00:28, edited 1 time in total.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 147
Joined: 31 Mar 2006, 21:36
Location: Loznica

Post Napisano: 04 Jan 2009, 17:16


Pa ja sam licno batalio Slackware upravo zbog cinjenice da me mrzelo da se bakcem sa dep solveom i da rucno kompajliram i fizikalisem svasta
I zaista osetio sam pravo olaksanje kada sam presao na Debian i kasnije Arch-apt-get install ili pacman -S i dovidjenja umesto na momente prilicno mukotrpnog instaliranja kod Slackware-a  ;)



offline

Post Napisano: 20 Feb 2009, 20:28


Evo i mog prvog utiska posle migracije na Arch 2009.2 x86_64, bilo je manjih problema ali reseno, za sad radi perfektno brzi je od slack-a definitivno.
I ima dobar paket manager mada desi se da nekad ne povuce sve zavisnosti, ali opet je lakse da se odradi par paketa zasebno nego svi.
Sistem je za sada osposobljen, instaliran FluxBox, i sve potrebne stvari.
Nadam se kad ga malo doteram da cu ostaviti neku slicicu.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 252
Joined: 09 Feb 2007, 17:11

Post Napisano: 20 Feb 2009, 23:39


Eh brzi od Slack-a. Ne znam kako, jedino da uradi nesto pre nego sto kliknem na to :D
Jos ako racunas Slack sa fluxbox-om..  :afro:



offline

Post Napisano: 20 Feb 2009, 23:40


Ja sam slack sa Windowmaker-om koristio, i davno fluxbox-om, a sad arch fluxbox, radi brze od toga definitivno.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 147
Joined: 31 Mar 2006, 21:36
Location: Loznica

Post Napisano: 04 Mar 2009, 22:32


Andersen wrote: Eh brzi od Slack-a. Ne znam kako, jedino da uradi nesto pre nego sto kliknem na to :D
Jos ako racunas Slack sa fluxbox-om..  :afro:
Brze se sa oprostenjem Arch dize  :D
To je primetljivo,a ako se koristi KDEmod brzi je i KDE jer je to ustvari frizirana verzija standardnog KDE-a koja je dotatno ispeglana i optimizovana(naorocito u slucaju verzije 3)
Takodje svi Arch paketi su optimizovani za i686 i moderne masine
Ne kazem da je sada nesto drasticno-ali Arch jeste nesto responzivniji  :P



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 14 Jun 2011, 15:13


Nedavno sam instalirao Arch i ja sam zadivljen sa ovom Linux distribucijom.
Jedino je steta i to ne mala sto ne moze da se instalira GNOME 2 okruzenje vec odmah vuce trojku, koja mi nesto nije legla.
Mada, nisam puno ni radio u GNOME 3, polako, rano je jos za konacne utiske.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 14 Apr 2012, 00:51


Svi pričaju da je sjajan distro i nekoliko puta sam u časovima dokolice poželeo da isprobam ali kada vidim onoliku dokumentaciju izgubim želju. Radim na Debijanu i tu se vrlo lepo snalazim ali smatram da nemam toliko znanja za Arch. Možda ako nekada negde bude bio neki install day pa da vidim uživo kako se to radi, inače ovako sam, teško. Nemam vremena a i iskreno ne znam šta mi Arch može dati što nemam na Debijanu ili nekoj drugoj distribuciji. Moj moto je:"Drži se onoga što znaš". :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 178
Joined: 29 Jan 2012, 18:39
Location: Novi Sad (Beočin)

Post Napisano: 14 Apr 2012, 13:45


@rapha
Instalacija je vrlo jednostavna, kao bilo koji cli install. ja nisam nista citao od dokumentacije vec sam naisao na install uputstva i ispratio ih (kada sam prvi put instalirao)
Nemoj da te plasi, usput na archu imas novije pakete neg na debijanu...
Open your source open your mind


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests