Diskusija o srpskoj Linuks distribuciji

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik


Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 07 Apr 2013, 21:43


Слажем се, у конкретној теми се фокусирамо на срб линукс и једина информација коју из постова можемо сазнати је да се радило и престало, а да је држава подржавала пројекат и да је најсвежија информација бајата око 4 године...
Као технички проблем се наводи немогућност праћења ритма Убунтуа...
Ако лични афинитети блокирају људе да разумно приступе, онда џаба свака прича и заједнички рад са таквима. Судбина Гну/Линукса сигурно не зависи од српске (не)слоге, а верујем ни (интер)националне дистрибуције... :-)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 09 Apr 2013, 18:32


а да је држава подржавала пројекат и да је најсвежија информација бајата око 4 године...
E bas iz tog razloga ja bezim od izraza "nacionalni distro", jer mislim da nije neophodno da drzava stoji iza celog projekta, cak sta vise bilo bi bolje da ne stoji, jer i ovako je se tesko dogovriti, a kamoli jos da u sve udje i potika ili jos gore politikanstvo.
Onda je bolje da koristimo sta imamo i da se ne maltimo jer je sve unapred osudjeno na propast.
U jedno sam potpuno ubedjen, drzava nece da stane iza projekta u kome nema profita za pojedince.
Ne znam kako bi jednom politicaru koji se bavi politikom 20-ak godina objasnio koncept Otvorenog Koda, ne u tehnoloskom nego u filozofskom kontekstu. To mu dodje nesto ko nemoguca misija.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 09 Apr 2013, 21:35


Kod nas je stopa piraterije negde oko 70%. Ne mora niko da stane iza bilo kog naseg projekta, sve dok se tolerise trenutno stanje stvari. Sta ce biti jednog dana, kada nas neko natera da promenimo ovu brojku od 70%? Da li ce onda neko stati cvrsto na zemlju, razmisliti malo i potraziti najbrzi i najjednostavniji nacin, da se udje u legalne vode? Resenje vec postoji, samo treba pronaci nacin da se primeni. Bice to , ili milom ili na onaj drugi nacin. Pitanje forme je jedno, a sustina nesto sasvim drugo.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 09 Apr 2013, 22:04


Broker wrote: E bas iz tog razloga ja bezim od izraza "nacionalni distro", jer mislim da nije neophodno da drzava stoji iza celog projekta, cak sta vise bilo bi bolje da ne stoji, jer i ovako je se tesko dogovriti, a kamoli jos da u sve udje i potika ili jos gore politikanstvo.
Onda je bolje da koristimo sta imamo i da se ne maltimo...
"У се и у своје кљусе" - увек било - подржавам...
Можда би било добро покренути званичну тему на ту - тему - која би се бавила конкретизацијом предлога...
Шта хоћемо, шта можемо и шта нам треба, са чиме располажемо, како и сл...
Broker wrote: Ne znam kako bi jednom politicaru koji se bavi politikom 20-ak godina objasnio koncept Otvorenog Koda, ne u tehnoloskom nego u filozofskom kontekstu. To mu dodje nesto ko nemoguca misija.
Тешко да би се бавили политиком на начин на који се баве уколико би могли да схвате.
sasa_ wrote: Kod nas je stopa piraterije negde oko 70%. Ne mora niko da stane iza bilo kog naseg projekta, sve dok se tolerise trenutno stanje stvari. Sta ce biti jednog dana, kada nas neko natera da promenimo ovu brojku od 70%? Da li ce onda neko stati cvrsto na zemlju, razmisliti malo i potraziti najbrzi i najjednostavniji nacin, da se udje u legalne vode? Resenje vec postoji, samo treba pronaci nacin da se primeni. Bice to , ili milom ili na onaj drugi nacin...
За и против са практичног аспекта није лоше нагласити - предности нису мале...
Чак има и фантастичних игрица за линукс! :D



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 10 Apr 2013, 10:56


Kako trenutno stvari stoje, korisnici slobodnog softvera opstaju i bez pomoci drzave. Organizovani na ovakav nacin, mi mozemo da funkcionisemo i u buducnosti, i sto je jos vaznije, ne preti nam opasnost da se ovakav sistem organizacije urusi.
Samo, zapitao bih se, ko ce kome biti vise potreban, drzava slobodnom softveru, ili jednog dana slobodan softver drzavi?



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 10 Apr 2013, 11:13


Mi sada vise caskamo o necemu sto je jako neizvesno.
Mozda ne bi bilo lose da postove iz ove teme koju su posveceni "prve srspke Linuks distribucije" izdvojimo u zasebnu temu.

Inace, misljenja sam, da nista ozbiljno ne mozemo cak ni da planiramo dok se prvo ne bi raspisali neku vrstu konkursa, pa onda organizovali jedan kranje ozbiljan sastanak u "real life", pa tek onda bi moglo da se izvedu neku zakljucci koji ne bi bili samo mrtvo slovo na papiru.

Treba nam prvo agenda, pa onda neka vrsta studije izvodljivosti, i to sve dogovriti uzivo, pa tek onda bi nesto mogli ozbiljno da pokrenemo.
Nazalost, srpski mentalitet je takav da se mi slozimo i da smo solidarni tek kada je u pitanju neka ozbiljna globalna nevolja, ovako smo svi (opiceni) na svoju stranu. Naravno nije to odlika samo srpskog mentaliteta ali mi u tome nazalost poprilicno prednjacimo u odnosu na recimo nase susede.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 10 Apr 2013, 12:05


Vi odoste u neku priču a meni i dalje nije jasno: Koja je poenta tako nečega, zašto trošiti energiju na ovu temu? Osim muka i gubljenja vremena ne dobija se ništa. Još samo fali da se počne o politici....

Što se mene tiče, ova tema —> ingore :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 12 Apr 2013, 09:30


Donekle se slažem sa stereom, ali mislim da je brokerova ideja, da se diskusija koja nema veze sa srblinuksom pomeri u novu temu, dobra. Brok, što se mene tiče, ja sam za. ;)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 81
Joined: 03 Apr 2012, 19:18

Post Napisano: 30 Apr 2013, 01:06


Ćao svima! Naš najvei problem je naša lenjost i očekivanje da će to neko drug da uradi. Drugo mi smo površni u svemu. Pa samo pogledajte ovu jedinu verziju koju smo mi krenuli da radimo i to sr6linux iz 2008 godine. Verzija je 1/3 prevedena, a i to što je prevedeno je loše prevedeno. Treće kod nas je najbitnija forma od suštine. Ono što hću da kažem jeste da treba da se pojavi nekoliko entuzijasta koji bi otvorile forum, mailing listu, facebook stranu i grupu. Da se ceo zvaničan sajt uzme i redizajnira. Da se otvori udruženje gradjana pod nazivom sr6linux koja bi sa jedne strane mogla da pravi projekte koji bi e finansirali od strane raznih firmi, udruženja, fondova, medija, ministarstva, i svih onih koji mogu da te projekte finansiraju. Da to udruženje gradjana krene u medisku ofanzivu kako bi ljudi što više saznali o slobodnom softveru, softveru otvorenog koda i našoj distribuciji.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 30 Apr 2013, 12:39


Za sve sto si naveo ima istine Marjane, ali odakle nam novac. Vec smo negde pisali da bi osnovao jedno obicno udruzenje treba ti prostorija sa fiksnim telefonom, treba ti statut (pise ga advokat od 100 do 150 evra), treba pecat, treba sve izjuriti.

Ne znam da li si upoznat, ako bi distro poceo da zivi, moras imati namenske servere da bi pruzio 365 dana u godini podrsku (azuriranja i slicno). Ovo je banalan primer.
Evo jednog primera koji nije banalan.
Recimo ima ljudi koji imaju porodice, i sta mislis, neko ce da ostavi svoj posao, koji danas veoma lako moze da izgubi, i posle ce pododicu da hrani sa kopiravama, da bi se posvetio stvaranju Linuks distrubiciji. Ipak moramo uzeti u obzir da mi ne zivimo u Finskoj ili Svedskoj, pa cak i tamo to ne moze tako, vec zivimo u jako nestabilnoj drzavi, koja jos uvek nije nacisto ni sa svojim granicama, sto je osnova za jednu nezavisnu i pravnu drzavu.
Da ne duzim i ne davim dalje, na prvom mestu neophodno je imati, moram dodati, taj prokleti, novac.

Dodatak
Ova dva zadnja posta (Marijanov i moj) sam izdvojio iz teme cp6Linux i pridruzio ovoj temi.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests