Scientific Linux

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik


Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 14 Dec 2013, 14:18


rapha wrote:Ja sam veliki fan RHEL-a i derivata (CentOS i SL). Fan sam zbog izuzetne stabilnosti i perioda podrške koju nude (oko 10 godina).
Takođe, Slackware, RHEL i Debian su za mene tri najbolje distribucije, ma za sve... i to su tri esecijane Linuks distrubicije od kojih je nastalo jako puno staelita i(li) klonova.
Upravo preuzimam Red Hat Enterprise Linux 7 Beta.
Mislim da imam 30 dana fore da se igram (ako grešim neka me neko ispravi) a onda ili plati, što sada neću moći, ili deinstaliraj, što ću morati. :)
Radi RHEL i posle probnog perioda, ali nema sigurnosnih ažuriranja.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 14 Jan 2014, 12:23


Mislim da imam 30 dana fore da se igram (ako grešim neka me neko ispravi) a onda ili plati, što sada neću moći, ili deinstaliraj, što ću morati. :)
Radi RHEL i posle probnog perioda, ali nema sigurnosnih ažuriranja.
Pozz drugari, dugo mi je bilo :(

Broker prica je sledeca. Imas 30 dana pristupa na repo, nakon toga ke prisupu kraj. Sama instalacija je besplatna za download ali podrska i pristup online paketima se placa. Mada na cd/dvd se nalazi mnogo paketa i mozes da ih prekopiras na hdd i napravis lokalni repo. Ja na poslu iskljucivo koristim RHEL, Oracle linux (do skora baziran na RHEl-u), i suse. Sva tri su takozvani "enterprise" linuxsi i oni su podrzani od strane proizvodjaca hardvera kao sto su IBM,Dell ... Do sada nisam video da se neki softver (Namenska licencirana enterprise resenja) instalira sa podrskom, za neki drugi osim za ova tri.

Rapha je skroz upravu za Repo-e (RPMForge i Fusion ) treba biti strasno oprezan jer mogu da ti zagorcaju zivot!!!!!!

PS. Kod nas sve firme koje prodaju nihov softver i uz instalaciju daju RHEL nisu platile licencu vec samo koriste pakete sa cd-a. Lopovi!!!!!



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 15 Jan 2014, 09:50


Poenta u kupovini RHEL-a i SUSE-a je u podršci. Za rad za koji su namenjeni gomila paketa i nije neki prioritet. Ako podrška ne treba, zašto bi neko bacao pare? Može i CentOS/SL, Debian, Slek, šta god.. ;) Em su potpuno besplatni em imaju bar duplo više paketa (Debian i Slek).

Što se tiče desktopa, probao sam nekoliko puta i SL i CentOS. Jednostavno nema svrhe. Jedino za nekoga čiji su prohtevi za programima baš osnovni i za onoga ko je spreman na mnogo kompromisa.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 15 Jan 2014, 10:40


Kod mene nije radila podrška ni tih 30 dana probnog perioda (pogledati terminal pod статус), verovatno zbog toga jer nisam formirao nalog na stranicama RHEL-a.
16421_126101140_Snimak ekrana RHEL 7 Beta 2013.12.15.png
Btw, RHEL 7 Beta je obrisan.

Izvinjavam se na off-u, imam jedno opšte pitanje koje me zanima a da zbog njega sada ne otvaram novu temu.
Osim u sigurnosnim ažuriranjima koje isporučuje RHEL i SUSE da li na tehničkom nivou postoji još neki vid podrške sem slobodnih foruma gde niko nije dužan da ti rešava probleme, već se sve zaniva na dobrovoljnosti.
Recimo hoću da mi u preduzeću na glavnom serveru bude sistem RHEL ili SUSE, i naiđe problem, da li ima da se nekom obratim ili je jedino rešenje zvanična dokumentacija ili diskusiona grupa tj. forum.

Ranije sam mislio da takav vid pomoći postoji i kod MW sistema, jasno kada se legalno kupe, mada kako sam nedavno saznao sem redovnih zakrpa, internog helpa i onog opšteg Majkorosoftovog foruma nema tu nekog direktnijeg vida podrške.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 15 Jan 2014, 13:27


Za repo neznam na 6.1 znam da je moglo, Suse je recimo trazio licenckey nakon instalacije. Mozda zato sto je beta. Imas u /etc/yum.repo.d/ fajl xxx.repo,edituj ga, ima neznam tacno nemam kod kuce instalirano ali bi trebalo enable=0 ba prebacis u 1.

Za podrsku na korisnickom nivou nisam tacno siguran ali na poslovnom placas podrsku kod zastupnika i duznisu da ti posalju inzenjera da pogleda problem ili da te posavetuje i na licu mesta izvrsite promene. Medjutim uvek je problem u aplikacija/server setupu nikada nije samo do sistema. I razliciti su problemi od aplikativnog servera,baze... Tako da uvek mora da dodje neko iz te obalsti koja te muci. Cesto se desava da taj koji dodje je strucnjak za nesto drugo i da o tome sto tebi reba manje zna od tebe. Recimo imao sam problem sa Rhel klasterom a poslali su coveka koji je genialac za linux kernel a sa klasterom se igrao 2 dana koja smo cekali od prijave problema dok nije dosao.

Zasto koristiti RHEL ili bilo koji linux koji drugi koji se placa?

Kao sto rekoh u predhodnom postu. Recimo kupili ste SAP komponentu (Mnogo skupo :-)) ili imate vmware iesx. Kada trazite od SAP-a da bude na linuxu, oni odgovaraju "moze ali samo je Rhel podrzan i dajemo podrsku za njega". U nekim slucajevima kazu "moze i nesto sto vi koristite ali bez podrske ako vam nesto neradi". Poenta je, za osnovu aplikacije, ako se koristi linux uvek se uzima distribucija za koju neko daje 100% garanciju da ono sto pise u dokumentaciji da tako i radi. A sto se tice vmware takogje vazi da performanse virtualnih masina garantuju samo ako se koriste ove tri distribucije. To neznaci da ostali linuxi nece raditi :-). Ima i neka prica za programerske kuce da ako se plati licenca Red hat daje i njima podrsku za applikacije koje projektuju ali me ne drzite za rec.

Zakljucak je sledeci.
Ako vam treba nesto sto ce da uvek radi kao i prvog dana i nije bitna kozmetika (a nesluzi za igranje), pri tome proizvodjac daje garanciju. Koristi te enterprise linux koji se nemenja svaki dan i u slucaju greske nepostoji "puj pike nevazi". A pri tome radite sa 30 000+ korisnika na preko 80 razlicitih aplikacija i ukupno 300 servera koje skoro sve moraju da budu dostupne 24/365, ipak zelite da nesto bude sigurno kao sto je podrska. Problem cesto mora da bude resen "juce" tako da nema vremena da se surfa netom i forumom. A aplikacije koje se vrte cesto su nedostupne kako na netu tako i sa dokumentacijom. Sta da vam kazem sve moze da se uradi i sa bilo kojim linuxsom ali ko daje garanciju? Vi? Da li ste sigurni da recimo radite u FBI i da se trazi dostupnost,sigurnost, egzistentnost podataka? Preuzimate odgovornost da ce nesto raditi? Verujte mi ne!



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 16 Jan 2014, 10:56


Dobro, sve firme kao što je FBI ili druge gde je sigurnost i bezbednost podataka na najvišem nivou, imaju svoje operativne sisteme ili prilagođene distribucije pa samim tim problem može odmah da se reši.

Forumi i net ne mogu da rade posao jer ne znaš ko je sa druge strane. Previše je ozbiljna stvar da bi je rešavao neko kome nikada u životu oči nisam video. ;)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 17 Jan 2014, 18:20


Malo sam karikirao da bih ubo poentu! Ali kod nas su to pretezno banke i drzavne sluzbe, razni provajderi telekom,telenor...



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 18 Jan 2014, 09:04


http://opensource-srbija.org/05/04/2012 ... -i-errata/" onclick="window.open(this.href);return false;

Da ovo sam zaboravio da vam napisem a naleteo sam dok sam trazio nesto za posao.
Do nove verzije je bio baziran na RHEL a sada "kao" razvijaju svoju verzi i vise nece pratiti rhel. Mada u osnovi i dalje je to to.
Imaju svoju verziju kernela na koju su "veoma" ponosni (unbreakable kernel). Mada u praksi se nevidi neka razlika. Sluzi kao platforma za sve njihove proizvode. Nova verzija ce takodje biti verzija 7. RHEL 7 - Oracle linux 7, a kao neprate RHEL.

Mozda je off topic, mogu da prebacim u novu temu?



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 18 Jan 2014, 10:32


liblack wrote: Za podrsku na korisnickom nivou nisam tacno siguran ali na poslovnom placas podrsku kod zastupnika i duznisu da ti posalju inzenjera da pogleda problem ili da te posavetuje i na licu mesta izvrsite promene. Medjutim uvek je problem u aplikacija/server setupu nikada nije samo do sistema. I razliciti su problemi od aplikativnog servera,baze... Tako da uvek mora da dodje neko iz te obalsti koja te muci. Cesto se desava da taj koji dodje je strucnjak za nesto drugo i da o tome sto tebi reba manje zna od tebe. Recimo imao sam problem sa Rhel klasterom a poslali su coveka koji je genialac za linux kernel a sa klasterom se igrao 2 dana koja smo cekali od prijave problema dok nije dosao.
Hvala na odgovoru. :beer:



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 147
Joined: 31 Mar 2006, 21:36
Location: Loznica

Post Napisano: 16 Feb 2014, 23:54


Imao sam prilike da koristim i CentOS i Scientific Linux (inače, ovo Scientific u nazivu je samo formalnosti radi jer sama distribucija sadrži tek nešto softvera za naučnu upotrebu, i više je nastala iz potrebe da se u laboratorijama koristi jedno, uniformno rešenje od distroa)
Lepo to radi, fini artwork (naročito default Carbon tema za Scientific Linux), ali je softver previše mator za ukus uobičajenih desktop korisnika - pomenuli ste i mešanje repoa da bi se to koliko toliko zbudžilo za desktop, ali se onda tako narušava osnovna poenta sistema da se koriste samo provereni paketi iz zvaničnih repoa
Ukratko - dobri su za server i production okruženje zbog stabilnosti i duge podrške za security i bugfix update, a što se desktopa tiče - izbor drugih distroa je zaista širok, fala Bogu pa kod linuxa čovek uvek ima slobodu izbora :cheesy:


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests