Kako smiriti kuler i izbeći pregrevanje?

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 09 Sep 2020, 13:14


Pozdrav svima.

Imam novi laptop Dell Inspiron 15 5584 koji je 'sertifikovan za ubuntu linux'. Međutim, kada na njemu instaliram PopOS ili bilo koji Ubuntu, kuler počne da radi na maksimumu i temperatura skoči na 90+ stepeni, a da pri tom računar ne radi bukvalno ništa. Kuler se ne smiruje, temperature ne padaju. Čini mi se da je procesor uvek u boost-u što čini da laptop pregreva bez ikakvog realnog opterećenja. Probao sam da ograničim radnu frekfrenciju na 1.8 GHz, ali to je samo doprinelo tome da, zahvaljujući maksimalnom opterećenju jednog jezgra (od 4 fizička i 4 'virtualna') temperatura idalje divlja, a kuler želi da laptop pretvori u leteći dron. Na Windows-u, temperatura neopterećenog procesora je nekih 54-59 stepeni celzijusa, a kuler gotovo da se ne čuje. Znači, nije poenta samo da se utiša kuler, već i da se obori radna temperatura. Da li je to uopšte moguće? Probao sam da instaliram TLP, ali nisam primetio nikakvu razliku. Možda treba nekako da se konfiguriše?U pitanju je Intel I7-8565U sa diskretnom grafičkom kartom Nvidia Geforce MX130.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 09 Sep 2020, 19:47


Temperatura se malo stabilizovala na nekih 60 do 80 stepeni. Ali brzina ventilatora idalje prelazi 4600 obrtaja u minuti.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 78
Joined: 01 Feb 2018, 11:37

Post Napisano: 10 Sep 2020, 10:11


Ovde nalazim potencijalna resenja:
https://askubuntu.com/questions/1063363 ... -18-04-lts

Takodje, moja preporuka je da uradis update BIOS-a na poslednju verziju.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 10 Sep 2020, 20:03


@mpman usput probaj da vidiš da li ti je neki proces zauzeo neko jezgro na 100%, a što se tiče razlike između Ubuntu i derivata, moraš malo da čeprkaš po konfiguracijama i paketima, da vidiš šta je još razlika. A ako ti se to ne radi (što bih razumeo :) ) onda imaš u linku u postu iznad nešto od mogućih rešenja.

Jesi li probao a staviš cpu u powersave režiim preko cpufreq alata?
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 13 Sep 2020, 07:15


Ovako.

Cpufreq ne radi ništa. Tj. probao sam njime i da ograničim frekfrenciju na osnovni clock od 1,8 GHz-a i nije bilo nikakvog efekta. Power režim ili performance režim ne prave nikakvu razliku.

Laptop power manager, s druge strane radi dosta. Počinje sa 2600 rpm, popne se na 3500 rpm, onda stoji na 4000 rpm, pa se iz čista mira digne na 4600 rpm, da bi, kad pređe 5500 rpm tu i ostao. Temperature ostaju 55 do 60 stepeni u svakom od ovih slučaja. Problem je što kad podigne broj obrtaja, ne spušta iako temperatura ne raste. Takođe, primetio sam da se dosta greje NVidia GPU gde drži na 50 do 80 stepeni. Ima li načina da se diskretna grafika uključuje samo po potrebi? Integrisana grafika u procesoru generalno može bez problema da zadovolji najveći broj potreba. Na windows-u recimo, diskretna grafička preuzima opterećenje samo i isključivo u slučaju kada se bavim modeliranjem ili kada renderuje neki video snimak.

TLP ne pravi apsolutno nikakvu razliku.
stereo wrote:
10 Sep 2020, 20:03
@mpman usput probaj da vidiš da li ti je neki proces zauzeo neko jezgro na 100%, a što se tiče razlike između Ubuntu i derivata, moraš malo da čeprkaš po konfiguracijama i paketima, da vidiš šta je još razlika. A ako ti se to ne radi (što bih razumeo :) ) onda imaš u linku u postu iznad nešto od mogućih rešenja.

Jesi li probao a staviš cpu u powersave režiim preko cpufreq alata?
Ni jedan proces ne koristi više od 1% procesora.Do sada sam koristio ovaj sistem samo za surf na internetu i za otvaranje tehničke dokumentacije.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 13 Sep 2020, 08:37


Iz iskustva, ranijeg, znam da različite distribucije umeju različito da se ponašaju na laptopu. Ne nudim rešenje, samo predlog da se na tvom novom lapotpu isproba nešto drugo. Nešto što nije vezano za Ubuntu. Nov laptop, ne bi smeo da ima toliko visoke temperature ni grafičke ni procesora. Debian testing, openSuse, možda bi dali normalnije temperature. Tu je kernel novijeg datuma. Možda će ispeglano da radi tvoj novi hardver.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 13 Sep 2020, 10:12


Odradio sam proveru hardvera za svaki slučaj iz BIOS-a ili kako već, on radi i proveru kulera i ostalog harvera sem memorije za šta nema potrebe, još, i provera kaže da je sve u redu. A, temperature se slažu sa onim iz windows-a. Mada sam se potajno nadao da će biti manje jer ipak windows vuče par pozadinskih procesa koji teraju procesor u boost (tipa windows update i tako to). Nadao sam se da će temperature da budu malo manje na linux-u.

Mada, sad sam nešto malo pretraživao po guglu i... Inspiron 15 5000 serija ima 'problem' sa visokom temperaturom u 'idle' režimu rada i bučnim kulerom, ali... Posle nekog vremena, kuler se smiri na windows-u. Na linuxu jedino ako se isključi računar neko vreme.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 78
Joined: 01 Feb 2018, 11:37

Post Napisano: 13 Sep 2020, 12:06


Da li si uradio update bios-a?



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 13 Sep 2020, 12:58


imarkovic wrote:
13 Sep 2020, 12:06
Da li si uradio update bios-a?
Da, jesam.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 321
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 13 Sep 2020, 13:36


50 stepeni u Idle režimu, sa 3900 obrtaja, na onom postolju sa ventilatorom.

Edit:
Screenshot from 2020-09-13 14-58-23.png
Screenshot from 2020-09-13 14-58-23.png


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests