PCLinuxOS

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 52
Joined: 16 May 2016, 20:54

Post Napisano: 23 Feb 2021, 00:09


Mala anegdota tokom epidemije :D
Moj prijatelj se, u paketu sa čitavom porodicom, prošlog oktobra zarazio Koronom...
Na svu sreću se radilo o blažem obliku - majka mu je samo provela 4-5 dana u bolnici, ali se sve dobro završilo i svi su živi i zdravi.
Startuje tu ceo sistem, samoizolacija i sl., pa mu je društveni život bio ograničen na računar i društvene mreže.
Međutim, "nevolja nikad ne ide sama", skrha se Lubuntu LTS koji ga je lepo služio godinama - a on inače nije neki znalac (ja mu instaliram i rešavam probleme uz pivo i utakmice LŠ) i ne ume ništa van onoga da startuje i služi se programom koji mu treba.
Dosada ga gnjavi više nego Kovid - pa rešimo da probamo novu instalaciju preko telefona.
Dignem VBox - i paralelno radimo u stilu - klikni ovo, klikni ono, gore/dole - levo/desno i sl.
Krenemo sa korišćenom varijantom (Lubuntu LTS je imao kod sebe) - sve se lepo instalira, prođe super i dođemo do restarta - kad neće da startuje...
Samo crn ekran...
Probamo ponovo instalaciju, završimo je, opet sve ok i restart - kad ono:
- Ej brate, izbacilo mi neka bela slova na crni ekran, blinka i ne podiže se!
Uspaničio se kernel...
- Šta imaš još od diskova?
- Windows 7...
- Kupi prazan dvd i digni Lubuntu u live - pa me zovi...
I da ne dužimo - u live modu skinemo PCLOS Mate ISO (da izbegnemo eventualni systemd problem, a možda najintuitivnija varijanda u odnosu na Lxde koji poznaje), nareže ga na disk, a ja kod mene sa druge strane telefona montujem iso u Vbox - i odradimo instalaciju...
Naučio se u međuvremenu i da sam instalira programe i evo već 4-5 meseci - PCLOS mu šljaka bez problema. Prezadovoljan!
Slackware bi mi bio malo preopširan za objašnjavanje, a Windows i drajveri + dodatni programi - nije padalo ni na kraj pameti...
Pa ako se nađete u sl. situaciji, a nadam se da nećete - evo rešenja koje provereno završava posao za 10-ak minuta - sa distance i uz kaficu.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 78
Joined: 01 Feb 2018, 11:37

Post Napisano: 01 Mar 2021, 17:25


Lepo sto je resen problem, nego mogao je i da ide Slackel recimo :evil:

PS i meni je trebalo na brzinu, kevi sam instalirao elementaryOS i nije los onako nalickan, ali malkice se kajem sto nisam ubacio Slackel :D. Doduse ne znam kako bi se snasao sa UEFI hw-om, ima neka zackoljica na tom ASUS laptopu.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests