Slackware 13.0!

Novosti u vezi Slackware Linuxa

Moderator: Urednik


offline

Post Napisano: 10 Sep 2009, 01:23


nije mi prvi put da rezem...i ovu verziju na kojoj sam sad 12.1 sam isto tako rezao i radi ... a skidam sam sa ftp ..nije torrent... sad sam skinuo novu verziju pa cu da narezem...pa videcu dal ce da boota.... ali ako nema neke velike razlike osim kde 4 sto je ubacen...nebih ni menjao...



offline

Post Napisano: 10 Sep 2009, 12:04


evo me na slacku 13.0...nije los...ali je bas saren...alli ok... nego me zeza rezolucija...da nez neko da mi pomogne da to resim...default rez mog monitora je 1280x1024..a ovde nemogu da povecam vecu od 800x600...???



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 10 Sep 2009, 12:51


Imas problem sa xorg.conf podesavanjima. Trebalo bi da dodas u sekciju "Monitor" vrednosti za Horizontal i Vertical refresh. Trenutno nisam kuci, ali popodne mogu da ti ovde postavim vrednosti koje sam ja upisao i resio taj problem :). Koju graficku kartu imas?

Meni 64-bit verzija radi vec 10-ak dana i prezadovoljan sam brzinom rada i opstim feel&look-om :). Doduse, ja sam vise na xfce (nekako me podseca na pocetke KDE-a, pa mi je bolji od KDE4 - licno misljenje). Bilo bi bolje da su postavili u repo i KDE3 kao opciju jer mi KDE4 ipak jos uvek ne "lezi"...mada, i takav bolje je optimizovan nego kod nekih slicnih distribucija (Arch Linux 64-bit mi je najsveziji primer), brzi je i stabilniji. Imao sam malih problema sa 32-bit podrskom, jer je baza 64-bit programa za slack jos uvek mala ali i to sam uspesno resio :)
Last edited by drummer on 10 Sep 2009, 12:55, edited 1 time in total.
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



offline

Post Napisano: 10 Sep 2009, 13:23


sad sam uradio tako sad cu vidim dal radi

________________
poruke spojene
________________

ej druze..namestio sam...nije trebalo da podesavam vec samo drajver da instaliram.... skinuo sam sa nvidia.....i instal...sljaka vrh sad :) btw tnx..u svakom slucaju...
Last edited by Bl00daXe on 10 Sep 2009, 16:05, edited 1 time in total.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 10 Sep 2009, 14:40


Mislim da ste otisli u off na ovoj temi.:police: Bl00daXe trebao si odmah da otvoris posebnu temu za rezoluciju, ali vjerujem da ce vec neko od moderatora to srediti. Inace, xorg.conf se vise ne koristi, vec se konfiguracija X servera vrsi automatski preko HAL-a.

@drummer

Drugi ne mogu koristiti tvoje vrijednosti frekvencija monitora na svojim konfiguracijama!



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 10 Sep 2009, 16:38


Drugi ne mogu koristiti tvoje vrijednosti frekvencija monitora na svojim konfiguracijama!
Ovo sto si napisao uopste ne mora biti tacno. Kao sto (verovatno) i sam znas linux generalno (bez obzira na distribuciju) ne koristi konkretan drajver za odredjeni monitor vec rezoluciju i frekvenciju osvezavanja odredjuje na osnovu podesavanja postavljenih u xorg.conf fajlu ili automatskim prepoznavanjem vrednosti (hal). Jedino o cemu treba voditi racuna je to da li monitor moze da "iznese" odredjeni refresh rate ili ne. Vrednosti koje sam postavio se MOGU PRIMENITI na svaki CRT monitor cija je dijagonala minimum 17" (pretpostavka je da covek kome sam zeleo da pomognem ima monitor iste ili vece dijagonale, cim koristi rezoluciju 1280x1024). Kod TFT monitora je situacija malo drugacija, ali nikakav problem ne bi postojao i da se koriste te vrednosti ali da se u podesavanju rezolucije(u zavisnosti od okruzenja koje se koristi) postavi refresh rate u skladu sa vrednostima koje TFT monitor podrzava (60, 70, 72, 75hz zavisno od modela)
Inace, xorg.conf se vise ne koristi, vec se konfiguracija X servera vrsi automatski preko HAL-a.
Ni ovo ne mora biti pravilo...ja uvek xorg.conf podesavam rucno i nikada nisam imao problema. Jos od verzije 10.1. Trenutno koristim Slackware 13 64-bit sa rucno konfigurisanim xorg.conf fajlom. Imam integrisanu ATI grafiku i to je jedini nacin da podesim onako kako meni odgovara.

Izvinjavam se ako je odgovor imao malo cudan ton, ali tako je uvek kada neko na kraju recenice bez razloga postavi "!". Mi smo svi ovde da bi saznali nesto novo i pomogli nekome, a ne da bi se dokazivali, zar ne? Ili gresim...
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



offline

Post Napisano: 10 Sep 2009, 17:17


pa da u pravu si...



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 10 Sep 2009, 17:47


drummer wrote: Ovo sto si napisao uopste ne mora biti tacno. Kao sto (verovatno) i sam znas linux generalno (bez obzira na distribuciju) ne koristi konkretan drajver za odredjeni monitor vec rezoluciju i frekvenciju osvezavanja odredjuje na osnovu podesavanja postavljenih u xorg.conf fajlu ili automatskim prepoznavanjem vrednosti (hal). Jedino o cemu treba voditi racuna je to da li monitor moze da "iznese" odredjeni refresh rate ili ne. Vrednosti koje sam postavio se MOGU PRIMENITI na svaki CRT monitor cija je dijagonala minimum 17" (pretpostavka je da covek kome sam zeleo da pomognem ima monitor iste ili vece dijagonale, cim koristi rezoluciju 1280x1024). Kod TFT monitora je situacija malo drugacija, ali nikakav problem ne bi postojao i da se koriste te vrednosti ali da se u podesavanju rezolucije(u zavisnosti od okruzenja koje se koristi) postavi refresh rate u skladu sa vrednostima koje TFT monitor podrzava (60, 70, 72, 75hz zavisno od modela)
Svaki model monitora ponaosob ima tacne vrijednosti za horizontalnu i vertikalnu frekvenciju osvjezavanja. Postoje odredjene vrijednosti koje se smatraju "konzervativnim" i koje mogu proci na vecem broju modela, ali je uvijek preporuceno konsultovanje sajta proizvodjaca monitora odnosno tehnicke specifikacije. Ti si svoj savjet bazirao ne pretpostavci, sto si i sam napisao. Ako nista drugo mogao si staviti neku napomenu, jer koliko se meni cini Bl00daXe nema suvise iskustva.
Ni ovo ne mora biti pravilo...ja uvek xorg.conf podesavam rucno i nikada nisam imao problema. Jos od verzije 10.1. Trenutno koristim Slackware 13 64-bit sa rucno konfigurisanim xorg.conf fajlom. Imam integrisanu ATI grafiku i to je jedini nacin da podesim onako kako meni odgovara.
Cini mi se da se od verzije 1.5 Xorg servera koristi automatska konfiguracija. Naravno da je moguce i dalje koristiti rucno napravljenu konf. datoteku, ali u 99% slucajeva HAL ce obaviti posao besprekorno. Cak i ako nesto treba rucno proslijediti, u xorg.conf se dodaje samo relevantan dio. Eto imam i ja na 2 laptopa integrisanu ATI grafiku, pa nikakvih problema nije bilo. Naravno, uvijek postoje izuzeci...
Izvinjavam se ako je odgovor imao malo cudan ton, ali tako je uvek kada neko na kraju recenice bez razloga postavi "!". Mi smo svi ovde da bi saznali nesto novo i pomogli nekome, a ne da bi se dokazivali, zar ne? Ili gresim...
Ne zelim da zvucim drsko, ali "!" stoji. Bez ikakve napomene proslijedjujes svoje parametre manje iskusnom korisniku. Nije mi namjera da filozofiram niti bilo koga napadam i dokazujem se (jos manje vrijedjam), ali mislim da je poenta mog odgovora jasna. Ja se tebi izvinjavam sto sve tako zvuci kako zvuci, ali pokusavam da pojasnim svoj prethodni odgovor.
Last edited by qki on 10 Sep 2009, 17:51, edited 1 time in total.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 10 Sep 2009, 18:51


Ovde cemo prekinuti dalje "nadmudrivanje" inace odosmo isuvise u off, a to nikome nece doneti neku dobrobit :). Drago mi je da je pomenuti korisnik resio problem. Pozdrav svima
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



offline

Post Napisano: 10 Sep 2009, 19:06


normalno da nemam iskustva ja sam pocetinik...ali imam neko osnovno znanje...i ovde sam da ucim...i pitam sta ne znam! :)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests