Slackware 13.0!

Novosti u vezi Slackware Linuxa

Moderator: Urednik


Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 12 Sep 2009, 15:52


Evo i ja konacno da napisem neke utiske... Gentoo mi je brljavio kod zadnjih par update-a, napravio sam stage 4, pa ako pozelim da se vratim imam manje-vise gotov sistem. :)

Slackware 13.0 x86_64 uspjesno instaliran. Prvo sam se neprijatno iznenadio, jer su mi po prvom podizanju X-a, performanse grafike bile uzas. Xorg je automatski konfigurisan, nikakve dodatne parametre nisam proslijedjivao. Sta je bilo u pitanju, nisam siguran. Kako sam odmah iskompajlirao noviji kernel (2.6.30.6 na bazi Slack-ovog generic + neke desktop optimizacije) i procackao rc.modules (koji me btw odusevio i podsjetio zasto je Slackware tako fenomenalan), problem po restartu je nestao, sad je sve besprekorno. Kontam da mozda modul evdev nije automatski ucitan (u rc.modules je bio komentiran). :-/

Brzinom sam prezadovoljan, kako podizanjem sistema tako i samim performasama KDE-a (iskreno nikakvu razliku ne vidim u odnosu na Gentoo, koji je ipak malo bolje optimizovan i "ociscen" od nepotrebnih stvari). Svidja mi se sto su u /extra stavili i SlackBuild skriptu za flashplugin. Ono, nije da je neki problem i rucno instalirati, ali fin gest u svakom slucaju. Wicd mi je brljavio - sve wireless mreze je vidio kao , samim tim konekcija nije bila moguca, ali dhcpcd zavrsio posao. Na LQ sam nasao savjet da se iskoristi SlackBuild skripta i najnoviji source (1.6.2.2). To sam uradio i problem je rjesen. Svidja mi se i sto su ubacili Mplayer, jedno kompajliranje manje. :P K3b jos nisam probao (ovaj podrazumjevani 1.63). Vidio sam da ima u CHANGES_AND_HINTS neki savjeti u slucaju komplikacija, ali u /extra je i stari dobri 1.0.5 tako da se ne sekiram. U svakom slucaju volio bih da cujem i vasa iskustva na ovu temu.

Jedino pravo razocarenje (poslije Fedore i Gentooa) su fontovi. Kod mene je laptop, DPI je podesen na 96x96, ali su fontovi u Ff-u dosta losi na nasim (i nekim stranim) sajtovima, dok je Thunderbird katastrofa. Rado bih se prebacio na nesto KDE-based (Kontact mozda), ali ne znam sta su sa silnim mailovima i RSS-ovima. :( Kontam da rekompajliram freetype, vidim da imaju patchevi za Subpixel Hinting i ByteCode Interpreter (koji naravno po defaultu nisu ukljuceni), mozda to popravi stanje. Inace, imam samo instalirane Dejavu i Liberation fontove. Do sada su uvijek zavrsavali posao, a na Gentoo-u su bili perverzija. :cool:

Eto, to je to za sada. Stvarno me je prijatno iznenadio ovaj Slack, opet se osjecam kao kod kuce. :) Polako instaliram potreban softver, do veceras cu valjda imati kompletan sistem, po mjeri... Za one koji ga nisu probali - svaka preporuka. ;)
Last edited by qki on 12 Sep 2009, 15:54, edited 1 time in total.



offline

Post Napisano: 11 Nov 2009, 13:44


Evo doslo vreme i za to, nocas sam odradio upgrade sa 12.2 na 13+ -current, koji je prosao bez ikakvih problema radjeno po standardnom uputstvu.
Prvi utisci nisu toliko losi, npr. kde 4.3.3 solidan osim par sitnica koje stvarno zagorcavaju zivot jako spor kod nekih banalnih stvari, al dobro ovo ipak nije za svaki dan.
Ostalo manje vise i dalje je to onaj stari slack fazon. Sve dodatne programe sto sam instalirao napravio sam preko slackbuild skripti i sve radi super.
Jos uvek upotrebljiv distro.
To bi bilo to za sad :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 147
Joined: 31 Mar 2006, 21:36
Location: Loznica

Post Napisano: 19 Nov 2009, 22:14


Ja sam ga isprobao jedno kratko vreme na svom laptopu-HP Compaq 615
Zaista je sve proslo glat sto se tice instalacije-bilo je cimanja da se namesti zvuk,ATI drajveri(oficijelni ATI installer sada nudi mogucnost pravljenja i Slackware paketa  ;)) i cpu freq scaling ali i to se sredilo posle malo googlanja a od velike pomoci mi je bio ovaj link gde je covek odlicno objasnio skoro sve,a ima laptop sa slicnim hardverom

http://www.linuxquestions.org/questions ... op-761471/

Problem sa fontovima se lako resava tako sto ce se konsultovati ovo uputstvo sto sam ga svojevremeno pisao  :afro:

index.php?topic=58.0

Medjutim imao sam i par problema-rezolucija u kdm-u mi je bila drugacija o desktopa,a fontovi u Open Office-u su bili odvratni,kao i onaj kde 3 look(instalirao preko slackbuild skripte)
Kde 3 look sam sredio tako sto sam se prebacio na gtk look,a iako sam postupio po uputstvu za fontove koje sam sam prilozio i pokusao da primenim hint i za Open Office fontovi su i dalje ostajali isti-probao sam sve i svasta,googlao ali nisam postigao nista konkretno,a isto vazi i za kdm  ;)



offline

Post Napisano: 16 Jan 2010, 05:36


ne svidja mi se 13.0..kde mi je sav onako bzvz...vratio sam na stariju verziju ... 12.1! koja za moje potrebe savrseno radi.. :)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 252
Joined: 09 Feb 2007, 17:11

Post Napisano: 16 Jan 2010, 10:50


Polako, dok se stiglo do KDE 3.5.10 dosta je moralo da se uradi, zasto bi i KDE4 bio izuzetak.
Ja sam presao na 13-icu dok je jos bila u statusu RC, i nije mi se preterano svidelo na samom pocetku, ali posle par dana upoznavanja nisam vise imao zelju da se vratim na KDE3. Trojka ionako ide u istoriju, na njoj se vise verovatno nece raditi, a cetvorka je u svakom novom izdanju sve bolja.
Ako bas toliko volis trojku, postoje negde i paketi za Slack 13, tako da ne moras da se vracas na 12.1 samo zbog toga.



offline

Post Napisano: 16 Jan 2010, 15:09


ma nebitno... kde 4 mi je totalno bzvz..znaci sad sam na slacku 12.1 al planiram da predjem na gentoo..tako da o kde ni ne razmisljam..
a takodje se ne slazem da ce trojka tek tako da ode u istorjiu...
Last edited by Bl00daXe on 16 Jan 2010, 15:13, edited 1 time in total.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 252
Joined: 09 Feb 2007, 17:11

Post Napisano: 16 Jan 2010, 17:10


Bl00daXe wrote: a takodje se ne slazem da ce trojka tek tako da ode u istorjiu...
Koliko ja znam, na njoj se vise ne radi.
Imas neku noviju informaciju?



offline

Post Napisano: 17 Jan 2010, 02:02


pa nemam nikakvu informaciju ali ljudi oko mene svi uglavnom se radije vrate da koriste trojku nego kde4... ili simple predju na gnome neki..gentoo npr.. iskreno.. da hocu sareno , lepo i u bojama koristio bih windows 7 :) po meni je bitna funkcionalnost, i brzina...



offline

Post Napisano: 07 Feb 2010, 13:05


Imam problem sa instalacijom flash plugina. Koliko znam trebalo bi kad raspakujem arhivu koju skinem sa adobe sajta da dobijem dva fajla koja posle kopiram u mozila odn firefox plugins folder. Medjutim ja dobijem samo libflashplayer.so i kad to iskopiram flash i dalje ne radi. Gde gresim?



offline

Post Napisano: 07 Feb 2010, 14:44


Taj file je dovoljan i ako se koristi FF kopira se u ~/.mozilla/plugins, normalno razlikuju se flash prekompajliran za (32 i 64)bit
I posle startovati FF i proveriti u about:plugins da li ga FF vidi i da li je Enabled


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests