Koji programski jezik...

Teme koje se tiču programiranja

Moderator: Urednik


Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 12 May 2013, 07:40


Meni je cilj da budeš što "više administartor" na svojim sistemima, znači ne da oni upravljaju nego ja da upravljam njima u to što većoj meri, zato mi pored nezaobilaznog Bash Shella treba i Pajton.
Inače treba uzeti u obzir da nismo svi rođeni da budemo vrsni i vrhunski programeri, recimo ja prvi nisam rođen za tako nešto.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 114
Joined: 14 Jan 2013, 09:52
Location: /dev/hda1, etc
Contact:

Post Napisano: 12 May 2013, 12:26


Apsolutno FALSE :)
Previse slabo mislis o svom potencijalu, to sam video kod brdo ljudi ... Sta li ih to ... ili KO li ih to obeshrabruje i ubija u pojam?

Kada naucis da programiras posle samo menjas sintaksu i sluzis se razlicitim jezicima za razlicite efekte i potrebe ...

Programiranje je PLAYGROUND ako mu pridjes kroz igru i tada je najkreativniji momenat ...

A imam i jedno pitanje:
stavio sam ovo o'ma neposredno posle konekcije

Code: Select all

mysql_query("SET NAMES 'utf8'", $conn);  
ali i dalje imam prokleti problem sa encodingom, a i u bazi je sve podeseno na utf8, probao sam i sa 1250, 1251... i nista i dalje ... kako mogu da utvrdim koj encoding koristim osim

Code: Select all

$charset = mysql_client_encoding($conn);
printf ("Trenutni character set je %s\n",$charset);
jer i to mi daje potpuno prazan output ...
a falilo bi mi jos da je neka nebuloza u pitanju s obzirom i da sam u html stranu stavio utf8 .....

UPDATE:

Code: Select all

header("Content-type: text/html; charset=latin1");
To je resilo problem :) ali mi i dalje nije jasno zasto sa utf-8 ne radi :)

UPDATE:
ni sa latin1 ne prikazuje sva slova samo:
š???ž
znakovi pitanja su đčć..
š i ž vidi

Zna li neko kako ovo da resim?

:)

UPDATE:
Current character set: utf8
id: 2 - title: antistereotip - url: # - desc: ... počev ...

Reseno, svuda je moralo da se promeni na utf8 (php.ini, mysql, php ...)
:)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 09 Jul 2013, 21:57


Bocke, Drummer, Stereo... i svi ostali, pošto ne znam ko još od Vas piskara odnosno programira, imao bih jedno do dva pitanja koja su uvek u domenu (nekada i oštre) debate i prosto i nema pravog odgovora naručito na prvo pitanje, ali ću ga postaviti, da Vas pitam šta Vi preferirate.
Reč je o IDE, recimo koji IDE preferirate za programski jezik C a koji za C ++, a šta bi ste preporučili za Python, i da li je IDE obavezan kod Vas ili to jednostavno može biti (g)vim ili emacs editor sa određenim dodacima za određeni/željeni programski jezik.

Drugo pitanjce je kako gledate na algoritme. Koliko su oni kod vas česti, obavezni i važni, i neko vaše mišljenje da li su baš uvek neophodni ili je i to pitanje od slučaja do sluačaja.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 10 Jul 2013, 00:18


Na drugo pitanje ćeš najbolji odgovor dobiti ako pitaš onu dečurliju što nam visi po irc kanalu. Sve sami informatičari i matematičari. ;) Ja se možda prisećam nešto sa "Informacionih sistema" i sličnih ispita, ali realno to u mojoj struci nije primarno. Naglasak je bio na MIS i poslovnim sistemima.

A i oba pitanja su ti postavljena kao da smo sva trojica profesionalci sa dugogodišnjim iskustvom. :grin:

Što se tiče prvog pitanja... Oni koji su navikli na Windows IDE okruženja će obično tražiti nešto slično - obično Eclipse ili Netbeans, a možda i Qt Creator. Neki će se zadovoljiti sa Anjuta, CodeBlocks, CodeLight ili Geany. Drugi će koristi fensi editore kao što su SublimeText ili TextAdept. A nije ni mali broj onih koji će koristiti standardne tekst editore, kao i bilo koji od vi ili emacs klonova/verzija. Koliko je šaren i izbor alatki toliko je i šaren izbor preferencija. :) Neki vole code-completition, drugi misle da je nepotreban. Neki vole automatsko zatvaranje zagrada, drugi misle da je to levo smetalo. Itd, itd...

Eclipse, Netbeans, Qt Creator, CodeBlocks, Anjuta i Geany su dostupni na SBo. Takođe su dostupna i razvojna okruženja koji su većim delom specijalizovana za jedan ili dva jezika (Mono Develop, Lazarus, itd).

Mnogo je važnije pitanje: "zašto pitaš". :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 10 Jul 2013, 02:39


Znao sam da ćeš da me pitaš zašto pitam. :) Gledao sam neki video prilog o algoritmima (jeste matematička škola je u pitanju), a nešto se o njima i sećam iz škole. Uglavnom, taj set video priloga i prva dva predavanja algoritmi su uvodu u programski jezik C, sa tim što oni izgleda sve vreme forsiraju algoritmem (ne izgleda nego savim sigurno).

Evo plej liste svih predavanja od 9 časova
http://www.youtube.com/watch?v=tpPY40BW ... C6A8BDB7BC" onclick="window.open(this.href);return false;

Inače oni u ovom primeru koriste CodeBlocks, kojeg sam instalirao znatiželje na 64-bit Slekveru, i pošto mi je izbacivalo grešku na SBo, uzmem iz otvorenog koda i iskompajliram ga, i na make install mi da grešku, ali gle čuda, u narednom restartu pojavi se u meniju programiranje CodeBlocks, ali kada ga pokrenem, gotovo svih 8 gb ram-a (odnosno koliko vidi 7.7 gb) mi zauzme.
Negde sam se prevario, mada i nije bitno, ide on svakako aut, pošto mi CodeBlocks sasvim sigurno neće trebati.

Ako i budem išao na nešto to će biti Python, ovo sam eto video pišu nešto, pa 'ajd' i ja da probam, ne košta ništa. ;)

Ova škola gore, (da ih reklamiramo malo ;) ) sada organizuje kurs Jave baš preko Eclipse IDE okruženja, 5.000 dinara košta, a predavanje je online.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 10 Jul 2013, 02:51


Jesi li instalirao wxPython? :) Codeblocks zahteva wxPython (tj. wxGtk). Ako bi koristio sbopkg:

Code: Select all

sbopkg -i "wxPython codeblocks"
Ako ga imaš, a Codeblocks i dalje zeza javi pa do to rešimo.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 10 Jul 2013, 03:01


Imao sam ga već instaliranog, a išao sam ručno preko SlackBuild-a. Ako se ne varam, traži on još nešto, dal' webkitgtk, ali sve zavinosti sam imao instalirane, to znam sigurno, proveravao sam. Nemam nameru da ga zadržavam, za Python mi ne treba, tako da ide na removepkg. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 10 Jul 2013, 03:17


Nebitno. Ti ako se odlučiš da ga instaliraš, javi. Ako si odlučio da nećeš, nema potrebe da pričamo o tome. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 10 Jul 2013, 06:42


bocke wrote: A i oba pitanja su ti postavljena kao da smo sva trojica profesionalci sa dugogodišnjim iskustvom. :grin:
Baš vala. Ja već godinu dana pokušavam da nađem dovoljno vremena da se ozbiljnije posvetim programiranju, još sam na samom početku i ako ne otkucam nešto nedelju dana, zaboravim i "hello wordl" da napravim :)
Na sreću pa stižem po malo da piskaram ali to je još uvek samo ponavljanje nečega što sam učio pre godinu dana.
Najvažnije mi je da ja sa kodovima mogu da se snađem, da ih pročitam lepo i razumem šta koji deo koda radi pa ako treba neke sitne izmene...
bocke wrote:Mnogo je važnije pitanje: "zašto pitaš". :)
+1

P.S. Jesu bitni algoritmi, opet u zavisnosti od kompleksnosti onoga što programiraš. I "hello world" ima algoritam, na tebi je da proceniš svoje znanje i odlučiš da li ćeš ga crtati i pratiti svoju zamisao. ;)
Ja algoritme ne koristim još jer radim sa primerima iz knjige i pratim uputstva i objašnjenja i ne prelazim na sledeći nivo dok ono što trenutno radim ne bude totalno jasno.

Za svaki projekat koji uzmem da radim napravim prvo plan i program, šta ću i kako ću, kojim redosledom - i eto to je opet algoritam čak i ako nije striktno vezano samo za programiranje. :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 10 Jul 2013, 07:10


Dobro, prvo nemoj da ste baš toliko skromni, mada to je vrlina. Drugo, pitam Vas šta vi preferirate i da li uopšte koristite IDE tipa Elipse, Anjuta, Code Block, Spyder, Geany i slično, ili to ide direkt u recimo (g)vim.
I (g)vim treba upoznati u tom pogledu, mislim na sve dodatke za željeni programski jezik. Dok je emacs takođe moćan ali je prilično komplikovan,

Pošto si pominjao mutt e-mail klijent, da li znaš da i emacs ima e-mail klijent, mada ga nikada nisam koristio.
Da ne idem u off.

Drugačije sam razumeo to "Zašto (ja) pitam". Pitam iz čiste radoznalosti.

Inače takođe slično kao i ti Stereo i ja nešto te krećem sa Pajtonom, i sve se to za sada svodi korak napred - dva koraka u nazad, što nije nikakakv posao. Mora to da se odvali par meseci da se uđe prvo u suštinu, pa da se kao i u svemu novom jedno vreme luta i tumara dok se sve slegne, da bi se na kraju došlo do nečega.

Inače Bocke ima program koji je radio sa dva drugara (Pecom i Soxx-om) ako se ne varam u C programskom jeziku.
Reč je o SerbDict - srpski Rečnik za Linux, strana projekta http://sourceforge.net/projects/serbdict/" onclick="window.open(this.href);return false;
Da evo sada sam našao, jeste C programski jezik sa tim da je baza od koliko već hiljada reči urađena u SQLite bazi.

Edit
Pa da, postoji negde na zajednici SerbDict i paketi za Slekver koje je isto Bocke uradio, sada sam se setio, jer sam najviše ja kukumavčio :D da se prevde u Slekverov prirodni paket.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests