Koji programski jezik...

Teme koje se tiču programiranja

Moderator: Urednik

Post Reply

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 09 Feb 2012, 13:58


Koji programski jezik je najzahvalniji da bi se nešto programiralo u Linuxu i za Linux.
Ili je pak možda to kombinacija dva programska jezika?

Naravno, bash scripting je uvek tu.

Da li ima smisla učiti samo bash scripting ili se on uvek mora vezati za neki moćniji programski jezik, jasno ako ne odmah onda kasnije.
I da li je uopšte pametno prvo učiti bash scripting programiranje pa onda neki močniji jezik, ili je to sasvim nevažno?

Još jedno pitanjce,verujem da je prilično nezahvalno.
Ako izuzmemo bash scripting, u kom programskom jeziku je objavljeno najviše aplikacija pod GPL licencom.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 178
Joined: 29 Jan 2012, 18:39
Location: Novi Sad (Beočin)

Post Napisano: 09 Feb 2012, 15:50


Mislim da je dobitna kombinacija C++ i Python :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 09 Feb 2012, 23:28


Nisam programer, već sam pisao da se malo zanimam tim hobistički, ali čisto da dam svoje mišljenje. Nadam se da će neko sa pravim programerskim iskustvom dati svoj odgovor na ovo vječito pitanje :D.

Većina programskih jezika koji su u širokoj upotrebi je veoma dobro podržana na Linuxu. Od standardne ekipe C, C++, Java, pa do Perla i modernih dinamičkih jezika - PHP, Python, Ruby. Čak i C# ima izvrsnu podršku. Šta od ovoga izabrati zavisi prvenstveno od primjene. Ako ćeš se npr. kopkati sa sistemskim i low-level stvarima, C je nezaobilazan i nezamjenjiv. Za GUI programiranje - C++ ako su imperativ performanse. Mogu i ovi ostali, jer koliko znam svi od reda imaju veoma dobru podršku u GTK/Qt/Wx bibliotekama.

Za bilo kakav ozbiljniji razvoj, mislim da je ipak neophodna kombinacija više programskih jezika. C++ i Python koju je Beretta021 naveo je odlična kombinacija i što je bitno - veoma popularna (vrhunska podrška, mnoštvo biblioteka itd.). Kako u poslednje vrijeme dosta pratim Ruby dešavanja, vidim da jako puno Java programera pravi kombinaciju sa jRuby-em.

Za bash scripting neka ti Bocke napiše. Mene nikad nije privlačilo, iako mi ponekad zatreba. Pitanje da li ću se ikad i odlučiti da naučim. Opet ponavljam - nisam ti ja neka referenca. :grin:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 10 Feb 2012, 17:37


Najbolje je da za početak uzmeš Python ili Ruby, pa onda guraj dokle stigneš. ;) Što reče qki, najpopularnija trojka (bar na Sourceforge-u) su C, C++ i Java (ili obrnuto).

Što se tiče shell skriptinga, malo više radi pod komandnom linijom i pohvatećeš osnove i sam. Posle samo dodatna literatura i to je to.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 10 Feb 2012, 21:22


Hvala na odgovrima. :beer:

Da prvo krenem s bach skripting programiranjem za kojeg odmah u startu znam da je ograničenih mogućnosti ali premda sam 98% u Linuxu i radim iz konzole ipak ću krenuti sa njim.
Kasnije ako se javi želja idu na red Python, Ruby, C, C++ ili Java. Koji od njih, otom potom.
Mada, ni sa bash skriptingom ne mogu da krenem sada odmah, imam puno obevza u RL.

Bocke, kada počnem, prodaćeš neki trik iz basha? :grin:
Taman da vasm se priključim na Serbdic-tu :) (puste želje)
prikaz44.jpeg



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 10 Feb 2012, 23:02


SerbDict je pisan u C-u, nije shell skript. ;) A C nije baš jezik za početnike. Mada ga još uče po višim školama i fakultetima pre C++, iako danas ta dva jezika nemaju toliko sličnosti kao 90-tih. A za početak postoje i neke mnogo jednostavnije opcije kao što su Python ili Ruby.

Bash nije jezik. :) Bash je samo jedna od implementacija Unix shella. To se zove shell skript. Ukratko, shell skriptovi koriste i kombinuju već postojeće programe da bi se nešto postiglo. Shell skript se tek uslovno može nazvati programom.

Sad mi se ne da da ti pišem o osnovama programiranja: šta je kompajler, a šta interpreter. Koja je razlika između shell skripta i interpretiranog jezika. Koja je namena shella. Itd. Nažalost nisam našao neki devoljno jednostavan tekst na srpskom ili srodnim jezicima.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 10 Feb 2012, 23:10


Ok, hvala Bocke, videćemo već nešto.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 10 Feb 2012, 23:37


Python

Code: Select all

#!/usr/bin/python
print "Zdravo."
Ruby

Code: Select all

#!/usr/bin/ruby
puts 'Zdravo.'
Perl

Code: Select all

#!/usr/bin/perl
print "Zdravo.\n";
C

Code: Select all

#include <stdio.h>

int main(int argc, char *argv[])
{
  printf("Zdravo.\n");
  return 0;
}
C++

Code: Select all

#include <iostream>

int main()
{
    std::cout << "Zdravo." << std::endl;
}
Java

Code: Select all

class HelloWorld {
    public static void main(String[] args) {
        System.out.println("Zdravo.");
    }
}
C#

Code: Select all

class HelloWorld
{
    static void Main()
    {
        System.Console.WriteLine("Zdravo.");
    }
}
Kako se pokreću ovi programi? Zavisi. Python, Perl i Ruby su interpretirani jezici. C i C++ su jezici koji se prevode u binarni format. Java i C# su jezici koji se kompajliraju u bytecode i za čije je pokretanje potrebna odgovarajuća virtualna mašina. Znam da ti to sve nije jasno, najlakše je pokazati na primeru. A primeri su već tematika za poseban topic (topice).



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 178
Joined: 29 Jan 2012, 18:39
Location: Novi Sad (Beočin)

Post Napisano: 11 Feb 2012, 02:39


bocke wrote: C

Code: Select all

#include <stdio.h>

int main(int argc, char *argv[])
{
  printf("Zdravo.\n");
  return 0;
}
Ovo moze mnogo jednostavnije :P

Code: Select all

#include <stdio.h>

main()
{
printf("Zdravo.\n");
}



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 11 Feb 2012, 02:40


Može, ali nije po ANSI-ju. ;)

Edit:
Po ANSI standardu main uvek vraća vrednost. Takođe main bez definicije tipa nije važeća. A mislim da ni void definicija nije po standardu. :)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests