Slackware i Python (i Idle pride)

Teme koje se tiču programiranja

Moderator: Urednik

Post Reply

offline

Posts: 5
Joined: 19 Jun 2012, 20:55

Post Napisano: 06 Nov 2012, 15:37


Pozdrav svima,

trenutno ucim neke online kurseve o ovom programskom jeziku ali primecujem da u 14 je instalirana verzija Pyhton-a (a samim tim i Idle) Python 2.7.3 ...

E sada nije da nesto zudim da bude verzija 3.3.0 sa kojim predavaci rade, ali dobijam neke gluposti. Naime, za sasvim jednostavne stvari njima u Idle deljenje daje float broj, dok ja dobijam int...

Primera radi:

>>> 29 / 8
3
>>> x = 29
>>> y = 8

>>> def z(x, y):
z = x / y
return float(z)

>>> z (x, y)
3.0
>>> z (19, 7)
2.0
>>>

I bez pravljanja funkcije daje mi int 3 umesto 3.65...Da stvar bude gora kada sam pokusao u Idle funkciju da dam da mi z daje u float onda mi zaokruzuje int broj radi round, odn. daje netecan rezultat....

Kod predavaca u Idle obicna matematicka operacija daje float

>>> 29 / 8
3.65

E sada da li je do podesavanja programa ili verzije Python-a, ne znam, ali me takodje zanima kako da update postojecu verziju na slacku? Kompajlirao sam u Debian distrou (#! tacnije) ali tamo su ostale i stara verzija i nova koji nije htela da se pozove niti u terminalu niti u Idle.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 06 Nov 2012, 15:47


Rešenje je instalacija Python3. On može bez problema koegzistirati sa verzijom 2.x. Na Slackware sistemu sve se svodi na kompajliranje i instalaciju pomoću SlackBuild skripte.

http://slackbuilds.org/repository/14.0/python/python3/" onclick="window.open(this.href);return false;

Nakon instalacije IDLE za python3 pokrećeš komandom "idle3.2". Ja sam tako uradio kod mene (zbog Coursera kursa) i radi bez ikakvih problema (iako je u pitanju verzija 3.2.3 a ne 3.3.0)...Inače deljenje je jedna od opercija čije je ponašanje donekle izmenjeno u novom Python-u :)
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 06 Nov 2012, 15:48


Python 3 je dostupan na SlackBuilds.org. Može se instalirati paralelno sa postojećom verzijom.

http://slackbuilds.org/repository/14.0/python/python3/" onclick="window.open(this.href);return false;

Paket možeš napraviti i instalirati ručno ili korišćenjem sbopkg. sbopkg koristi sistem jednostavnih (n)curses menija (mada ga je moguće koristiti i iz komandne linije, za one koji ne vole menije) i automatski će izgraditi i instalirati paket.

Nisam proverio, ali pretpostavljam da je Python 3.x instaliran kao python3 pa ga i na taj način pokrećeš:

Code: Select all

python3



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 06 Nov 2012, 15:48


Pretekao me drummer, ali sa informacijama iz prve ruke. :)



offline

Posts: 5
Joined: 19 Jun 2012, 20:55

Post Napisano: 06 Nov 2012, 15:52


drummer wrote:
Nakon instalacije IDLE za python3 pokrećeš komandom "idle3.2". Ja sam tako uradio kod mene (zbog Coursera kursa) i radi bez ikakvih problema (iako je u pitanju verzija 3.2.3 a ne 3.3.0)...Inače deljenje je jedna od opercija čije je ponašanje donekle izmenjeno u novom Python-u :)
Probacu...takodje bas zbog tih predavanja sam se i javio....

Hvala, pozdrav


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests