Konfiguracija (misljenja)

Imate problem sa grafičkom karticom, monitorom, periferijama... ovo je mesto za vas

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 30 Apr 2013, 21:42


@Zeljko

Imenjače, imam ssd, nećeš se prevariti ako ga uzmeš. Na linuxu je lakše i sigurnije namestiti ssd nego na MS platformi. Slackware ima i trim alate tako da nemoj ništa da se brineš AKO se odlučiš za ssd. Teže je posle odlučiti se za model i proizvođača, no to je sasvim druga priča.

Kad budeš uzimao mašinu naćićemo ti nešto što će za uloženi novac biti najbolje moguće. Dotle samo ti radi svoj posao i nemoj da žuriš prilikom kupovine ;)

:beer:
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 235
Joined: 18 Jan 2012, 03:15

Post Napisano: 30 Apr 2013, 21:52


Ma sto se tice kupovine nije hitno, nagomilao sam dosta posla gledam da to zavrsim, u svakom slucaju i da imam sada odmah pare ne bih od posla mogao da pokrenem tu novu masinu, jer treba mi minimum 15 dana da to sve prilagodim sebi i instaliram sve programe. A tih 15 dana trenutno ne mogu da priustim sebi.
O SSD-u sam razmisljao mada ne znam ni sam, citao sam o tome dosta kada se pojavio, tesko ga bre odrzavati na win-u, a kao sto znas na tu novu masinu mora ici win zbog posla (grafike). Ovako za HD radis redovno defregmentaciju, drzis ga hladnog i ne mislis o njemu.
Snaga čopora je vuk, a snaga vuka je čopor.



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 18
Joined: 29 Apr 2013, 17:00
Location: Šibenik

Post Napisano: 30 Apr 2013, 23:42


Ja neznam još nikog tko nije zadovoljan ssd diskom, je da je skuplji, ali zato cup, diže win osjetno brže, stabilniji, i na kraju krajeva, na njemu držiš samo ono što ti je najpotrebnije, ostalo na drugi disk, s takvim diskom dovoljno bi ti bilo i 1gb ddr1
Snovi su skupi, sreću ne možeš da kupiš. U životu postani čovjek i zapamti, moraš da se trudiš !

taf lajf



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 01 May 2013, 00:23


Ne slažem se. Zato što je brzina SSD ograničena brzinom chipset-a na matičnoj ploči. Ako matična ploča ne može da ostvari brzine koje SSD treba da ostvari onda je ulaganje u SSD uzaludno.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 235
Joined: 18 Jan 2012, 03:15

Post Napisano: 14 Apr 2016, 18:26


Pozdrav bre ! Zivi ste li? :)

Moze li nesto ovako, ali sa grafickom valjalo bi za ove pare moze malo i skuplje.

http://www.winwin.rs/racunari-i-kompone ... 55576.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ali valjalo bi da se sklopi kod ove brace http://www.uspon.rs/" onclick="window.open(this.href);return false; dosta su fleksibilniji i prijatniji za saradnju.

Znaci kompinacija asus-intel i5, ram 8gb, HD dovoljan i od 500GB posto planiram kasnije SSD, a imam i eksterni. Ne pratim hardver pa mi je bitno da maticna ima podrsku u buducnosti da ne bude neki cipset koji je na kraju. Sto se tice graficke da bude 128-bitna, opengl, opencl i isto tako da ima podrsku neki period. Bavim se grafikom ne mora biti neka gejmerska.

Masina se ne gasi, uvek nesto radi , renderuje itd. imajte to u vidu :beer:
Snaga čopora je vuk, a snaga vuka je čopor.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 15 Apr 2016, 09:09


Intelove integruše su prilično solidne, ali je uvek najbolje izabrati najnoviju generaciju. 6 generacija je zasnovana na skylake mikroarhitekturi i ima oznaku iX 6XXX. Napr: i3 6100. Ova generacija ima moćniju integrisanu grafiku od onih sa 4xxx ili 5xxx oznakama.

Nažalost, Uspon nema nijedan Skylake procesor u ponudi. Po meni je najbolje uzeti noviju seriju i zatim videti koliko ti radi li ne radi posao. A u svakom slučaju se kasnije može nabaviti ozbiljnija grafika. S time da je ova grafika već na nivou jeftinijih desktop grafika tako da najjeftinije kartice ne predstavljaju upgrade. Značajan upgrade bi bilo bar 100 e pa na više. Ne znam... R7 360 ili Geforce GTX 750-ti. Ili bolje. Moj predlog bi bio ići na čak i bolje kartice, ali onda treba štekati kintu. Osim ako nisi iznenadno dobio/zaradio neku veću kintu. :)

Što se tiče matičnih, zgleda da su za socket 1151 trenutno aktuelne matične zasnovane na Z170 čipsetu. Ovde treba biti oprezan pošto dolazi u nekoliko varijanti (vidi moju napomenu kod konkretnih predlog za ram) uključujući i DDR3 verzije. Kad već uzimaš novo, najbolje je da odmah uzmeš ploču sa DDR4 podrškom. Što se tiče količine, lično bih uzeo 16 GB DDR4 (a možda i više u zavisnosti od finansija - volim da imam mnogo rama, a tebi za grafiku ne može da šteti :)). Minimum 8 GB ako si primoran da skraćuješ cenu.

Dakle: matična + procesor + memorija. Ostatak delova možeš da recikliraš iz starog kompa. S obzirom da je u pitanju integruša, staro napajanje će biti sasvim dovoljno. Grafiku kupuješ kad vidiš da li ti treba i kad skupiš kintu.

Neki predlozi

Procesor
i3 ili i5

Nisam gledao nešto mnogo okolo za cene i modele. Ovo je šta Emmi.rs nudi, a meni izgleda prihvatljivo (oni su obično povoljni):
Matična

Kod nas je najbolja ponuda LGA1151 matičnih sa Z170 čipsetom. Lično bih birao nešto sa nativnom podrškom za DDR4 2400 mhz (neke podržavaju do 2133 mhz nativno) pošto je ponuda ovih memorija trenutno prilično dobra. Bilo bi dobro da imaju HDMI izlazi za Full HD rezoluciju. Display Port je dostupan samo na znatno skupljim pločama. Ali to je bitno samo za 4K rezoluciju. Običnoj raji je Full HD sasvim dovoljan (za sada).

Ovde sam se prebacio na Monitor, zato što trenutno imaju malo bolji izbor matičnih od Emmija:
Memorija

DDR4 na 2400 mhz. Može i nešto malecno "brže" memorije pošto većina ploča podržava overclock, a verujem da se memorija može i downclockovati za one koji žele stabilniji sistem.

Ovo je opet na Emmiju. Nisam puno gledao sa strane.
Ostalo

Samo pokupi sa stare mašine i uključi u novu.

Napomene
  • Ovo bi trebalo da se uklapa u budžet od oko 50.000 din. Mada postoji fleksibilnost izbora. Možeš uzeti i3 i 16 gb rama ili i5 i 8 gb rama, ili čak i3 i 8 gb rama, u zavisnosti od budžeta.
  • Najbolje je sve ovo kupiti u jednoj firmi zbog garancije, a možda je čak moguće dogovoriti da oni slože konfiguraciju prema tvojim specifikacijama. Dakle cene bi mogle biti nešto više od napisanih.
  • Kod matičnih... Ako moraš da biraš zamensku, moraš da paziš. Neke su ograničene na 2133 mhz, druge nativno rade na 2133 mhz (umesto 2400 mhz), treće koriste DDR3 (a ne DDR4). Z170 je izgleda vrlo prilagodljiv čipset.
  • Nemam ništa protiv AMD-a, ali nisu objavili ništa novo već par godina. Sve je to pomalo matoro. Iako su AMD APU (procesor + grafika) varijante vrlo zanimljive (meni lično). Ali i3 i i5 6XXX su noviji procesori i imaju bolje performanse.
Mojih pet para. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 15 Apr 2016, 14:47


Heh. vidim da mi je nestala pozdravna poruka sa prethodnom verzijom poruke. Pisao sam sinoć, al' je to potrajalo pa me je forum automatski izlogovao i izgubih sva pisanija. Ali zato sam danas bio spremniji sa svim informacijama u rukama. :)

De si bre Željane. 100 godina. :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 235
Joined: 18 Jan 2012, 03:15

Post Napisano: 15 Apr 2016, 19:37


Ma tu sam, radim dosta nesto pa se nema vremena, a najgore sto i para nesto slabo s'obzirom koliko se radi :grin: .
Elem, treba mi stari racunar tako da ne mogu korisrtiti nista od njega. A ovo sto sklapam ce mi trebati dva komada :grin: .
Ovaj procesor 6xxxx kod nas nema za ove pare , bar je duplo skuplji.
Valjalo bi da mi sklope u Cacku zbog garancije. Ne daj Boze nesto da se ne zezam po drugim gradovima
Snaga čopora je vuk, a snaga vuka je čopor.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 235
Joined: 18 Jan 2012, 03:15

Post Napisano: 15 Apr 2016, 20:56


Sve ovo gledam studiram, ne pratim hardver ali ovako kada mi neko da smernice ja ustvari vidim da bi to bila vise nego dobra masina. E sad, posto mi trebaju dve azdaje najbolje bi bilo da sutra odem direktno da vidim da li bi dali neki popust. Nisu to male pare, bar za mene.
S obzirom da je integrisana grafika poprilicno dobra, mislim da bi zavrsavala posao pa ne bih morao skorije da kupujem grafiku.
Uh trebace i hard bar od 500GB, to je jos 6 000
Koje napajanje bi bilo dovoljno za ovo, imajuci u vidu da ce kasnije biti dodata grafika?
Otoren sam i za neke druge varijante (manje para) ako neko ima predlog
Snaga čopora je vuk, a snaga vuka je čopor.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 15 Apr 2016, 21:15


Ulogovao sam se na brzinu samo da ti javnem da Emmi drži Alti iz Čačka. :) Na ostatak posta odgovaram kad stignem.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests