Konfiguracija (misljenja)

Imate problem sa grafičkom karticom, monitorom, periferijama... ovo je mesto za vas

Moderator: Urednik

Post Reply

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 235
Joined: 18 Jan 2012, 03:15

Post Napisano: 30 Apr 2016, 18:09


Danas sam nesto radio sa ogromnim rezolucijama, neki procesi koje su radjeni minut-dva sada se mere sa 10-20 sekundi.
Ova plava lampica je power led, a crvena HDD led tako bar pise u ovom uputstvu za kuciste. Nisam nista cackao po biosu osim sto sam gledao sta sve ima, a mislim da ove lampice i nemaju veze sa bios-om . Mora se skine ovaj prednji panel da bi se doslo do njih, a ne skida mi se.
Imam i onu opciju da palim racunar na dupli klik, iskljucena je u biosu ali ipak radi. Mada primetio sam da nece uvek, mozda postoji neki vremenski period posle gasenja racunara da je jos uvek aktivna.
Ali diodice su me iznervirale , moracu da skinem ovaj prednji panel da ih prekontrolisem
Snaga čopora je vuk, a snaga vuka je čopor.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 235
Joined: 18 Jan 2012, 03:15

Post Napisano: 16 Jun 2016, 22:28


Bezveze nesto pogledah temperature pa vidim da temp ploce varira od 35 do 40 stepeni. To je najverovatnije temp. cipseta, ne mogu nigde da nadjem podatak koja je maksimalna granica. Da li neko zna? Ploca Asus Z-170M plus.
Hard disk Toshiba DT01ACA100 kazu da je normalno da bude topliji, konkretno veceras je 39 stepeni. Mada videcu za svaki slucaj da mu stavim ventilator napred. Video sam i one ventilatore sto idu direktno na hard, ima li ko iskustva sa tim ventilatorima?
Snaga čopora je vuk, a snaga vuka je čopor.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 235
Joined: 18 Jan 2012, 03:15

Post Napisano: 16 Jun 2016, 22:40


Ma ovo mlati kako stigne, tek sada videh da vecina ovih programa jos nema podrsku za Z170 jos je u beta fazi. Evo sada je na 28 stepeni.
Elem, pitanje i dalje stoji ako neko zna koja je max. dozvoljena temp. za chipset
Snaga čopora je vuk, a snaga vuka je čopor.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 17 Jun 2016, 15:44


Ukratko samo, dobre su ti temperature, nemoj da brineš :)

Ne znam da li ti je ta temperatura zaista temperature čipseta ili temperatura u kućištu, ne znam šta se konkretno meri (možda piše u uputstvu!?). Za temperaturu hard diska počni da se brineš kad bude između 50°~55°. To je već vrlo alarmantno i treba videti šta se dešava.

Pozz :)

Dodatak:

Sad videh pitanje u vezi ventilatora. U desktop računare volim da stavljam dva ventilatora tako da jedan uvlaci vazduh a drugi izvlaci vazduh, tako dobijem bolju cirkulaciju vazduha i najbolje rezultate. Što se tiče ventilatora za HDD, imao sam jedan pre nešto više od 10 godina i nemam pojma koliko i kako me je služio. Mislim da nemaju nikakav efekat, kao ni ona podnožja što hlade laptopove :D ali to je samo moje mišljenje i niko ne mora da se složi sa time :beer:
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 235
Joined: 18 Jan 2012, 03:15

Post Napisano: 17 Jun 2016, 17:58


Ova temp. stoji na podacima o ploci pa sam pomislio da je cipset, mada moguce da je i unutrasnjost.
Ventilatore i ja stavljam uvek jedan napred da duva i jedan nazad da izvlaci i to bude dobitna kombinacija.
Ovaj novi racunar je neverovatno tih, toliko mi prija da ne bih da remetim harmoniju sa jos ventilatora :) .
Ali ugradicu dva ventilatora, pa ako bude potrebe samo da ih udzekam. Videcu da uzmem neke dobre, tihe.
Capture.JPG
Snaga čopora je vuk, a snaga vuka je čopor.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 235
Joined: 18 Jan 2012, 03:15

Post Napisano: 12 May 2017, 19:49


Da vas ne davim sa glupostima u nekim novim temama, da pitam u ovoj. Hardverasi smem li da iskljucim ventilator na napajanju 80mm, imam pozadi jedan od 120mm. Ne mogu nigde da nadjem za stari racunar neki dobar ventilator od 80mm da ne bude bucan. Ustvari tesko je naci i neki bezvezan od 80mm.
Snaga čopora je vuk, a snaga vuka je čopor.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 12 May 2017, 20:48


zeljko f wrote:
12 May 2017, 19:49
Hardverasi smem li da iskljucim ventilator na napajanju 80mm, imam pozadi jedan od 120mm.
Pozdrav,

nije mi baš najjasnije na koji ventilator 80mm misliš. Misliš li na ventilator u samom napajanju ili neki koji je zašrafljen na kućište i (naravno) nakačen na napajanje. Na šta se misli pod tim "pozadi jedan od 120mm"?
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 235
Joined: 18 Jan 2012, 03:15

Post Napisano: 13 May 2017, 08:03


Pozdrav @stereo :) ,
imam normalno onaj na napajanju 80mm, i imam nazad na kucistu jedan od 120mm da izvlaci vazduh, i jedan napred od 120mm da ubacuje vazduh. E, da li smem da iskljucim ovaj od 80 mm na napajanju. Mnogo se cuje , a nov je. Nema nigde neki malo kvalitetniji.
Snaga čopora je vuk, a snaga vuka je čopor.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 235
Joined: 18 Jan 2012, 03:15

Post Napisano: 13 May 2017, 08:20


Sad nesto razmisljam, mozda je bolje da mu smanjim brzinu . Da ga nakacim na 7v ili 5v. U sustini on pravo buki zato sto se okrece kao lud (strujanje vazduha). A mozda bi najbolje bilo ako bude mesta da izbusim napajanje sa donje strane i stavim 120 mm, kao sto su ova nova napajanja.
Snaga čopora je vuk, a snaga vuka je čopor.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 13 May 2017, 09:16


Taj u napajanju ja ne bih isključivao u potpunosti, zapravo pre bih probao da ga podmažem nego bilo koju drugu intervenciju. Opet, može se smanjiti brzina ali to ne bih radio ukoliko je napajanje sa losijim komponentama ili je računar često pod većim opterećenjem ili oba. Ako i smanjiš brzinu ventilatora, prati koliko se greje napajanje sa i bez opterećenja računara pa ako ventilator ne može da ohladi dovoljno kompnente, vraćaj brzinu venitlatora kako je i bila :)

Kačenje 120mm ventilatora će svakako smanjiti buku samo napravi dovoljno rupa da ima odakle vazduh da dolazi a gledaj da postaviš tako da protok vazduha ide preko kopmonenti napajanja. Slobodno ćušni i neku sliku da malo vidimo kako izgleda pre i posle modifikacije :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests