Nvidia Optimus Tehnologija

Imate problem sa grafičkom karticom, monitorom, periferijama... ovo je mesto za vas

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3468
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 24 Oct 2013, 15:04


Vidim da je Broker više puta u negativnom kontekstu pričao o Nvidia Optimus tehnologiji i njihovim drajverima. Ja sam u fazi skupljanja para za novi laptop pa me zanima koji modeli pripadaju optimus tehnologiji, da li su to svi novi modeli nvidia grafičkih kartica ili samo određeni? Kako ih prepoznati :)

Još neke loše komentare sam čuo i van ovog foruma... I da, donacije za novi laptop primam od danas :evil:

:beer: :beer: :beer:
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 24 Oct 2013, 22:29


stereo wrote:Vidim da je Broker više puta u negativnom kontekstu pričao o Nvidia Optimus tehnologiji i njihovim drajverima. Ja sam u fazi skupljanja para za novi laptop pa me zanima koji modeli pripadaju optimus tehnologiji, da li su to svi novi modeli nvidia grafičkih kartica ili samo određeni? Kako ih prepoznati :)
Trenutno ne pratim situaciju na hw sceni, ali mislim da su ti hibridni sistemi uobičajeni. Integrisana grafika se koristi za manje zahtevne operacije i manje troši bateriju, ali u slučaju potrebe se prebacuje na Nvidiu ili Ati. S tim i potrošnja baterije ide "na gore".

Elem, mislim da nema druge nego overavati dokumentaciju od slučaja do slučaja.
stereo wrote:I da, donacije za novi laptop primam od danas :evil:
Evo od mene ćeš dobiti Ubuntu sticker za na lap. :evil:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3468
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 25 Oct 2013, 00:58


Kakva je situacija moraću da gledam od modela do modela laptopa. Na Nvidia sajtu nisam našao koji su konkretno modeli iz Optimus serije. Naravno idealno bi bilo da nađem mašinu sa Intel grafikom ali skupljam informacije na vreme. Ukoliko se desi da mi izbor padne na nešto što nema Intel grafiku, da znam kako da se snađem :)

Послато са куцаће машине користећи Тапаток 2 :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3468
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 25 Oct 2013, 01:21


bocke wrote:Evo od mene ćeš dobiti Ubuntu sticker za na lap. :evil:
Očekivao sam Slackware logo ili nešto slično ali ok, donaciji se u zube ne gleda ;)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 25 Oct 2013, 02:08


stereo wrote:Očekivao sam Slackware logo ili nešto slično ali ok, donaciji se u zube ne gleda ;)
To još nismo štampali. :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 25 Oct 2013, 10:22


Tih, ala si me na kratko, samo dok nisam pročitao prvu rečenicu, obradovao. Reko izašlo nešto što će u potpunosti da reši probleme sa nVidiom optimus. :P
I da, donacije za novi laptop primam od danas :evil:
Na koj račun idu uplate? :)

Neće se ništa desiti i ako kupiš laptop sa nVidia optimus tehnologijom, ali ćeš platiti više laptop, a u kombinaciji sa
bumblebee, primusom i eksperimentalnim vlasničkim drajverima ćeš uglavnom uspeti da isključiš nvidia kartu, i bićeš na Intelu. Nvidia karta da li će, i kako će raditi, je kocka, takođe i uključi/isključi kartu se na nekim distribuciajama radi čak samo ručno (za Ubuntu su sada napravili i neki GUI za to). I ovi rezultati kod Andrei-a su katastrofalno loši, (znam da koristi dosta dobru nVidia grafičku). Ovu su već neki rezultati, ali sve je ovo džaba kada ovo u praksi ne radi kako je ovde prikazano.
Ako se uzme u obzir da ne bi koristio MW, recimo za igrice, onda ćeš dati više para, zbog tehnologije koja ti ne treba, a i sve ukupno nVidia optimus može da izazove i većih problema od navedenih.

Najgora varijanta je uzeti HP sa nVidia optimus. Probao sam na kratko na HP latopu sa nvidia kartom i optimus tehnologijom na nekom Ubuntuu (laptop, komponente da se smrzneš, preko 1.000 € nov), posle 15 minuta reprodukcije videa u HD 1080p, nisam, više mogao da držim ruku na tastaturi jer je temperatura otišla i preko 100 stepeni.

Što se tiče AMD procesora i tehnologije Fusion, nisam čuo da tu postoji nekih problema, ali to ne znači da ih nema.

Uz sve navedeno, pametno je zaobići prenosne računare sa ovom "tehnologijom" i potražiti konkvencionalnu varijantu.
Recimo laptop računare sa varijantom Intel Core 2 Duo, koji uglavnom nemaju ovu tehnologiju. Optimus prostaje jako prisutan od Intel i3, i5 i i7 procesora. Da li postoje laptop računari sa Intel i3, i5 i i7 CPU a da nemaju optimus ne znam. Najbolje da pratiš specifikaciju.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3468
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 25 Oct 2013, 10:28


Jedna članica našeg foruma ima Slackware 14 + xfce i Fusion tehnologiju na svom laptopu, problema ima ali to pripisujem kernelu. Gledam da u potpunosti zaobiđem amd/nvidia grafičke.

Uopšte situacija je sada na tržištu takva da jedino neki bolji AMD Api dolazi u obzir ili sandy bridge i3, i5 procesor.

P.S. broj računa ide na pp ;)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests