Slackware 14.1, cairo + nvidia driver, visoki RAM...

Imate problem sa grafičkom karticom, monitorom, periferijama... ovo je mesto za vas

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 18 Feb 2014, 13:19


Možda ste zapazili, nakon ažuriranja caira RAM sa nvidia drajverom ide u nebesa - za preko 500 mb u mom slučaju...
Sa svim pokrenutim džidža-bidžama, clamav-om i sl. u Xfce-u potrošnja rama se penjala na čitav 1 GB...
Rešenja - uklanjanje ažurirane verzije caira i instalacija sa instalacionog diska (ili kompajliranje najnovije verzije caira bez gl podrške), ili uklanjanje nvidijinog drajvera i korišćenje alternativa (nv ili nouveau).
Meni baš i ne treba nvidia i kao najbrže rešenje je postavljanje nv drajvera u xorg.conf-u što je odmah vratilo RAM u normalne okvire.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 18 Feb 2014, 13:38


Može se upotrebiti i Patov SlackBuild sa verzijom cairo-1.12.16.tar.xz.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 18 Feb 2014, 19:18


Firefox arči preko 200 mb ram-a...
Ne vidim mu leka...



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 99
Joined: 12 Jan 2012, 10:22
Location: Novi Sad

Post Napisano: 19 Feb 2014, 08:27


Za Firefox je normalno da zauzima mnogo rama, kako u windowsu tako i u linuxu. Trenutno meni zauzima oko 400MB.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 19 Feb 2014, 11:44


Malo je to više preterano... Svaka čast Mozilla Fondaciji, sličan vid organizovanja bi po mnogima bio idealan i za Slackware, ali bi mogli malo da to optimizuju...
Ne bih da poredim šta je bolje, ali kako npr. Opera može da radi sa 5-10 puta manje resursa (mada se i ona zaglavila na trenutnoj verziji 12, dok za win i mac os je već izbačena i verzija 19, pa je, čini mi se, pitanje njene budućnosti pod linux-om) itd...
Nije meni problem da Firefox povuče 200-300-400 mb ram-a, pa ni da nvidia sa cairom povuče dodatnih 500-600 mb-a, ali to narušava čitav koncept mnogih distroa prilagođenih za rad na slabijim konfiguracijama. Neko u Slack-u izabere Xfce zbog malih resursnih zahteva - a onda se zaprepasti...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 19 Feb 2014, 14:26


Bojim se da svaki moderni browser povlači dosta rama. Pogotovo kad je otvoreno više od jednog-dva taba i kad je aktivan neki plugin (flash?). Firefox nažalost u ovom trenutku jeste malo teži. Meni se i Chromium i Midori mnogo bolje ponašaju na mašini sa samo 512 mb rama. Ali na mašini sa 4 Gb nema neke velike razlike i browseri koriste otprilike sličnu količinu memorije.

A i web postaje malo preglomazan za starije mašine. :) HTML5 uključuje i podršku za kompresovanu multimediju i OpenGL. To zahteva i ram, i gpu, i cpu. Nema jeftinijih ulaznica. ;)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests