Preporuka za SSD

Imate problem sa grafičkom karticom, monitorom, periferijama... ovo je mesto za vas

Moderator: Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 01 Aug 2015, 23:13


@Stereo: nemam ništa protiv dugotrajnosti. :) Pogotovo ako se ona može dobiti uz dobru optimizaciju sistema. Samo rekoh da neke stvari ima smisla staviti na brži uređaj čak iako utiču na povećano trošenje. Alatke za izgradnju iz SlackBuild.org koriste /tmp. Stavljanje /tmp na SSD bi moglo ubrzati izgradnju. I to značajno. Alternativa je montiranje tmpfs na ram memoriju, ali za to je potrebna relativno velika količina RAM memorije. Takve stvari. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 01 Aug 2015, 23:26


Znam to ali /var i /tmp idu na drugi hdd a kompajliranje je planirano da ide u ram. Trenutno je 2x2gb ddr3 1600mhz u laptopu a u planu nabavka 2x4gb ddr3 iste brzine.
Valjda će za kompajliranje biti dovoljno.

Očekujem da će za dve godine moći da se kupi veći ssd po povoljnijim cenama nego sad i da će biti još pouzdaniji u radu a ovaj ću da "štedim" da bi ga lakše prodao ako se odlučim za prodaju...
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 09 Aug 2015, 11:55


Malo sam se igrao i dok imam 2x2gb ddr3 necu stavljati nista da se kompajlira u ram-u. Nisam jos uvek nabavio SSD ali je stigao upgrade za cpu u laptopu u vidu i5 3210M. Prethodni cpu (i3 sandy bridge) nije imao mogucnost da iskoristi brzinu ram-a od 1600mhz dok ivy bridge to moze.

Kupovina SSD-a je ostavljena za sledeci mesec i jos uvek sam u potrazi za preporukama.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 29 Aug 2015, 19:53


SSD koji je jedini bio na listi za kupovinu je Kingston HyperX Fury 120gb. Nešto ga sad nema kod nas u prodaji a tamo gde ga ima je jaka cena. Mora još da se sačeka za shoping... Taman da probam još i multilib i da se odlučim hoće li biti čist Slack 64bit ili multilib ili pak samo Slack 32bita.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 05 Aug 2016, 19:34


Nakon skoro godinu dana, nabavljen ssd. Sledi instalacija i podešavanja.

Dakle samo 25 minuta zabave...
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 235
Joined: 18 Jan 2012, 03:15

Post Napisano: 06 Aug 2016, 19:26


Kada dobijes vreme napisi koji si model uzeo i kakvi su prvi utisci.
Elem, da se za trenutak vratim na predhodne komentare.
Na stranu kolika je garancija, ali ako mu je zivotni vek oko 5 godina malo je kume :) .
Nije toliko bitno finansijski menjati ga na 5 godina, koliko mi je tesko sve nanovo prilagoditi sebi.
Bilo bi Ok na petoj godini poceti razmisljati o zameni, a negde oko sedme ga zameniti :) .
Taman negde oko sedme godine pada zamena celog racunara, pa bi zamenio sve.
Snaga čopora je vuk, a snaga vuka je čopor.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 06 Aug 2016, 20:39


Model je Kingstone HyperX Fury 120GB, onaj koji sam na prethodnoj strani teme i pominjao. Nisam išao na neki drugi model.
Biće u pogonu tek nakon ponedeljka jer čekam fioku za hdd koja ide umesto dvd čitača u laptopu.

Meni ta garancija već duže vreme ne znači ništa, ne gadim se na polovno a novo odavno nije garancija da će raditi duže ili bolje.
Ono što je bilo bitno je TBW od ~350 o čemu sam nešto malo pisao viewtopic.php?p=24766#p24766" onclick="window.open(this.href);return false;

Što se tiče prvih utisaka tu nema šta, biće odlično u to nemam šta da sumnjam. Nije mi prvi SSD pa znam šta me očekuje. Ono što ne znam je hoće li se isto ponašati nakon pola godine, godinu, dve...

Optimizacija sistema je već uveliko spremna, sve odrađeno na ovoj instalaciji i biće kopirana na SSD. U pitanju je novi kernel, optimizovan za SSD upotrebu i nešto konfiguracionih fajlova. /tmp /var i /swap particije ide na HDD da se ne troši SSD (za sada).

Inače, prvi SSD koji sam kupio negde 2012. ili beše ipak 2013., još uvek radi bez greške i podjednako dobro kao i prvi dan kad je uzet, tako da isti recept optimizacije primenjujem i ovaj put.

Ipak, utiske ću izneti verovatno sledećeg wikenda.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 06 Aug 2016, 20:58


stereo wrote:Optimizacija sistema je već uveliko spremna, sve odrađeno na ovoj instalaciji i biće kopirana na SSD. U pitanju je novi kernel, optimizovan za SSD upotrebu i nešto konfiguracionih fajlova. /tmp /var i /swap particije ide na HDD da se ne troši SSD (za sada).
Mogao bi da napišeš ceo postupak kad uhvatiš vremena. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 06 Aug 2016, 21:11


Potrudiću se :)

Dopuna: jedino se nisam odlučio oko okruženja. U izboru su Mate i Plasma, Fluxbox uvek ostaje kao bekap okruženje.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 117
Joined: 18 Jan 2014, 18:02
Location: /home

Post Napisano: 07 Aug 2016, 08:59


Neka si ga ubo, bilo je i vrijeme.. :D A sto se tice optimiziranja, mislim da pretjerujemo, ne upisujemo dnevno ni pola deklariranih vrijednosti koje bi trebao izdrzati. :D Ajde da mu maknes swap, disejblas hibernaciju i radis trim, al ostalo je po meni nepotrebno iako mu i sam radim sve kako je i napisano u onoj temi sto sam pokrenuo.. I da uzmi Plazmu, fino je brz na SSD :D
"It is not the brains that matter most, but that which guides them—the character, the heart, generous qualities, progressive ideas."
"I'd have to be a warrior, a slave I couldn't be. Soldier and a conqueror, fighting to be free"


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests