TP-link WN722N V3

Imate problem sa grafičkom karticom, monitorom, periferijama... ovo je mesto za vas

Moderator: Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 20 Feb 2023, 16:14


@Stereo, videh šta si napisao o usb wifi adapteru. Koristim potpuno isti adapter. Prošle godine je izbačen novi drajver, novi firmware, za realtek. Ono što je činjenica je da u odnosu na stari, radi očajno. Na Debianu sam imao dosta problema, radi skroz nestabilno. I na Slackware linuxu, sam primetio probleme sa radom wifi antenice. Nije do uređaja, do softvera je. Sa starim drajverom, dok sam koristio Telenor kućni internet, brzina je dostizala 80 Mbps, a sa ovim novim, nisam prelazio 30 Mbps. Trenutno koristim Telekom ADSL, brzina 20/1 Mbps, tako da ne mogu da u ovom trenutku proverim koju brzinu dostiže.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 20 Feb 2023, 20:46


Nisam još u potpunosti upoznat sa modelom, uzeo sam ga više zbog cene :) Jedva sam ga i na windowsu naterao da radi približno nekim zvaničnim ciframa. Što se linuxa tiče, tek sam počeo da se igram sa WN722, nisam ni znao da noviji drajver pravi problema sa brzinama, iako imam problem sa brzinom, vidi samo B/G režim rada, ne i N pa je brzina baš mala u odnosu na ono što može da pruži. Mislim da je kod mene jednom samo došao do nekih 33 Mbps, sve ostalo je bar duplo sporije. Sad mi je problem napravio elilo :D pa moram prvo to da rešim pa onda da nastavim da istražujem.

Čim saznam nešto korisno ili nađem neko rešenje, ostaviću sve u ovoj temi. Ili ako neko drugi ima nešto korisno da nam javi, zahvaljujem se unapred :)

@sasa_ koje drajvere si probao?
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 20 Feb 2023, 23:10


Nov sam u elilo pa mi se nesto desilo nakon nadogradnje kernela i na kraju sam uradio novu instalaciju. Novo je sto mi je sada prepoznata wifi kartica i sa drajverom koji dolazi uz kernel. To u prosloj instalaciji nesto nije radilo kako treba pa sam jurio drugi drajver i blacklistovao ovaj iz kernela - r8188eu.

I dalje je brzina mnogo manja nego sto bi trebalo biti.

Evo i informacija o uredjaju:

Code: Select all

bash-5.1# inxi -Nn
Network:
  Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet
    driver: r8169
  IF: eth0 state: down mac: xx:xx:xx:xx:xx:xx
  Device-2: TP-Link TL-WN722N v2/v3 [Realtek RTL8188EUS] type: USB
    driver: r8188eu
  IF: wlan0 state: up mac: xx:xx:xx:xx:xx:xx
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 21 Feb 2023, 00:54


Proverio sam u Salix-u i antiX-u, isti je drajver trenutno u upotrebi, u oba sistema.

Code: Select all

Device-2: TP-Link TL-WN722N v2/v3 [Realtek RTL8188EUS] type: USB
    driver: r8188eu
Ono što je različito, jeste verzija firmware-realtek paketa za Debian.

Stara verzija paketa, za Debian 11, stabilno izdanje, Nema problema sa wifi konekcijom. Verzija paketa je iz marta 2021 godine,
https://packages.debian.org/bullseye/firmware-realtek

Nova verzija, firmware-realtek paketa, sa kojom su krenuli problemi sa malim brzinama i čestim gubljenjem wifi konekcije. Verzija implementirana u Debian 12, izdanje koje je još uvek u fazi testiranja.
https://packages.debian.org/testing/ker ... re-realtek



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 21 Feb 2023, 17:06


Nisi mozda probao drajvere sa SlackBuilds-a?

Nasao sam i ovde svasta nesto u vezi drajvera za 8188eu. Vidim da ima tu i starijih verzija a kad se malo detaljnije pogleda, ima tu i linkova ka source-u pa se moze napraviti neki paket i to cu probati kad stignem.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 21 Feb 2023, 17:25


Brzina interneta kod mene je svega 20/1 Mbps. To wifi adapter podržava, bez problema. Yettel kućni net koji sam ranije koristio, mogao je da izvuče brzinu 130/50 Mbps. Pri toj velikoj brzini sam i primetio nedostatak. Na ADSL konekciji nema načina da ispitam da li je i dalje limit na 30 Mbps.
Ostaje još jedna mogućnost, a to je da se kernel i drajver ne slažu baš najbolje. Na Debian linuxu, testing verziji, izmenjalo se mnogo kernela u verziji 5.xxx.xxx, i wifi je loše radio sa svakom verzijom. Očekivanje, da će svaka nova verzija, koja je izlazila, rešiti problem, ostalo je neostvareno.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 21 Feb 2023, 19:50


Našao sam neki tekst u kojem se pominje izmena koda u kernelu za 8188 kontroler i da se tek od verzije 6.x.x očekuje da u potpunosti bude podržan. Kernel 6.x.x je već u current-u ali rano mi je još za prelazak na current.
Probaću prvo da napravim pakete sa nekim od starijih verzija, kao i da ubacim u blacklist kernel drajver pa da vidimo ima li nekog napretka.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 21 Feb 2023, 21:44


Interesantno da mi je download max 20mbps a upload ide punom brzinom (35mbps). Probao sam nekoliko drajvera i 0 od uspeha. Ažurirao sam sistem i kernel i sve se isto ponaša. Sad opet moram da ostavim ovako na neko vreme.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 22 Feb 2023, 13:47


speed test.png
Debian testing, kernel 6.1.xxx. Ista stvar. Brzina limitirana na 30 Mbps. Isprobao wifi konekciju sa pametnog telefona na računar.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 22 Feb 2023, 18:26


U podešavanjima za konekciju, imaš li mogućnost da izabereš B/G/N ili samo B/G za 2.4GHz?
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests