Realtek wifi drajver

Imate problem sa grafičkom karticom, monitorom, periferijama... ovo je mesto za vas

Moderator: Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 13 Mar 2023, 22:33


Laptop HP Intel Celeron n4000, ima u sebi integrisani wifi čip, Realtek.

Code: Select all

 Device-2: Realtek RTL8821CE 802.11ac PCIe Wireless Network Adapter
    vendor: Hewlett-Packard driver: rtl8821ce  speed: 2.5 GT/s lanes: 1 port: 1000 
Distro Salix 15. Internet skoro da i ne radi. Konekcija traje minut, i zatim se rekonektuje. I tako u krug, čitav, dan. Kernel 5.15,.xx,
Stavim Debian na hard, kernel u verziji 6.1.xx. Posle kratkog vremena, konekcija puca, i nemoguće je uspostaviti je ponovo.

Starije linux distribucije, nemaju problem sa internet konekcijom. Internet veza je stabilna, ne prekida se konekcija.
Najnoviji firmware Realtek i noviji kerneli, ne slažu se baš najbolje.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 18 Mar 2023, 20:22


Koju verziju kernela koristi Salix 15.0? DistroWatch kaže 5.15.

Linux-hardware.org kaže da je ovaj čip podržan od kernela verzije 5.9. Ali ako to ne šljaka kod tebe, LH.org kaže da su najsvežiji drajveri dostupni na: https://github.com/lwfinger/rtw88.

Takođe proveri da li je instaliran kernel-firmware paket. Možda drajver zahteva neki dodatan firmware.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 19 Mar 2023, 04:58


Salix kernel 5.15. xx. Pokušao sam sa instalacijom drajvera sa Slackbuilds.org. Nije dalo nikakve rezultate.
Debian Bookworm kernel 6.1.xx, realtek-firmware najnovija verzija od pre mesec dana. Ne radi ni tu.

Interesantno je da ugrađeni Realtek čipset za wifi ne radi, dok sa druge strane Tp-link usb wifi adapter, sa Realtek čipsetom stabilno radi.
Pretragom na internetu video sam nekoliko tema u kojima se korisnici žale da im ne radi Realtek wifi čipset u laptopovima Hewlett Packard. Moj laptop je takođe HP.

Nešto nisam raspoložen da pored ugrađenog wifi čipseta, nosim sa sobom usb adapter Tp-link , da bi imao internet na laptopu.

Instalirao sam antiX 22, koji se bazria na Debian 11 Bullseye, stabilnoj grani. Internet radi. Dok se ne pojavi bolji drajver.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 23 Mar 2023, 20:54


Kako sam utvrdio gde wifi čipset radi, vratio sam se na Salix 15, da isprobam još jedared da li može da proradi internet.
Drajver koji je @bocke predložio ne radi kako treba. Takođe ne radi ni drajver sa Slackbuilds.org.
Nakon toga sam pokušao sa promenom postavki za wifi u Network Manager-u. Opet bez rezultata.
Kakvo takvo poboljšanje je donelo dodavanje linije u /etc/NetworkManager/conf.d/default-wifi-powersave-on.conf.

Code: Select all

[connection]
wifi.powersave = 0
Nakon toga, internet radi u određenim vremenskim intervalima, sa povremenim prekidima i diskonektovanjem, koji nisu toliko česti. Uspeo sam da apdejtujem sistem, instaliram aplikacije potrebne za svakodnevni rad, što ranije nije bilo moguće. Ponavljam, sve je to daleko od savršene i trajne konekcije, ali je u neku ruku funkcionalno.
Ukoliko se pojavi neko bolje rešenje, od trenutnog, pisaću u temi.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 29 Mar 2023, 14:40


Najzad sam rešio enigmu. Da bi internet radio kako treba, laptop mora da bude u istoj sobi gde je i ruter.
Stari laptop sa Atheros čipsetom očigledno ima mnogo bolji domet, i radio je na mnogo većoj udaljenosti od rutera, bez smetnji u internet vezi.
Očekivao sam da će tako biti i sa ovim novim laptopom,ali na žalost ne može.
Realtek čipset je očigledno mnogo slabiji, i ne hvata dovoljno dobro internet signal, kada je malo više udaljen od rutera.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests