Treba mi savet u vezi veličine root particije [reseno]

Ukoliko imate problema sa instalacijom ili korišćenjem nekog programa, ovo je pravo mesto za vaše pitanje.

Moderators: Slackmuz, Urednik

Post Reply

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 27 May 2012, 10:11


Treba mi savet kako da rasporedim /root i /zaseban /home prilikom instalacije Slackwarea.
Imam na raspologanju oko 74 GB a isao bih na varijantu sa zesebnom home particijom sto na desktop racunaru nemam.

I ne znam koliko da stavim root posto na desktopu mi je root i home zajedno na particiji od 20 gb na kojoj ima samo jos 3.5 gb slobodnog prostora, od toga home particija zauzima tek nepunih 250 mb a resto je u root direktorijumu. Pa mi to govri da bi root particija trebala biti veca nego je to slucaj recimo sa Debian/*buntu distribucijama (gde je dovoljno da je root 15 gb).

Pa sta predalezete, koliko za root a koliko za home.
Sa napomenom, home particija mi ne treba za podatke tipa muzike, filmova, fotografija i sl, za to imam vec Ubuntu home particiju od 100 gb i jednu NTFS od 200 gb, vec mi treba zbog eventualne nadogradnje sistema i cuvanja podataka iz brauzera, podesavanja teme, sambe, i ostalih stvari...
-dev-sda - GParted_001.jpg

Svi predlozi su dobrodsli. :)

ps
SWAP vec imam formiran, tako da za njega nije potrebno.
Last edited by Brok on 27 May 2012, 12:47, edited 2 times in total.
Reason: Prilagođen naslov teme.



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline

Posts: 23
Joined: 06 Apr 2012, 16:23

Post Napisano: 27 May 2012, 12:01


Stavi root 10Gb a ostali prostor stavi na home...
Uvek je bolje kad odvojis home i root, jer svi config fajlovi idu u home...sto znaci kad sledeci put instlairas bilo koji linux sistem svi programi ce ti biti vec konfigurisani..Nista ne gubis..
Ovako nesto ja sebi pravim. Root je 10Gb a home je ostatak slobodnog prostora. File sistem obicno drzim ext4.
Mada ja koristim mint...neznam dal je i kod slacka filesystem ex4.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 27 May 2012, 12:25


Jeste ext4 ali Sretene ti kao da nisi procitao moju poruku. :grin:
Home zauzima u Sleku nepunih 250 mb a resto je pod root-om, na particiji od 20 gb na kojoj mi je ostalo jos samo 3.5 gb slobodnog prstora.
Sto bi znacilo da mi je pod root-om oko 16.2 gb. Tako da 10 gb ne dolazi u obzir, to je za Slek veoma malo.

Mora ovo da vidi neko bas ko se bavi Slekom, drugo je Debian, Mint, Ubuntu, sto i pominjem u prvom postu. ;)

Ne znam da od 74 gb stavim 30 gb pod root a resto sta ostane na home, ili pak da bude 40 gb a resto pod home.
Ili treca varijanta :) , pola-pola, 37 gb root, 37 gb home?



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 27 May 2012, 12:30


Broker wrote: Sto bi znacilo da mi je pod root-om oko 16.2 gb.
Onda odvoji za root 20 GB. Nisam razmišljao o tome, ali kod mene je root već duže vremena 20 GB. Doduše, ne sjećam se da sam ikad vidio da je prešao 15 GB (bez obzira na distro). Vjerujem da imaš nepotrebnih stvari u /tmp, pogotovo ako si dosta koristio SlackBuilds.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 27 May 2012, 12:46


Pa i nemam, nedavno sam ga cistio, /tmp sve skupa je oko 240 mb.
Nego znas sta je tu u pitanju, imam Gnome 3 a imao sam i MATE, pa je verovatno od MATE-a ostalo programa, a i sam Gnome 3 ima podosta biblioteka. Takodje, nikada nisam presao 12 gb u Debianu, Ubuntuu, Mintu... ali uvek u njima stvaim 15 gb ali u Sleku kao sto vidis jesam presao. :)
Stavicu ipak 22 gb root a resto pod home. Volim i svasta da probam pa i tu ostane svacega a i tako sam siguran.
22 gb root i 52 gb home.

Hvala Kuki :beer: , ide tema pod reseno.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests