Održavanje Slacka

Ukoliko imate problema sa instalacijom ili korišćenjem nekog programa, ovo je pravo mesto za vaše pitanje.

Moderators: Slackmuz, Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 14 Jun 2012, 15:29


Zanima me kako održavate sustav. Brišete li pakete iz /tmp? Možda je neglupo rješenje te pakete backupirat negdje? :)
Ako postoji ista tema, ova neka se izbriše ;)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 15 Jun 2012, 01:55


Zavisi šta te konretno zanima. :)

Update stock paketa vršiš komadnom slackpkg:

Code: Select all

slackpkg update
slackpkg upgrade-all
Naravno, ovo podrazumeva da si sve pakete instalirane sa strane koji imaju "konflikt sa paketima koji već dolaze uz slack stavio u /etc/slackpkg/blacklist. :)

Što se tiče čuvanja paketa izgrađenih iz SBo skriptova, možeš. Ali samo ako koristiš stabilnu verziju Slacka. Ovo može biti korisno ako imaš više računara. Takođe možeš na jednoj mašini napraviti i repo iz kojeg bi vukle druge mašine. :) Taj repo bi sadržao mirror slackware repoa + dodatne pakete koji su specifični za mrežu koju održavaš. Recimo custom web server, custom mail server ili slično. Takođe možeš koristiti tu mašinu za distribuciju pačovanih paketa na mreži.

Da li si to pitao? :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 15 Jun 2012, 02:03


Tako nešto ;)
hvala ;)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 15 Jun 2012, 09:08


I imas jos nekoliko nacina, jedan od tih front-end-ova je slapt-get ili gslapt, pandam Debian-ovom Synapticu.
Pored navedenih tu je i sbopkg.

Postoji jos jedan front-end SlackPack, ali to je prilicno zastareo projekat, mislim da nista nije radjeno od 2010. Imam ga na 32bitnom Sleku i predlazem ti da na njega ne gubis vreme.

Sbopkg ti moze biti jako koristan kada instaliras paket sa puno zavisnosti (osim ako nisi bas hardcore :D ).

Samo trebas voditi racuna ako koristis sve ovo navedeno, preevashodno na sors, jer hoce da dodju u koliziju.
Primer, neke pakate imas novije u slackpkg-u a neke u slat-get-u. Onda ide stavljanje na crnu listu ono sto nesces da se "azurira" na stariju verziju. Recimo u slapt-get-u imas sors koji ima Firefox 4, a stabilnu verzija je Firefox 13 preko slapt-get-a, moze to biti i obratno, sve zavisi sta juris od paketa, u mom slucaju to je Gnome graficko okruzenje.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 15 Jun 2012, 09:19


dakle, slapt-get, sbopkg i klasični installpkg, removepkg, pkgtool? a događa li vam se ikada da se "potuku" neki libovi tj. da dependencyji naprave dar-mar? :)
pitam jer mi se Slack čini kao izuzetno stabilna distribucija uz prilično nov softver i planiram ga ostavit na laptopu uz već postojećeg starosjedioca :)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 15 Jun 2012, 09:33


Slapt-get je napravljen sa ciljem da podrži međuzavisnosti paketa na Slack-u. Međutim, sa standardnim/zvaničnim (a i 90% nezvaničnih) paketima to nije moguće. U ovom trenutku postoji par repozitorija za Slackware (jedan od njih je Slacky) koji rade sa slapt-getom. Inače, masovno se koristi na Slack-based distribucijama. Ukratko, moja preporuka je da ga zaobiđeš u širokom luku.

Koristi slackpkg da nadogradiš sistem zvaničnim nadogradnjama i SlackBuilds ("ručno" i/ili preko sbopkg) da instaliraš sav dodatni softver, a za koji ne postoje zvanični paketi. Pored njih, možeš koristiti pakete provjerenih Slackera poput Aliena i Robija Vorkmana. To ti je najsigurniji način da izbjegneš bilo kakve probleme, dar-mar i sl. ;) Ako ti baš nešto zafali, a ne možeš naći ni paket ni SlackBuild, možeš se poslužiti src2pkg-om.

Inače, izuzev navedenog, mislim da ti ništa drugo ne treba za održavanje Slack-a. Eventualno da s vremena na vrijeme očistiš /tmp. :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 15 Jun 2012, 09:34


Ne kod mene. Mada i ja sam nedavno migrirao sa Debian/*buntu distribucija ali za ovo kratko vreme koriscenja Slekvera na takve stvari nisam nailazio.
Znace straiji o tome vise, ali mislim da je tako nesto prilicno tesko da se desi na Slekveru bas iz razloga jer sve ide "rcuno".

Predlazem ti da instaliras sbopkg, on ce ti sigurno dobro doci kod instalacije programa koji imaju vise zavisnosti a za resto je tu installpkg ili upgradepkg --install-new.
Azuriranja mozes ici klasicno preko slackpkg update...

dodatak/edit
Kuki, pisali smo u priblizno slicno vreme.
Takodje nisam ni ja u ovom postu pomenuo slapt-get vec sbopkg, ne sto sam zaboravio vec sa namerom. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 15 Jun 2012, 09:36


super :)
drago mi je ovo pročitati :)
smatram da će biti korisno za dosta korisnika ;)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 17 Jun 2012, 05:28


Shicy je pitao na ircu zašto slapt-get nije preporučljiv. Mada mislim da je qki veći deo toga izneo u svom postu, možda to treba još malo pojasniti. Bio sam preumoran kad sam odgovarao, pa da ukratko sumiram.

Slapt-get je generalno sam po sebi pouzdan alat, ali je izbor repoa i kvaliteta paketa u njima loš ili varira. Inače, može se koristiti i za upravljanje paketima sa uključenim informacijama o zavisnostima i sa paketima bez informacija o zavisnostima. Jako dugo postoji, ali nije šire prihvaćen u zajednici. Najveću upotrebu ima u distribucijama baziranim na Slackware-u. To je i jasno, zato što se slapt-get malo kosi sa generalnom Slackware politikom upravljanja paketima, dok u derivatima ovo ne predstavlja problem. Slackware od skoro dolazi sa slackpkg koji već ima neke od dodatnih funkcija upravljanja paketima, a opet je više u skladu sa zvaničnom Slack politikom. Za dodatni software postoji SlackBuilds.org i prateća nezvanična alatka sbopkg. Ovo je trenutno opšte prihvaćen i preporučen način upravljanja paketima u zajednici (uključujući i neke od ključnih članova Slackware tima). Generalno, ti možeš uz malo opreza i pažnje koristiti i slapt-get i spoljnje binarne repoe, ali se kombinacija pkgtools + slackpkg + SBo pokazala kao mnogo bolje i proverenije rešenje.

Što se tiče binarnih paketa iz spoljnih repoa, najbolje je držati njihov broj na minimumu i to iz nekoliko proverenih repoa. Naravno postoje izuzeci kad su u pitanju neki od projekata pakovanja određenih većih softverskih paketa za Slack. SlackE17 i GSB na primer. Ali treba imati na umu da i ovi repoi znaju nekad da zezaju/variraju po kvalitetu, kao i da nisu zvanično podržani. Bez obzira, veliki broj korisnika ih koristi bez većih problema. A svaki od ovih projekata dolazi i sa SlackBuild skriptama koji su generalno ok kvaliteta. Naravno, kad koristite binarne pakete iz većine spoljnih repoa, to činite na sopstveni rizik. ;) Isto važi i za pakete iz Slackware baziranih distribucija koji ponekad, ali ne uvek i generalno, mogu da se instaliraju i na Slackwareu (Salix, Zenwalk, Absolute). Pre svega zato što većina Slackware baziranih distribucija izgrađuje neke od paketa ili biblioteka sa drugačijim opcijama od Slacka.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests