Nece da pokrene pidgin [Reseno]

Ukoliko imate problema sa instalacijom ili korišćenjem nekog programa, ovo je pravo mesto za vaše pitanje.

Moderators: Slackmuz, Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 97
Joined: 26 Sep 2008, 01:15

Post Napisano: 15 Dec 2008, 01:46


EDIT: da se prvo izvinim, lose podatke sam dao

Ja sam skroz zaboravio da sam vec radio nesto prije, znaci skinuo sam noviju verziju i onda mi je ovo izpisao.

Code: Select all

pidgin: error while loading shared libraries: libgtkspell.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory
Pa sam onda sad izbrisao to i stavio sam onu verziju sourca sto ima na dvd-u. I sad pokrene tu i to je u redu, ali ja sam opet instalirao tu noviju i nece da pokrene to, nego i dalje mi pokrene onu staru, A sto sam instalirao iz sourca ne znam ukloniti.

Kako dalje? :rolleyes:
Last edited by tux on 17 Dec 2008, 13:02, edited 1 time in total.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 717
Joined: 23 Aug 2006, 22:09
Location: Šabac
Contact:

Post Napisano: 15 Dec 2008, 02:04


Moguće da nije dobro pročitao sa DVD-a, probaj da instaliraš ručno.
Image



offline

Post Napisano: 15 Dec 2008, 08:54


pokusaj da pronadjes tu biblioteku, ako je imas ili pod drugim imenom ili na nekoj lokaciji drugoj pokusaj sa linkovanjem da je stavis, /lib, /usr/lib.
Ako nemas normalno skini gtkspell ovde ima za 12.1.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 97
Joined: 26 Sep 2008, 01:15

Post Napisano: 15 Dec 2008, 16:13


Eto skinuo sam tgz s maticne stranice za 12.2 i isto, i dalje samo stariju' ucita. Ne jurim ja za sveze programe, nego ne znam da ko od vas koristi pidgin, jer ta verzija sto je dosla s 12.1 se nemoze koristiti, jer izpise da je stara  :lipsrsealed:
No dobro, ima za to crack  :cool: , rusi sredili, al ja sam hteo da stavim novu pa da me ne zeza s time.

Znaci ostaje to da kako ukloniti pidgin sto sam instalirao iz source?



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 16 Dec 2008, 19:24


Kako misliš iz source-a? Iskompajlirao si noviju verziju ili šta?

Za Slackware 12.1 imaš noviju verziju (koja je iz sigurnosnih razloga ubačena) u /patches direktorijumu. Evo, odavde je skini (u pitanju je 2.5.2 verzija) http://ftp.linux.cz/pub/linux/slackware ... /packages/. Instaliraš je najnormanije sa installpkg.

U principu, nije pametno da instaliraš pakete za -current granu (na stabilnoj verziji Slacka) ili pakete za noviji Slackware na starijoj verziji. Jedna od mogućnosti je da skineš izvorni kod paketa iz -currenta i SlackBuild skriptu za isti, pa da pokusas napraviti paket za svoju verziju Slackware-a. Ali otom-potom.

Ako si instalirao noviju verziju pidgin-a kompajliranjem iz izvornog koda (znači klasika - configure; make; make install), da bi je obrisao otvoriš konzolu i odeš u pidgin-ov direktorijum sa otpakovanim izvornim kodom (isti onaj gdje si pokrenuo ove komande) i pokreneš make uninstall (trebalo bi da upali).

Kad već imaš problem, najbolje obriši pidgin sa removepkg pidgin, pa instaliraj paket sa linka koji sam ti dao.
Last edited by qki on 16 Dec 2008, 19:25, edited 1 time in total.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 97
Joined: 26 Sep 2008, 01:15

Post Napisano: 16 Dec 2008, 20:47


Source je stara verzija, a nova je u paketu. Znam da nije, e nesto novost, hvala za informaciju za patch ;)

Ok, onda cu probat uklonit stari s make uninstall pa posle cu opet instalirat novi iz paketa pa cu videt. Ako dode do probleme, javim se  :evil:



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 97
Joined: 26 Sep 2008, 01:15

Post Napisano: 17 Dec 2008, 03:59


Onda, predhodnu sam uklonio i instalirao novi i sad je javi ona greska, sto sam napisao u prvom. Skinuo sam taj gtk i u njemu pokrenuo

Code: Select all

./doinst.sh
i nista se ne desava.

Za readme pise sledece:
GtkSpell provides word-processor-style highlighting and replacement of misspelled words in a GtkTextView widget.
Right-clicking a misspelled word pops up a menu of suggested replacements.

GtkSpell depends on
    *  GTK+ 2.0 or greater.
    * Either Kevin Atkinson's pspell library, or its successor, GNU Aspell.
GTKSPELL IS requiered by sylpheed for spell checking function to work
Malo cudno  :-/ , kako se treba instalirat ovo?  Ili bolje da skinem pidgin source pa da instaliram s --disable-gtkspell opcijom?  :rolleyes:
Last edited by tux on 17 Dec 2008, 10:02, edited 1 time in total.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 17 Dec 2008, 10:35


Pa sto instaliras iz source-a? Slackwareovi paketi se strasno lako prave, a i puno su laksi nacin za upravljanje softverom i eventualno azuriranje na noviju verziju.

1. Koju ti verziju Pidgina zelis da instaliras i sta fali 2.5.2 verziji koja je dostupna u /patches?

2. Zasto ti treba gtkspell? Znam da je zavisnost potrebna pidginu, al sto ga rucno instaliras?

Instalacija iz source treba da ti bude poslednja opcija, pogotovo kad se uzme u obzir da instaliras samo noviju verziju postojeceg paketa za Slack i da postoji SlackBuild skripta za isti.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 97
Joined: 26 Sep 2008, 01:15

Post Napisano: 17 Dec 2008, 12:32


Onda jos jednom.

Na dvd-u se nalazi pidgin-2.4.1 -> kad pokrenem na njemu icq kaze da je staro i da ga update-ujem.

Sa slacky sam skinuo pidgin-2.5.1 -> njega kad pokrenem onda dobijam gresku

Code: Select all

pidgin: error while loading shared libraries: libgtkspell.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory
i onda po savetu branka sam hteo instalirat gtkspell. No ali nista se nije desavalo i dalje mi to pise.

I sad sam malo guglao i video sam da se moze iskljuciti taj gtkspell kod rucne instalacije.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 17 Dec 2008, 12:38


Ajmo ovako...

Code: Select all

#removepkg pidgin
#removepkg gtkspell*
Onda fino instaliraj pidgin iz /patches i trebalo bi da radi. Gtkspell koliko vidim ne postoji za Slackware 12.1, samim tim Pidgin za 12.1 ne bi trebao da trazi gtkspell. Ocigledno su momci sa Slacky-a iskompajlirali Pidgin sa podrskom za gtkspell, pa se zato pojavio kao zavisnost.
Last edited by qki on 17 Dec 2008, 12:39, edited 1 time in total.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests