slapt-get vs gslapt

Ukoliko imate problema sa instalacijom ili korišćenjem nekog programa, ovo je pravo mesto za vaše pitanje.

Moderators: Slackmuz, Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 22 Oct 2012, 13:47


Vase misljene, iskustva, prednosti i mane itd.

Sta je bolje, stablilnije ili mozda neki drugi program. Koji repo? Ja sam do sada samo koristio Sbopkg i nemam iskustva sa nekim od drugih menadzera pa bi mi vase misljenje dobro doslo. Mislim ne samo meni vec i drugim pocetnicima.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 22 Oct 2012, 14:05


Gslapt je GUI programa slapt-get. Ideja je da bude slično kao apt-get u debianolikim sistemima. Gslapt je trebalo da bude zamena za Synaptic. Gslapt je dobar za brzinsku kontrolu ako hoću da pogledam da li mi nešto od paketa fali. I to je samo na desktop računaru. Inače praktično da i ne koristim više ta dva alata. Na maloj mašini čak nisu ni instalirana. Generalno koristim samo sbodeps i sbopkg.

Pogledaj malo po forumu već je bilo dosta toga pisano na ovu temu.

P.S. Repo u gslaptu mi je samo zvanični Slackware64 14 mirror :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 22 Oct 2012, 14:21


Takođe, ne koristim pomenute menadžere. U stvari ovde i nema razlike između slapt-get i gslapt jer je (kao što je kolega @stereo već pomenuo) gslapt samo GUI (frontend) za slapt-get. Dakle, ko ne voli konzolni način rada on pokrene gslapt i sve što obeleži kao promenu gslatp prosleđuje "slapt-get"-u koji to pretvara u niz komandi koje odrađuje (ovo je bio pokušaj "plastičnog" prikaza celog procesa :) ). Ono što bih ja preporučio je sbodeps alat (ko je @stereo takođe pomenuo) koji za razliku od sbopkg-a vodi računa i o zavisnostima (ako su one jasno navedene u okviru .info fajla određenog paketa).
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 22 Oct 2012, 14:22


Eto, zamalo da zaboravim. Gslapt nije loš za početnike, dok se malo uhodaju sa sbopkg. Slapt-get nije baš najstabilniji, dešava se segmentation fault greška posle nekih većih update-a ali nije često. Čim ne radi slapt-get, ne radi ni gslapt :) Onda opet moram da koristim slackpkg tako da polako prestajem da ih koristim.

Sbodeps i sbopkg rade provereno ;)

Eto preteče me koleza :D
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 22 Oct 2012, 16:31


Ok tako sam i mislio. Hvala puno!



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 22 Oct 2012, 16:54


Iz mog iskustva slapt-get i gslapt su dobri recimo kod instaliranja grafičkog okruženja.
Pa recimo kao što je to slučaj sa instaliranjem Gnome 3 grafičkog okruženja na Slekveru 13.37, ili Mate GUI-a takođe na 13.37. Takođe preko slap-get-a ili gslapt-a se može instalirati i Lxde GUI.

Inače ova okruženja ne treba instalirati na Slekveru 14.0 jer se čekaju novi paketi i nove verzije okruženja.
Recimo Mate za 13.37 je bio verzije 1.2, sada se čeka verzija 1.4 za Slekver 14.0.
Za Gnome nemam nikakav info, ali verujem da će biti Gnome 3.4 ili u boljem slučaju Gnome 3.6.1. Videćemo...

E za takve stvari je odličan slap-get.
Inače, "nabijanje" nekoliko source-a može dovesti do nefunkcionisanja Slekvera. Desilo mi se jednom na verziji 13.37 pa su mi drugari (Drummer, Bocke, Qki) počupali sistem da ga ne bih ponovo instalirao i još uvek radi na desktopu sa Gnome 3 GUI-em. :)

Gslapt ili slap-get nisu suviše "srećna" rešenja jer se dešava kolizija između njih i slackpkg-a.
Jedino u slučaju kada se "navlači" grafičko okruženje mogu da odrade jako brzo i efikasno posao, i tu prestaje njegovo korišćenje.

Takođe ako neko ima multilib, može doći do "gaženja" AlienBob-ov multilib-a.
Doduše to se može desiti i na slackpkg-u ako se ne black-listuju mulitilib paketi.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests