Thunar (1.6.X)

Ukoliko imate problema sa instalacijom ili korišćenjem nekog programa, ovo je pravo mesto za vaše pitanje.

Moderators: Slackmuz, Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 07 Nov 2012, 04:18


Nova verzija Thunar fajl menadžera ima oznaku 1.5.1 i donosi dosta poboljšanja. Jedno od najvećih je i, dugoočekivana, ispravka bug-a zbog kojeg nije bilo moguće uraditi properties za više direktorijuma ili fajlova.

Ja sam kompajlirao iz source ali mi nigde nije napravljen paket da mogu da podelim sa svima. Thunar 1.5.1 mi je ipak instaliran i radi. Valjda je nešto do kompajliranja ili šta je već ne znam. Verovatno ni ja nisam ispoštovao sve što je trebalo.

U svakom slučaju ko želi neka proba, baš me zanima pravilan postupak.

Matična stranica i download http://thunar.xfce.org/
thunar 2.png
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 Nov 2012, 11:31


Video sam pre neki dan da je izašao, ali nisam hteo još uvek da se igram. :)

Koji si SlackBuild koristio? Tj. kako si kompajlirao iz izvornog koda?



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 07 Nov 2012, 11:59


Nisam koristio slackbuild. Kad se raspakuje tar fajl, ima autogen.sh koji sam pokrenuo i on je sve dalje odradio. Tek nakon restarta sam video da mi je Thunar drugačiji i da je zapravo nova verzija. Dotle nisam imao pojma, ne postoji nikakva informacija da je paket napravljen i instaliran. Čak ga nema ni u /var/log/packages/.

P.S. restartovao sam mašinu tek posle nekoliko sati :grin:
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 Nov 2012, 12:42


Pa zato i ga nema. :) Većina softvera koji instaliraš iz izvornog koda ne pravi paket za distribuciju na kojoj se kompajlira. Izuzeci su jako retki. Mada dosta arhiva sa izvornim kodom uključuje odgovarajuće datoteke za lako kreiranje paketa za bar neke od distribucija (Debian direktorijum i rules datoteka za deb bazirane distribucije, spec za rpm bazirane distribucije, SlackBuild za Slack, PKGBUILD za Arch, ebuild za Gentoo, itd...), ali se očekuje njihovo ručno pokretanje.

Elem, problem sa ovakvom instalacijom je to što si prepisao deo ili sve datoteke koje dolaze uz Slakov Thunar paket. Srećom mislim da Thunarov Makefile sadrži uninstall target. To u praksi znači da ako nisi obrisao direktorijum sa izvornim kodom možeš da ga deinstaliraš pomoću:

Code: Select all

make uninstall
Mada, ako si koristio autoconf.sh bez parametara, najverovatnije je instaliran u /usr/local. To ne znači da neke datoteke iz Slackovog paketa nisu prepisane, ali postoji dosta dobra verovatnoća da se to nije desilo.

Ako nisi na "ti" sa pravljenjem pakete za Slackware, baci pogled na checkinstall:
http://asic-linux.com.mx/~izto/checkinstall/" onclick="window.open(this.href);return false;

Upotreba je jednostavna: zameniš make install korak sa checkinstall.

Inače, direktna instalacija iz izvornog koda, bez kreiranja paketa se ne preporučuje ni za jednu distribuciju jer ovo zaobilazi sistem upravljanja softverom. Ni Slack nije izuzetak. :) Mada je pre 10-15 godina na Slacku većina dodatnog softvera instalirano na ovaj način, ta praksa više nije uobičajena. Ili napišeš svoju SlackBuild skriptu ili koristiš pomoćne alate kao što je checkinstall (ako ti pisanje shell skriptova predstavlja problem). Mada je pre toga potrebno pretražiti da li se to isto nalazi u SlackBuilds.org ili u /source direktorijumu na Slack DVD-u (ili ftp/http mirrorima). Paketi koji dolaze uz Slack se ne nalaze na SBo, ali svaki od njih dolazi za SlackBuild skriptom u /source direktorijumu. Za Patove skripte obično nije potrebno izmeniti verziju pri izgradnji novih verzija paketa. SBo skripte naprotiv imaju statički definisane verzije, te je potrebno izmeniti sadržaj promenjljive VERSION kada su u pitanju noviji (ili stariji) paketi.

Elem, nije mi to sad hitno/bitno, ali mogu da napravim paket kad uhvatim malo vremena.

Edit: Samo da napomenem da se ne preporučuje deljenje paketa koji su napravljeni pomoću checkinstall ili konvertovani pomoću skripti kao što su alien ili rpm2tgz. Jednostavno, ovakvim kreiranjem paketa nemaš nikakvu kontrolu nad pakovanjem ili kvalitetom paketa.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 Nov 2012, 13:00


Btw, baci pogled i na src2pkg.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 07 Nov 2012, 14:48


bocke wrote:Pa zato i ga nema. :)

Elem, problem sa ovakvom instalacijom je to što si prepisao deo ili sve datoteke koje dolaze uz Slakov Thunar paket. Srećom mislim da Thunarov Makefile sadrži uninstall target. To u praksi znači da ako nisi obrisao direktorijum sa izvornim kodom možeš da ga deinstaliraš pomoću:

Code: Select all

make uninstall
Mada, ako si koristio autoconf.sh bez parametara, najverovatnije je instaliran u /usr/local. To ne znači da neke datoteke iz Slackovog paketa nisu prepisane, ali postoji dosta dobra verovatnoća da se to nije desilo.

Ako nisi na "ti" sa pravljenjem pakete za Slackware, baci pogled na checkinstall:
http://asic-linux.com.mx/~izto/checkinstall/" onclick="window.open(this.href);return false;

Upotreba je jednostavna: zameniš make install korak sa checkinstall.

Inače, direktna instalacija iz izvornog koda, bez kreiranja paketa se ne preporučuje ni za jednu distribuciju jer ovo zaobilazi sistem upravljanja softverom. Ni Slack nije izuzetak. :) Mada je pre 10-15 godina na Slacku većina dodatnog softvera instalirano na ovaj način, ta praksa više nije uobičajena. Ili napišeš svoju SlackBuild skriptu ili koristiš pomoćne alate kao što je checkinstall (ako ti pisanje shell skriptova predstavlja problem). Mada je pre toga potrebno pretražiti da li se to isto nalazi u SlackBuilds.org ili u /source direktorijumu na Slack DVD-u (ili ftp/http mirrorima). Paketi koji dolaze uz Slack se ne nalaze na SBo, ali svaki od njih dolazi za SlackBuild skriptom u /source direktorijumu. Za Patove skripte obično nije potrebno izmeniti verziju pri izgradnji novih verzija paketa. SBo skripte naprotiv imaju statički definisane verzije, te je potrebno izmeniti sadržaj promenjljive VERSION kada su u pitanju noviji (ili stariji) paketi.
Jasno mi je bilo da ću nešto prepisati ali mi to nije bilo bitno, onaj crv je opet proradio pa sam jednostavno uradio. Samo da bi video šta će da se desi. Dosadna mi ova stabilnost, hoću da se igram malo :)

Nešto se i nauči usput. Upoznaću se sa savetima koje si mi dao za checkinstall i src2pkg. SlackBuild skripte nisam mnogo čačkao do sada, biće vremena i za to.

Svakako hvala Bocke :beer:
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 99
Joined: 12 Jan 2012, 10:22
Location: Novi Sad

Post Napisano: 08 Nov 2012, 06:39


Za Thunar 1.5.1 je potreban novi exo, verzije 0.9.0 koji se moze skinuti odavde, i SlackBuild za njega. Thunar se nalazi ovde, a njegov Slackbuild ovde.
Attachments
Thunar.png



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 19 Nov 2012, 03:32


Evo stigao sam da odradim i na maloj mašini novi Thunar. Inače sada je verzija 1.5.2 a exo već ima u 0.9.1.
thunar.png
Na ovoj mašini se ne igram kao na desktopu pa sam ovde ispoštovao sve što je trebalo :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 19 Nov 2012, 04:03


Pričalo se da će u novijim verzijama xfdesktop biti integrisan u Thunar. Skoro sam gvirio u git repo i vidim da sad postoji thunar-desktop-plugin.. Ima li koja zanimljiva opcija u tom smeru? :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 22 Nov 2012, 19:36


Stvarno si mogao da napišeš malo informacija o novotarijama. :) Recimo, ja tek kasnije i sa strane saznajem da je Thunar 1.5.1 dobio tabove.
Interesting release for a lot of users since this releases introduces
the much-requested tabs in Thunar. Furthermore the new side pane has
some important bugs fixed, the tool bar had a cleanup and is much more
compact now and there is a permanent delete option. There are also
various speed optimizations in thumbnail/icon handling and a number of
bugs fixed.
Detaljna lista promena/ispravki:
http://mail.xfce.org/pipermail/xfce-ann ... 00227.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests